Raport: Sytuacja finansowa branży marzec - kwiecień

Marek Serafin - Profil Marek Serafin
14 czerwca 2021 09:00
Wciąż brak jest przełomu w sytuacji finansowej branży lotniczej, ale rosną nadzieje, że sezon letni przyniesie pewną poprawę sytuacji, pojawi się ruch wakacyjny i spadną straty.
Reklama

Na kluczowych rynkach trwają akcje szczepień i to ich efektywność będzie miała ogromny wpływ na dalszy rozwój sytuacji. Być może kluczowe pytanie brzmi teraz: czy na jesieni tego roku pojawi się czwarta fala pandemii, czy też będziemy obserwowali jej szybkie wygasanie.

Wartość akcji linii lotniczych

W maju br. wartość akcji linii lotniczych (globalnie)wzrosła o 2,4 proc., w tym europejskich spadła o 0,1 proc., azjatyckich wzrosła o 2,6 proc. a północnoamerykańskich o 1,8 proc. Od początku roku wzrosła globalnie o 15,8 proc., europejskich o 6,4 proc., azjatyckich o 7,9 proc., a północnoamerykańskich o 30,1 proc. W porównaniu z grudniem 2019 spadki wyniosły, odpowiednio, 19,8 proc., 23,9 proc. oraz 10,9 proc..

Wartość wszystkich akcji, globalnie wzrosła, w maju, o 1,0 proc., od początku roku o 9,8 proc., a w porównaniu z grudniem 2019 aż 25,3 proc. (indeks FTSE).

Indeksy zmian wartości akcji pokazują bardzo umiarkowany optymizm inwestorów. Po dużych wzrostach w kwietniu, poza Europą, wyraźnie widzimy oczekiwanie na wyniki lata i dalszy rozwój sytuacji.


Wyniki finansowe za I kwartał 2021 roku

EBIT% - stosunek zysku/wyniku do wpływów. Dane w $

Reprezentatywność próbki jest ograniczona., szczególnie w przypadku Azji. Jednak już teraz widzimy, że poziom strat w pierwszym kwartale 2021 był ogromny, nawet, jeżeli uwzględnimy, iż pierwszy kwartał roku, to dla linii z Półkuli Północnej, najgorszy okres. W przypadku Azji w nieco lepszej sytuacji są te linie, które mają bardzo znaczące przewozy cargo oraz domestic. Po tym kwartale możemy nadal powtarzać, trwa walka o przeżycie. W przypadku linii z UE ogromne znaczenie ma nie tylko skłonność rządów do wspierania finansowego przewoźników, ale i ograniczenia nakładane przez przepisy unijne. Oznacza to, ze nie możemy mówić o równej konkurencji tych linii, na przykład z Turkish Airlines, czy też olbrzymami z Rejonu Zatoki Perskiej.

Według analiz IATA przychody linii z przewozów pasażerskich, w pierwszym kwartale 2021 spadły aż o 63 proc., podczas, gdy wpływy cargo wzrosły o nieprawdopodobne 79 proc.. Nawet, jeżeli uwzględnimy ograniczona reprezentatywność próbki, to jest właściwie pewne, że frachtowe stawki jednostkowe wzrosły skokowo. Powód znany – przewóz szczepionek, sprzętu medycznego itp. Łącznie przychody linii spadły o 52 proc.. Koszty operacyjne były niższe tylko o 29 proc.. Najmniejszy spadek dotyczył kosztów osobowych – poniżej 20 proc.

Płynność finansowa linii lotniczych

Płynność netto (net cash flow) – z działalności operacyjnej. Dostępna gotówka – free cash flow

Reprezentatywność próbki i tu jest ograniczona. Tak dobra sytuacja gotówkowa linii z Ameryki Północnej wynika z ogromnego poziomu pomocy publicznej dotyczącej uczestniczenia w kosztach osobowych. Według dostępnych analiz niektóre linie amerykańskie przestały „palić gotówkę” w marcu 2021 dzięki znacznej poprawie na rynku przewozów domestic. Niestety w przypadku linii europejskich negatywny wypływ gotówki jest gigantyczny.

Ceny paliwa lotniczego

W maju ceny paliwa rosły wskutek ogólnej poprawy globalnej sytuacji ekonomicznej i ograniczeń po stronie podażowej. Tona paliwa kosztowała już ponad 70$ za tonę, podczas, gdy w połowie 2020 było to nieco ponad 40$. Według prognoz ceny ropy będą nadal rosły z podanych powyżej powodów. Oznacza to, że, gdy rynek lotniczy będzie się odradzał dodatkowym problemem staną się rosnące koszty paliwa.Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama