IATA: Sytuacja finansowa branży lotniczej w lipcu 2021 r.

3 września 2021 09:00
Sytuacja finansowa linii poprawia się, ale w znacznym stopniu punktowo. Chodzi o te linie, dla których ogromne znaczenie ma cargo takich, jak Korean Air, a uogólniając – wiele azjatyckich oraz z bardzo rozwinięta siatką połączeń krajowych – północnoamerykańskich i chińskich.
Reklama
Wartość akcji linii lotniczych
W sierpniu 2021 roku (stan na 25.08) wartość akcji linii lotniczych (globalnie) wzrosła o 0,7 proc., w tym europejskich ponownie spadła, tym razem o 1,7 proc., azjatyckich wzrosła o 2,2 proc., a północnoamerykańskich o 1,6 proc. Od początku roku wzrosła globalnie o 3,9 proc., europejskich spadła o 3,8 proc., azjatyckich wzrosła o 3,5 proc,, a północnoamerykańskich o 9,3 proc.
W porównaniu z grudniem 2019 spadki wyniosły, globalnie o 27,5 proc., europejskich o 27,6 proc., północnoamerykańskich o 25,2 proc., azjatyckich o 27,0 proc. Wartość wszystkich akcji, globalnie wzrosła, w sierpniu, o 1,6 proc., od początku roku o 13,8 proc., a w porównaniu z grudniem 2019 aż o 29,9 proc.(indeks FTSE).

Na początku sierpnia miały miejsce znaczne spadki wartości akcji linii lotniczych związane z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta wirusa COVID-19. Później sytuacja poprawiła się dzięki spadkowi liczby przypadków zachorowań w Chinach oraz zatwierdzeniu nowych szczepionek w USA. Warto zauważyć, że w porównaniu z grudniem 2019 spadki wartości akcji przewoźników lotniczych na różnych kontynentach są bardzo podobne. A to najlepszy, najbardziej obiektywny okres porównawczy. I druga uwaga ogólna – nastawienia inwestorów do akcji linii lotniczych i ogólnie do rynku inwestycyjnego są drastycznie różne.

Wyniki finansowe za II kwartał 2021 r.
EBIT% - stosunek zysku/wyniku do wpływów. Dane w $.

Dane nie są jeszcze reprezentatywne. Wskazują jednak na istotną poprawę w porównaniu z drugim kwartałem 2020 roku oraz z pierwszym kwartałem 2021. Musimy jednak pamiętać, że na wielu kontynentach rok temu mieliśmy do czynienia z prawie pełnym lock downem. Tylko nieco lepsza sytuacja miała miejsce na początku tego roku. Wciąż w najgorszej sytuacji są te linie, dla których zdecydowanie najważniejszy jest segment międzynarodowych przewozów pasażerskich. Zaskakująco dobry wynik netto linii z Północnej Ameryki wynika też ze znacznej pomocy finansowej rządowej – przejęcie na siebie części kosztów związanych z funduszami płac linii lotniczych.

Strona przychodowa
W porównaniu z drugim kwartałem 2019 przychody pasażerskie spadły, globalnie, aż o 60 proc., w tym najbardziej w Europie - o 66 proc, w Azji o 6 proc., a w Ameryce Północnej tylko o 49 proc. Przychody frachtowe wzrosły w niewiarygodny wręcz sposób, aż o 72 proc., głównie dzięki gigantycznym wzrostom wpływów jednostkowych. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że ta ogromna poprawa wyników dotyczy ograniczonej grupy linii, a przede wszystkim tych, którzy dysponują dużymi flotami samolotów All-Cargo.
Pomimo wszystkich wysiłków przewoźników ich koszty operacyjne spadły jedynie o 35 proc – najbardziej koszty paliwa o 52 proc., opłaty (lotniskowe, nawigacyjne itp.) o 48 proc., a najmniej koszty pracownicze – o 27 proc.


Płynność finansowa linii lotniczych
Płynność netto (net cash flow) – z działalności operacyjnej. Dostępna gotówka – Free Cash flow.

Próbka jest na razie dość ograniczona. Zdecydowanie pozytywnie wyróżniają się wyniki linii z Ameryki Północnej – z powodów już podawanych. Również niektóre linie europejskie poprawiły się w tym zakresie dzięki istotnemu wzrostowi rezerwacji wakacyjnych oraz wyjątkowo dobrym wynikom cargo.

Ceny paliwa lotniczego
Po wielu miesiącach wzrostów ceny ropy i paliwa spadły się sierpniu ze względu na obawy związane z wariantem Delta wirusa, którego rozprzestrzenianie się może spowodować pogorszenie sytuacji gospodarczej i spadek popytu na ropę. Dodatkowo kraje OPEC zwiększyły w sierpniu wydobycie. Średnia cena ropy wyniosła w tym miesiącu 71,6 dolarów za baryłkę.

Źródła: IATA

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy