Miliony dolarów kary dla Boeinga

28 maja 2021 11:28
Amerykański organ odpowiedzialny za nadzór lotnictwa cywilnego poinformował o grzywnie nałożonej na Boeing Company. Ma ona związek z zainstalowaniem przez producenta niedopuszczonego do użytku sprzętu w setkach samolotów.
Reklama
Boeing zapłaci 17 mln dolarów (ok. 63 mln złotych) kary w ramach ugody amerykańską Federalną Administracją Lotnictwa (FAA) – poinformował w czwartek (27.05) Reuters.

Powodem postępowania prowadzonego przez FAA było tym razem zainstalowanie niezatwierdzonego sprzętu w 759 samolotach Boeing 737 MAX oraz NG. Ugoda w sprawie kary zawarta pomiędzy amerykańskim producentem a FAA obejmuje osobno także skierowanie 178 samolotów Boeing 737 MAX do certyfikacji, kiedy maszyny te miały zainstalowane nieautoryzowane i nieprawidłowo oznaczone komponenty.

Niniejsza kara wynika z problemów, które wyszły na jaw w 2019 r. i które w pełni rozwiązaliśmy. [...] Zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów jest naszym głównym obowiązkiem. To nie podlega negocjacjom, a FAA wyegzekwuje od Boeinga i całej branży lotniczej odpowiedzialność za bezpieczeństwo na niebie – zapewniał Steve Dickson, szef FAA.


W ramach ugody Boeing zgodził się ponadto na szereg działań prewencyjnych, w tym przeprowadzenie analiz zarządzania ryzykiem w celu ustalenia, czy procesy nadzoru nad łańcuchem dostaw są odpowiednie i czy firma jest gotowa bezpiecznie zwiększyć tempo produkcji Boeinga 737 MAX. Jeśli producent nie dokona nałożonych przez FAA działań naprawczych w terminie, Administracja może nałożyć do 10,1 mln dolarów dodatkowych kar.

Reuters przypomniał także, że w marcu 2020 r. FAA zaproponowała nałożenie na Boeinga 19,7 mln dolarów grzywny za zainstalowanie w setkach maszyn 737 NG sprzętu składającego się m. in. z wyświetlaczy typu head-up, których organy regulacyjne nie zatwierdziły do ​​użytku. Sprawa nie została jednak jeszcze sfinalizowana.

Fot.: materiały prasowe, Wikimedia Commons

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy