Rosjanie nie dolecą do Egiptu

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
28 grudnia 2022 11:22
1 komentarz
Jordania zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Jako, że wcześniej analogiczną decyzję podjęła Arabia Saudyjska, Turcja i Erytrea, turyści z Rosji zostali niemal całkowicie odcięci od Egiptu, jednego z popularniejszych kierunków wypoczynkowych.
Reklama
16 grudnia 2022 roku Jordania zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów, dołączając do większości państw demokratycznych w ramach międzynarodowych sankcji po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Choć sama jordańska strefa powietrzna nie jest największą w regionie, jej wyłączenie okazało się kluczowym elementem w strategii odcięcia rosyjskich turystów od Egiptu, jednego z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Rosjan. To właśnie przez Jordanię biegł korytarz dla samolotów operujących na trasach z Rosji do Egiptu.


Wcześniej, analogiczną decyzję podjęła Arabia Saudyjska, Turcja i Erytrea. Szybkie spojrzenie na mapę regionu pozwala stwierdzić, że zamknięcie jordańskiej przestrzeni powietrznej niemal całkowicie odcięło rosyjskich podróżnych od Egiptu. Alternatywą jest Syria, lecz Rosja uważa jej strefę powietrzną za niebezpieczną w związku z toczącymi się tam walkami, więc nie zamierza korzystać z syryjskiego nieba.

Jordania, Arabia Saudyjska, Turcja i Erytrea tworzą więc swoistą barierę powietrzną, która uniemożliwia przelot rosyjskim samolotom m.in. w kierunku Egiptu przynajmniej od północnego-wschodu. W konsekwencji na ostatnią chwilę odwołano przeważającą większość wyjazdów z Rosji do Egiptu w celach wypoczynkowych.

Ostatnie komentarze

Aviomarin 2022-12-29 12:04   
Aviomarin - Profil Aviomarin
Wszystko bardzo ładnie ale o co chodzi z tym zamknietym niebiem nad Turcją? Jak patrzę na radar, to radzieckie latają tam bez problemu, a gdy zrobią ostry skręt w lewo nad Antalyą, to dolecą też do Egiptu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N