Polskie lotniska od 2004 roku obsłużyły ponad pół miliarda pasażerów
Wejście Polski do Unii Europejskiej miało znaczący wpływ na rozwój lotnictwa w naszym kraju. W 2004 roku wszystkie polskie lotniska obsłużyły niecałe 9 mln pasażerów, z czego blisko 70 proc. odprawiło warszawskie Okęcie. W ubiegłym roku w Polsce obsłużono ponad 50 mln podróżujących, a największe regionalne lotnisko, którym są krakowskie Balice, odprawiło więcej pasażerów aniżeli wszystkie polskie porty 20 lat temu. Łącznie od 2004 roku polskie lotniska obsłużyły ponad 550 mln pasażerów.
- W 2004 r., w czasie akcesji Polski do Unii Europejskiej polskie lotniska ogółem obsłużyły 8,8 mln pasażerów, z czego 31 proc. (2,75 mln), był to ruch z portów regionalnych. W 2023 roku przekroczono liczbę 52 mln podróżnych, z czego 64,7 proc. obsłużyły porty regionalne– powiedział podczas debaty "20 lat polskiego lotnictwa na europejskim niebie - jak skutecznie zarządzać biznesem" Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego - spółki zarządzającej portem lotniczym Katowice-Pyrzowice.
Wraz z wejściem do Unii Europejskiej na polskim rynku rozpoczął się także rozwój tanich linii lotniczych, które mają znaczący udział w rozwoju lotnictwa w Polsce. To właśnie w naszym kraju w 2004 roku swoją działalność rozpoczął Wizz Air, który 19 maja wykonał swój inauguracyjny lot z Katowic do Londynu-Luton.
- Świętując 20-lecie istnienia na lotnisku w Katowicach, upamiętniając rocznicę inauguracyjnego lotu 19 maja 2004 r., z dumą wspominamy naszą podróż. W Katowicach rozpoczęła się nasza misja demokratyzacji podróży lotniczych w Polsce– powiedział József Váradi, dyrektor generalny Wizz Air.
W 2023 roku za blisko 54 proc. ruchu odpowiadają właśnie tanie linie lotnicze. Udział przewoźników tradycyjnych wyniósł 32,5 proc., natomiast ruch czarterowy 13,5 proc.