Lista lotnisk z których w lutym polecimy do Holandii

2 lutego 2021 11:40
3 komentarze
Wprowadzone przez holenderski rząd obostrzenia przyczyniły się do znacznego zmniejszenia oferowania na trasach z Polski do Niderlandów. Zainteresowanie lotami drastycznie zmalało, co znalazło swoje odzwierciedlenie w siatce połączeń linii lotniczych na najbliższy miesiąc.
Reklama
Pierwsze poważne ograniczenia w podróżach lotniczych zostały ogłoszone w Holandii jeszcze pod koniec 2020 r. Wówczas zaczęto wymagać od pasażerów wszelkich zbiorowych środków transportu okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed podróżą. Jak się okazało, nawet negatywny wynik testu na obecność koronawirusa okazał się dla rządzących Niderlandami niewystarczający. W połowie stycznia premier Holandii Mark Rutte ogłosił, że poza wspomnianym testem PCR pasażer będzie musiał wykonać także szybki test antygenowy przed odlotem. Co więcej, nawet negatywny wynik potwierdzony dwoma kosztownymi badaniami nie zwolni podróżnego z odbycia 10-dniowej, obligatoryjnej kwarantanny. Dopiero po kolejnych 5 dniach będzie można, uwaga, wykonać kolejny test. Nareszcie taki, który przy negatywnym rezultacie zwolni z dodatkowych obostrzeń. Wydawać by się mogło, że rząd w Hadze zrobił już wszystko, aby skutecznie zniechęcić kogokolwiek do przyjazdu do Holandii. Jakie znajduje to odzwierciedlenie w zainteresowaniu lotami a tym samym w ofercie przewoźników regularnie latających na trasie z Polski do Niderlandów?

Warszawa

Pasażerowie podróżujący ze stolicy w kierunku Holandii mieli zazwyczaj do wyboru aż trzy trasy od czterech różnych przewoźników. Loty do Amsterdamu oferowały holenderskie linie KLM oraz LOT, natomiast do Eindhoven można było polecieć z Wizz Airem oraz Ryanairem (z Modlina). Obie niskokosztowe linie wstrzymały swoje połączenia w lutym. Wizz Air planuje powrót na trasie do Eindhoven 2 marca br. a Ryanair dzień wcześniej. Z kolei KLM zmniejszył swoje oferowanie do dwóch lotów dziennie przez cały miesiąc. Te będą odbywały się w godzinach 06:05 i 12:45. LOT także zredukował połączenia na tej trasie. Obecnie do Amsterdamu na pokładzie polskich linii lotniczych można polecieć zaledwie kilka razy w tygodniu. Codzienne połączenia zgodnie z rozkładem mają powrócić 1 marca.

Kraków

Do tej pory podróżni odlatujący z Portu Lotniczego im. Jana Pawła II również mogli skorzystać z oferty KLM (Amsterdam), Wizz Aira oraz Ryanaira (Eindhoven). W najbliższym miesiącu narodowy przewoźnik Niderlandów zaproponował pasażerom jeden (o 11:40) lub dwa loty (o 06:00 i 11:40) dziennie w zależności od dnia tygodnia. Wizz Air wycofał się z tej trasy przynajmniej do 26 marca, natomiast Ryanair planuje wznowić połączenie do Eindhoven 1 marca.

Gdańsk

Gdańskie lotnisko najprawdopodobniej okazało się wygranym w kontekście oferowania połączeń do Holandii, gdyż żadna z operujących tutaj linii nie zdecydowała się zawiesić lotów do Niderlandów. Pasażerowie wciąż, choć rzadziej, polecą z KLM do Amsterdamu dwa razy dziennie (o 06:30 oraz 18:00). Z kolei Wizz Air wyraźnie zmniejszył częstotliwość rotacji do Eindhoven - z codziennych lotów podróżni mają do dyspozycji jedynie połączenie w każdą niedzielę lutego.

Niestety mniejsze porty lotnicze nie mają zbyt wielu powodów do zadowolenia. W najbliższym miesiącu Wizz Air utrzyma jedną rotację tygodniowo (w niedzielę) z Katowic do Eindhoven, a KLM pozostawi dwa loty tygodniowo z Wrocławia do Amsterdamu (Wizz Air wstrzymuje tam swoje loty do 16 marca). Z lutowego rozkładu całkowicie znikną holenderskie połączenia Wizz Aira z Poznania (przynajmniej do 27 marca Wizz Air, KLM wstrzymuje loty minimum do 12 lutego), Rzeszowa (do 6 marca) i Lublina (do 7 marca).

Przedstawiciele niderlandzkiego rządu otwarcie mówili o próbie skutecznego wyeliminowania podróży do tego kraju w najbliższym czasie. Swój cel osiągnęli. Z wielu polskich miast nie będzie takiej możliwości przez cały luty. Natomiast tam, gdzie pojedyncze loty się ostały, oferowanie zostało przez przewoźników zmniejszone praktycznie do minimum.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
szymi20 2021-02-02 17:28   
szymi20 - Profil szymi20
W odpowiedzi do @pawwoj - Dziękuję za zgłoszoną nieścisłość w artykule. Błąd został już poprawiony.

W odpowiedzi do @teemu - Kwarantanna w Holandii niestety jest obowiązkowa. Faktycznie, jeszcze nie tak dawno było to jedynie zalecenie. Od momentu wprowadzenia najnowszych ograniczeń pasażerowie mają obowiązek poddania się kwarantannie (po 5-dniach negatywny wynik kolejnego testu może zwolnić z kwarantanny). Dokładna informacja dostępna jest na stronie holenderskiego rządu, który przedstawił siedem kroków, z którymi warto zapoznać się przed podróżą.
teemu 2021-02-02 16:57   
teemu - Profil teemu
Kwarantanna w Holandii nie jest obowiązkowa, a jedynie silnie zalecana.
pawwoj 2021-02-02 12:12   
pawwoj - Profil pawwoj
Jednak pominięcie LOTu na trasie WAW-AMS (3x dziennie przed pandemią) to conajmniej nierzetelność bo chyba o nieuwadze przy tak znaczącym na danej trasie graczu jest raczej bezzasadne.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy