Białostockie lotnisko ma być rozbudowywane

11 października 2023 08:50
Białostockie Krywlany mogą być w najbliższym czasie rozbudowywane. Podpisano w tej sprawie list intencyjny.
Reklama
Polskie Porty Lotnicze i samorząd województwa podlaskiego podpisały w poniedziałek (9.10) list intencyjny dotyczący rozbudowy lotniska Krywlany w Białymstoku. Na tę chwilę lotnisko posiada drogę startową, której budowa rozpoczęła się w grudniu 2017 roku i została zakończona niecały rok później - we wrześniu 2018 roku. Wtedy budowa stanęła w miejscu. Władze województwa podlaskiego uważają, że jego dalsza rozbudowa i oddanie go do użytku w formie lotniska pasażerskiego jest niezbędna, ponieważ ta część Polski nadal pozostaje białą plamą na mapie lotniczej.

- To jest niezbędne do tego, żebyśmy wreszcie odpowiedzieli na pytanie, co trzeba zrobić i jak do tego dojść, żeby Białystok i województwo podlaskie nie było białą plamą na mapie lotniczej w kraju. Tylko musimy sobie w stu procentach odpowiedzieć, jakiego lotniska potrzebujemy - powiedział Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Władze Białegostoku, gdzie rządki Koalicja Obywatelska, uważają, że to nie przypadek, że działania zostały podjęte tuż przed wyborami parlamentarnymi. Jednocześnie mają nadzieję, że projekt nie jest jedynie przedwyborczą obietnicą.

- Dopiero dziś, na sześć dni przed wyborami, okazuje się, że w prace nad lotniskiem chce zaangażować się spółka Skarbu Państwa - Polskie Porty Lotnicze. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zwracał na taką możliwość uwagę już w lutym 2023 r., podczas spotkania z ministrem Marcinem Horałą (pełnomocnikiem rządu ds. CPK). To dobrze, że publicznie wyrażona została wola wspierania rozwoju Lotniska Białystok Krywlany. Liczymy jednak na to, że nie skończy się ona jedynie na przedwyborczych deklaracjach i czekamy na efekty podpisanego listu intencyjnego - napisała Urszula Boublej, rzeczniczka prezydenta Białegostoku.


W sierpniu br. pisaliśmy, że Lotnisko Krywlany zostało wpisane na listę strategicznych projektów Białegostoku. Na tę chwilę, Białystok jest największym ludnościowo miastem w Polsce, które nie ma swojego lotniska, tak samo jak nie ma go północno-wschodnia część Polski. Najbliższe lotniska znajdują się w Szymanach i w Warszawie (Okęcie i Modlin). Stolica województwa podlaskiego liczy 293 tys. mieszkańców (stan na 30.06.2022), co plasuje Białystok na dziesiątym miejscu wśród polskich miast pod względem ludności. Wśród mniejszych miast od Białegostoku, swoje lotniska mają Rzeszów, Radom, Zielona Góra, Olsztyn, a także Katowice. Te ostatnie są jednak częścią Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli, która liczy łącznie ponad dwa miliony mieszkańców.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy