Rewolucja w Szwecji: Mniejsze opłaty dla ekologicznych samolotów

24 marca 2021 09:12
1 komentarz
Szwecja zamierza wprowadzić nowy cennik opłat za start i lądowanie, który będzie powiązany z ilością CO2 emitowanym do atmosfery przez użytkowany przez przewoźnika samolot.
Reklama
W poniedziałek (22.03) szwedzki rząd poinformował, że planuje obciążyć linie lotnicze większymi opłatami za start i lądowanie, jeżeli ich samoloty w większym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska.

Nowe prawo ma wejść w życie już w lipcu 2021 r. i może oznaczać dużo mniejsze opłaty dla przewoźników obsługujących na lotach z i do Szwecji bardziej wydajne, a co za tym idzie bardziej ekologiczne samoloty. Linie posiadające starsze samoloty zostaną z kolei obciążone wyższymi opłatami. Niższymi opłatami mają być także nagradzani przewoźnicy korzystający z biopaliw.


Oznacza to, że opłaty za start i lądowanie będą wyższe, gdy większy będzie negatywny wpływ samolotu na klimat – opłaty będzie można zmniejszyć, jeżeli wpływ na klimat będzie mniejszy – napisało w komunikacie szwedzkie Ministerstwo Infrastruktury, opisując swój pomysł jako pierwszy w Europie, a najprawdopodobniej także i na świecie.

Nowy program opłat za start i lądowania ma obowiązywać początkowo na lotniskach Sztokholm–Arlanda oraz Göteborg–Landvetter, dwóch najbardziej ruchliwych portach lotniczych w Szwecji. Projekt nie uzyskał jeszcze zgody parlamentu, a rząd podkreśla, że wciąż trwają prace nad dopracowaniem szczegółów.

Według danych Air Transport Action Group (ATAG), lotnictwo jest w tej chwili odpowiedzialne za ok. 2 proc. całej światowej emisji dwutlenku węgla powodowanej przez działalność człowieka. Pomysł Szwedów ma na celu zachęcenie przewoźników lotniczych do stosowania przyjaznych dla środowiska biopaliw oraz pozyskiwania samolotów nowej generacji, które mogą być nawet do 40 proc. bardziej ekologiczne niż te wyprodukowane jeszcze 20 lat temu.Fot.: materiały prasowe, SAS, Aegean Airlines

Ostatnie komentarze

Groentje 2021-03-24 10:07   
Groentje - Profil Groentje
Panie Jakub Kolanko LICZBA osób, nie ilość osób. Ma Pan ilość włosów na głowie, ale liczbę palców. Jest Pan dziennikarzem, proszę dbać o poprawność językową. Dawać dobry, a nie zły przykład.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy