Katowice: Trwa odbudowa linii kolejowej na lotnisko

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
10 maja 2022 19:26
Port Lotniczy w Katowicach zapowiedział, że już wkrótce pasażerowie będą mogli skorzystać z nowej infrastruktury kolejowej, która uczni pyrzowickie lotnisko bardziej dostępnym. To zasługa trwającej modernizacji linii kolejowej na trasie Tarnowskie Góry - Zawiercie.
Reklama
Lotnisko w Katowicach, choć od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce największych lotnisk regionalnych w naszym kraju, wciąż nie może pochwalić się zadowalającą infrastrukturą kolejową, która umożliwiłaby podróżnym szybkie dotarcie na lotnisko. To ma się już wkrótce zmienić. W rejonie pyrzowickiego portu trwa właśnie modernizacja i odbudowa linii kolejowej nr 182 na trasie Tarnowskie Góry - Zawiercie. W ramach inwestycji, za którą odpowiada spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., budowane są zupełnie nowe przystanki oraz odbudowywana jest nieczynna od lat część toru, w pobliżu którego znajduje się katowickie lotnisko. Ponadto, rewitalizowana jest obecna już infrastruktura.


Program zakłada budowę m.in. przystanku kolejowego "Pyrzowice Lotnisko", oddalonego od samego terminala pasażerskiego o 300 metrów. W ten sposób podróżni zyskają komfortową i szybką opcję dotarcia na lotnisko. Realizacja inwestycji sprawi, że czas przejazdu z Katowic i Częstochowy do Pyrzowic skróci się do "zaledwie" 60 minut, a z Tarnowskich Gór do 17 minut. Na budowanym i modernizowanym odcinku pociągi będą osiągać prędkość do 140 km/h.

Zakończenie prac zaplanowano na IV kwartał 2023 roku. Wartość przedsięwzięcia to ponad 660 mln złotych netto wraz z dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Fot.: Katowice Airport (Piotr Adamczyk)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy