Największe lotniska na świecie pod względem powierzchni
Wśród największych lotnisk na świecie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów pierwsze miejscu od 1998 roku zajmuje port lotniczy Hartsfield-Jackson w Atlancie. Wyjątkiem był jedynie pandemiczny 2020 rok, kiedy Atlanta została wyprzedzona przez kantońskie lotnisko Baiyun. W pierwszej dziesiątce wielokrotnie znajdowały się również lotniska, takie jak Pekin-Capital, Tokio-Haneda, Londyn-Heathrow, Los Angeles, Chicago-O’Hare, Dallas/Fort Worth, Paryż-CDG, Dubaj, czy Szanghaj-Pudong. Jednak korelacja pomiędzy liczbą obsługiwanych pasażerów i powierzchnią zajmowaną przez port lotniczy jest słaba. Należy również zaznaczyć, że mówimy tutaj o całkowitej powierzchni należącej do lotniska.
10. Kair
Lotnisko obsługujące egipską stolicę jest największym i jedynym afrykańskim w tym zestawieniu. Jego powierzchnia wynosi 36,3 km². Do 2020 roku kairski port lotniczy zajmował drugie miejsce w Afryce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów ustępując jedynie Johannesburgowi. Sytuacja zmieniła się wraz z pandemią wirusa COVID-19, kiedy lotnisko obsługujące egipską stolicę zajęło pierwsze miejsce na kontynencie. W 2022 roku po raz pierwszy przekroczyło barierę 20 mln pasażerów w ciągu roku.
9. Szanghaj-Pudong
Szanghajskie lotnisko jest jednym z dwóch, które gości zarówno w czołówce największych lotnisk pod względem liczby obsługiwanych pasażerów, jak i zajmowanej powierzchni. W najlepszych latach przedpandemicznych lotnisko Pudong gościło w pierwszej dziesiątce najruchliwszych portów lotniczych na świecie obsługując ponad 70 mln pasażerów rocznie. W 2024 roku port lotniczy Szanghaj-Pudong ma duże szanse na powrót do czołówki. Lotnisko niezmiennie pozostaje w czołówce największych pod względem powierzchni, która wynosi 39.9 km².
8. Houston Intercontinental
Lotnisko im. George’a H. W. Busha jest pierwszym z pięciu amerykańskich w tym zestawieniu. Jego powierzchnia wynosi 44.5 km². Port lotniczy Houston Intercontinental od 2006 roku obsługuje ponad 40 mln pasażerów rocznie, co plasowało go w piątej dziesiątce najruchliwszych lotnisk świata. Wyjątkami były pandemiczne lata 2020 i 2021. Jednak pomimo mniejszej liczby pasażerów, w światowym rankingu lotnisko zajęło wyższe lokaty aniżeli przed wybuchem epidemii.
7. Pekin-Daxing
Lotnisko Daxing jest najmłodszym lotniskiem w zestawieniu ponieważ zostało oddane do użytku pod koniec września 2019 roku. Powierzchnia pekińskiego portu lotniczego wynosi 46.6 km². Najlepszym rokiem w dotychczasowej historii był 2023 rok, kiedy lotnisko Daxing było bliskie osiągnięcia liczby 40 mln pasażerów. Przypuszczalnie pekiński port lotniczy mógłby obsłużyć znacznie większą liczbę pasażerów, gdyby nie było pandemii.
6. Waszyngton-Dulles
Port lotniczy Dulles jest jednym z trzech obsługujących stolicę Stanów Zjednoczonych obok lotnisk im. Ronalda Reagana oraz Baltimore/Washington International Airport. Dulles jest odpowiedzialny za ruch międzynarodowy, jednak czyni go to najmniejszym waszyngtońskim lotniskiem pod względem liczby obsługiwanych pasażerów. Lotniska Dulles próżno szukać również w pierwszej pięćdziesiątce najruchliwszych portów lotniczych na świecie. Sytuacja jest jednak zgoła odmienna jeśli spojrzymy na powierzchnię lotniska, która zajmuje 48.6 km². Dzięki niej lotnisko Dulles zajmuje czwarte miejsce w Stanach Zjednoczonych i szóste na świecie.
5. Orlando International
Port lotniczy Orlando International z powierzchnią 53.8 km² zajmuje piątą lokatę wśród największych lotnisk na świecie. Największe lotnisko na Florydzie znajduje się również wśród najruchliwszych na świecie. W 2021 roku z liczbą 40,3 mln pasażerów zagościło nawet w pierwszej dziesiątce świata. Przed pandemią były to jednak lokaty w czwartej, a nawet piątej dziesiątce.
4. Dallas/Fort Worth
Lotnisko Dallas/Fort Worth jest drugim obok portu lotniczego Szanghaj-Pudong, które w 2019 roku były zarówno w pierwszej dziesiątce największych lotnisk świata jeśli chodzi o liczbę obsługiwanych pasażerów, jak i powierzchni. Port lotniczy Dallas/Fort Worth zajmuje teren 69.6 km², co plasuje go na drugim miejscu w Stanach Zjednoczonych i czwartym na świecie. W ostatnich trzech latach Dallas/Fort Worth plasował się również w pierwszej trójce najruchliwszych lotnisk na świecie.
3. Denver
Podium największych portów lotniczych otwiera Denver International Airport. Lotnisko obsługujące stolicę stanu Colorado zajmuje powierzchnię 135.7 km², a także jest jednym z największych na świecie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów. Nie licząc pandemicznego 2020 roku, Denver od 2008 roku nie schodzi poniżej 50 mln pasażerów rocznie. Więcej na temat portu lotniczego napisaliśmy w artykule „Lądujemy w... Denver”.
2. Montreal-Mirabel
Montrealskie lotnisko jest jedynym w naszym zestawieniu, które nie obsługuje ruchu pasażerskiego. Ostatni komercyjny lot został zrealizowany 31 października 2004 roku. Obecnie lotnisko obsługuje jedynie loty cargo, a także służy jako baza dla Airbus Canada. Szczegółową historię lotniska opisaliśmy w poniższym artykule. Do 1999 roku z powierzchnią blisko 400 km². Mirabel był największym portem lotniczym na świecie. Wówczas zostało oddane do użytku lotnisko im. Króla Fahda w Dammam.
1. King Fahd International Airport
Największemu lotnisku na świecie również poświęciliśmy oddzielny artykuł. Port lotniczy obsługujący Dammam zajmuje powierzchnię niecałych 780 km². Lotnisko im. Króla Fahda jest większe nie tylko od samego miasta, ale również od 23 krajów świata, którymi są Dominika, Tonga, Mikronezja, Singapur, Bahrajn, Saint Lucia, Andora, Palau, Seszele, Antigua i Barbuda, Barbados, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada, Malta, Malediwy, Saint Kitts i Nevis, Wyspy Marshalla, Liechtenstein, San Marino, Tuvalu, Nauru, Monako i Watykan.
Tuż za pierwszą dziesiątką znajdziemy również porty lotnicze, takie jak Bangkok-Suvarnabhumi, Paryż-CDG oraz Madryt-Barajas. W przyszłości jednym z największych lotnisk na świecie ma być również Dubaj-Al Maktoum, którego docelowa powierzchnia ma wynosić 140 km².