Airbus ogranicza wpływ na środowisko floty samolotów Beluga

Blanka Flis - Profil Blanka Flis
16 kwietnia 2021 09:26
Airbus wykonał kolejny krok na rzecz zmniejszania przemysłowego śladu węglowego dzięki pierwszemu lotowi z zakładu w Broughton w Wielkiej Brytanii supertransportowca Beluga, napędzanego zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF).
Reklama

Tym samym znajdujący się w północnej Walii zakład, wykorzystujący flotę maszyn Beluga do przewozu skrzydeł samolotów do Tuluzy, Hamburga i Bremy, stał się drugą europejską fabryką Airbusa korzystającą z SAF. Od końca 2019 roku SAF w operacjach cargo wykorzystuje fabryka w niemieckim Hamburgu.


- Pierwszy lot częściowo zasilanej paliwem SAF Belugi z Broughton stanowi ważny moment w realizacji ambicji Airbusa na rzecz dekarbonizacji działalności przemysłowej - powiedział Tony Derrien, kierownik projektu ds. zrównoważonych paliw lotniczych w firmie Airbus. - W połączeniu z naszymi ciągłymi badaniami nad potencjałem stosowania 100 proc. SAF w lotach pasażerskich, ograniczenie zużycia paliw kopalnych we własnych operacjach lotniczych podkreśla dążenie Airbusa do zmniejszenia wpływu naszej produkcji na środowisko i przyczyniania się do zrównoważonej przyszłości sektora lotniczego w ujęciu bardziej ogólnym - dodał.

Zrównoważone paliwa lotnicze zostały jak dotąd certyfikowane przez organy regulacyjne do wykorzystania w lotach pasażerskich na poziomie do 50 proc. składu mieszanki. Belugi operujące z Broughton będą początkowo zasilane mieszanką zawierającą 35 proc. paliwa niekopalnego, co ma zmniejszyć emisję CO2 o ponad 400 ton w ciągu najbliższych trzech miesięcy.


Paliwo SAF używane przez Belugi jest wytwarzane ze zużytych surowców zrównoważonych, takich jak olej kuchenny, i dostarczane do Airbusa w Broughton i Hamburgu przez firmę Air bp. Andy Owen, kierownik obsługi samolotów Beluga w Broughton, powiedział, że stopniowe wdrażanie zrównoważonych paliw lotniczych w zakładach Airbusa jest istotną częścią firmowego planu dekarbonizacji.

- Jesteśmy dumni, że Broughton jest drugim zakładem Airbusa, który wprowadził SAF do tankowania floty Belug - dodaje.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama