Rosjanie kanibalizują zachodnie samoloty

24 stycznia 2023 09:15
Rosyjskie władze lotnictwa cywilnego zalegalizowały proceder rozbierania zachodnich samolotów w celu pozyskiwania części zamiennych.
Reklama
Władze lotnicze Federacji Rosyjskiej ponownie zmodyfikowały krajowe przepisy dotyczące zdatności statków powietrznych do operacji lotniczych. Zmiany mają umożliwić rosyjskim liniom lotniczym poradzenie sobie ze skutkami sankcji nałożonymi na rosyjską awiację po inwazji Kremla na Ukrainę. Federalna Agencja Transportu Lotniczego (FAVT) wydała oficjalna zgodę na kanibalizację samolotów, co oznacza, że części z uziemionych odrzutowców mogą zostać wymontowane i ponownie zainstalowane w samolotach będących w eksploatacji.

Portal aviationweek.com podaje, że zmiany legislacyjne zostały zatwierdzone 26 grudnia 2022 r., ale przepisy odnoszące się bezpośrednio do kanibalizacji pozostają utajnione. Powołując się na źródła z rosyjskich linii lotniczych, moskiewska gazeta Izwiestia poinformowała, że część wyjęta z uziemionego samolotu powinna zostać przetestowana w celu uzyskania homologacji, a następnie ponownie przetestowana po zamontowaniu w innej maszynie. FAVT zezwala teraz na montaż nieoryginalnych części zamiennych w samolotach cywilnych produkcji zagranicznej, bez uzyskiwania zgody posiadaczy certyfikatów na dany typ statku powietrznego.


Nowe przepisy to kolejna reforma systemu zasad i norm zdatności do lotu samolotów w Rosji oddalająca go od standardów zachodnich. Przez dziesięciolecia cywilne samoloty zachodnie eksploatowane w Rosji były rejestrowane w obcych jurysdykcjach, głównie na Bermudach i w Irlandii. Utrzymanie zdatności do lotu samolotu było regulowane przez władze tych krajów. Sytuacja zmieniła się w marcu 2022 r., kiedy Zachód w ramach sankcji z napaść Kremla na Ukrainę zakazał dostaw części zamiennych do Rosji, a wraz z tych zakazem zachodnie firmy przestały realizować obsługę techniczną samolotów dla rosyjskich przewoźników. W odpowiedzi Kreml przejął i wprowadził do lokalnego rejestru ok. 600 samolotów zachodnich produkcji, jednocześnie powierzając FAVT nadzór nad ich zdatnością do lotu. Rosyjska agencja automatycznie przedłużyła świadectwa zdatności tych samolotów do końca 2022 r. oraz rozszerzyła listę rosyjskich dostawców usług obsługi technicznej, którzy są uprawnieni do utrzymywania i napraw zachodnich maszyn, zastępując w ten sposób certyfikaty zawieszone przez państwa zagraniczne.

Wygląda na to, że rosyjscy przewoźnicy znaleźli alternatywne sposoby pozyskiwania części zamiennych do samolotów produkcji zachodniej, bo FAVT zezwoliła na montaż części zatwierdzonych przez ponad 20 zagranicznych władz lotniczych. W tej grupie znalazły się instytucje m.in. z Chin, Egiptu Indii, Iranu, Jordanii, Meksyku, Republiki Południowej Afryki, Tajlandii, Turcji i Uzbekistanu. Od września do grudnia 2022 r. FAVT dokonała przeglądu 90 proc. rosyjskich statków powietrznych zarejestrowanych wcześniej za granicą w celu przedłużenia ich certyfikatów zdatności do operacji lotniczych na kolejny okres.

Fot.: Airbus, materiały prasowe.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy