Paszport trafi do aplikacji mObywatel. Jego wyrobienie będzie prostsze

14 listopada 2022 16:09
Dziś (14.11) wydano pierwsze paszporty w nowym systemie. Docelowo elektroniczna wersja e-Paszport trafi do aplikacji mObywatel.
Reklama
Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zapowiedział, że docelowo paszport trafi do aplikacji i podobnie jak w przypadku modułu mObywatel zostanie wprowadzona uznawalność elektronicznego dokumentu na równi z fizycznym. Nie podano jednak konkretnych terminów. Cieszyński zastrzegł jednak, że ważna jest kwestia zawierania konkretnych porozumień, a obecnie jedynym krajem na świecie, który wprowadził w pełni elektroniczny paszport jest Ukraina.

- Polska razem z grupą innych krajów, które są zainteresowane cyfryzacją i upraszczaniem usług publicznych, forsuje wprowadzanie kolejnych dokumentów, które będą mogły być uznawane w formie elektronicznej na terenie całej Unii Europejskiej. Natomiast to jest proces, który wymaga zgody wszystkich państw członkowskich. Na razie trwają pilotaże, które pozwolą kilku krajom pomiędzy sobą uznawać pewne dokumenty - powiedział Cieszyński.

Dodatkowo formalności związane z wnioskowaniem o paszport będą jeszcze prostsze.

– Usprawniamy funkcjonowaniu rejestrów centralnych. Odchodzimy od wypełniania wniosku paszportowego odręcznie. O możliwości odbioru gotowych dokumentów urząd poinformuje smsem lub mailowo, jeśli podamy swoje dane kontaktowe. Dzięki nowej e-usłudze będzie też można zgłosić online utratę lub uszkodzenie paszportu – dodał.

W procesie wnioskowania o dokument nie trzeba już wypełniać papierowego wniosku, gdyż będzie on wstępnie wypełniony przez urząd, który dysponuje wszystkimi niezbędnymi danymi osoby wnioskującej. Trzeba będzie dostarczyć zdjęcie, złożyć odciski palców oraz swój podpis, a także przedstawić dowód zapłaty i dokument, potwierdzający prawo do zniżki, jeśli ktoś z niej korzysta. Nadal jednak trzeba osobiście udać się do urzędu. Jeżeli przy wypełnianiu wniosku podamy swój numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, zostaniemy powiadomieni o tym, że nowy paszport jest gotowy do odbioru. Przy odbiorze paszportu organ wydający będzie mógł potwierdzić tożsamość także na podstawie odcisku palca.

Dzięki nowym e-usługom sprawdzimy również:
  • swoje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych (RDP),
  • czy paszport lub inny dokument paszportowy jest gotowy do odbioru,
  • ważność paszportu lub innego dokumentu paszportowego, a osoby, które złożyły wniosek o paszport za granicą, będą mogły potwierdzić odbiór paszportu lub innego dokumentu paszportowego, który dostarczył kurier.
– Nowy Rejestr Dokumentów Paszportowych będzie częścią sześciu innych rejestrów centralnych, w tym dowodów osobistych, stanu cywilnego, czy numerów PESEL. Wiarygodne informacje, zgodne z dokumentami, to fundament cyfrowego urzędu. Pomaga optymalizować procesy, ale przede wszystkim jest realnym udogodnieniem dla obywateli, dając im dostęp do urzędu 24h na dobę z dowolnego miejsca na świecie. Rejestr Dokumentów Paszportowych pozwoli coraz więcej spraw związanych z paszportami zrealizować przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie – wyjaśnił Cieszyński.

Jednym z udogodnień, które oddano w ręce obywateli, jest możliwość zgłoszenia online uszkodzenia paszportu albo innego dokumentu paszportowego.

Standardowa opłata za wydanie paszportu wynosi obecnie 140 złotych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy