Program Airbus 380 dobiegł końca

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
17 grudnia 2021 09:30
Stało się! Ostatni w historii egzemplarz samolotu Airbus A380 opuścił linię produkcyjną Airbusa i trafił w ręce właściwego odbiorcy. Linia Emirates oficjalnie zakończyła historię programu Airbus A380.
Reklama
Dokładnie tydzień temu (10.12) przedostani w historii egzemplarz samolotu Airbus A380 został dostarczony linii Emirates. Maszyna opuściła zakłady produkcyjne Airbusa w niemieckim Hamburgu i wyruszyła w swój pierwszy rejs do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wczoraj (16.12) jej los podzielił samolot Airbus 380 o znakach rejestracyjnych A6-EVS, który także trafił w ręce emirackiego przewoźnika jako ostatni, historyczny egzemplarz w ramach całego programu Airbus A380.


- Maszyny Airbus A380 nakreśliły nowy etap w historii rozwoju lotnictwa. Te dwupokładowe i czterosilnikowe samoloty wyznaczyły nową jakość podróży lotniczych, dzięki zastosowaniu pionierskich rozwiązań technologicznych. Jestem przekonany, że maszyny Airbus A380 nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa i przez kolejne, długie lata będą dumnie podbijały przestworza, choćby za sprawą linii Emirates - przekazał Guillaume Faury, dyrektor generalny Airbusa.

Ostatni egzemplarz samolotu Airbus A380 był 254. dostarczonym przez europejskiego producenta. Blisko połowa z nich znalazła swoje miejsce w Dubaju, gdzie do dziś tworzy trzon floty samolotów linii Emirates. Emiracki przewoźnik jako jeden z pierwszych na świecie zaufał, wówczas eksperymentalnemu, programowi Airbus A380 i już w 2000 roku jako pierwszy złożył zamówienie na jedne z pierwszych egzemplarzy podniebnego giganta. Pierwsza maszyna trafiła do przewoźnika dopiero osiem lat później. Obecnie, linia Emirates dysponuje 121. samolotami Airbus 380 (dwa kolejne zostały wycofane ze służby), które wykonały w sumie blisko 400 tys. lotów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy