Sezon Lato 2021 w planach Ryanaira i easyJeta

29 stycznia 2021 09:05
Zapaść popytu na pasażerskie przewozy lotnicze trwa. I przewoźnicy i wszyscy obserwatorzy rynku żyją przyszłością. Najważniejsze zadawane obecnie pytanie brzmi: jakie będzie lato 2021? Czy choćby częściowo rozpocznie się odrodzenie ruchu.
Reklama
Warto popatrzeć, jakie są obecnie plany dwóch największych europejskich tanich linii – Ryanaira i easyJeta. Jakie jest ich oferowanie umieszczone w systemach rezerwacyjnych. Prezentowane dane pochodzą z portalu anna.aero.

Zacznijmy od irlandzkiego Ryanaira, który planuje:
  • obsługę 1 615 połączeń. To o 188 proc. więcej niż w lecie 2020 r. i o 5 proc. mniej niż w lecie 2019. Analogiczne indeksy dotyczą liczby oferowanych foteli,
  • obsługę 214 lotnisk, co oznacza spadek o 11, w porównaniu z latem 2019,
  • dziesięć lotnisk o największym oferowaniu to: Stansted, Dublin, Mediolan/BGY, Palma, Barcelona, Wiedeń, Madryt, Bruksela/CRL, Malaga i Alicante. Nowy na tej liście jest Wiedeń dzięki przejęciu obsługi austriackiej stolicy od Laudy. Operować będzie tam aż do 75 portów.
  • wszystkie dziesięć najważniejszych połączeń to trasy wewnątrz Europy Zachodniej.
Struktura siatki Ryanaira będzie mocno skoncentrowana. Aż 95 proc. oferowania to trasy z/do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch. To bardzo duża zmiana w porównaniu z Latem 2019, gdy było to 78 proc. Liderem ma być Wielka Brytania – 29,6 mln foteli i tylko minimalnie mniej Hiszpania. Bardzo zbliży się do liderów rynek włoski, dzięki skokowemu wzrostowi oferowania na trasach krajowych. Jak widać Ryanair chce jak najlepiej wykorzystać ogromne problemy Alitalii.


Łączne oferowanie wewnątrz Europy Zachodniej ma spaść o 7 proc. natomiast skokowo wzrośnie oferowanie wewnątrz Europy Środkowo-Wschodniej, bo aż o 68 proc. Większe będzie też oferowanie pomiędzy naszym regionem i Europą Zachodnią - o 7 proc. Łącznie w Europie Środkowo-Wschodniej Ryanair ma zaoferować około 18,4 mln foteli.

Irlandzki przewoźnik uważa, że popyt w naszym regionie będzie odradzał się szybciej niż w Europie Zachodniej. Szczególnie duże wrażenie robią dane dla Ukrainy – oferowanie ma wynieść ponad 1,7 mln – wzrost o prawie 1 mln, w porównaniu z latem 2019. Imponujące są też dane dla rynku polskiego – wzrost o prawie 1,4 mln, czyli aż o 17,2 proc.

Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę, że zaprezentowane dane to, przede wszystkim, obecna prognoza Ryanaira w odniesieniu do rozwoju popyty na rynku europejskim w kolejnych miesiącach tego roku. Jest właściwie pewne, że przewoźnik dokona dużych korekt i to raczej w dół. Jak widzimy obecnie akcja szczepień rozwija się w Europie znacznie wolniej niż przewidywano. Poważne obawy budzi też pojawianie się nowych szczepów wirusa. To, co pozostaje niezmienne to przekonanie Ryanaira i innych europejskich tanich linii, że popyt na ich usługi będzie wracał znacznie szybciej niż przewoźników sieciowych.

Portal anna.aero zaprezentował też interesujące dane dotyczące planów letnich easyJeta i tak przewoźnik:
  • dokona znacznej koncentracji siatki, jeszcze większej niż Ryanair. Planuje obsługiwać 836 połączenia, czyli aż o 177 mniej niż w Lecie 2019. Mają pojawić się 153 nowe trasy. Jeżeli wyłączymy tu połączenia z nowego lotnisk Berling Brandenburg to liczba ta spadnie do 80.
  • aż na jedenastu połączeniach ma oferować, co najmniej 400 tys. foteli, a na dwóch ponad 500 tys. Dla porównania Ryanair zaoferuje ponad 400 tys. foteli jedynie na siedmiu trasach, a ponad 500 tys. też na dwóch. Jak widzimy brytyjska linia kontynuuje strategię znacznie większej koncentracji oferowania na wybranych połączeniach i rynkach niż irlandzka.
  • skokowo zwiększy oferowanie do typowych destynacji turystycznych – Grecja (+747 tys.), Portugalia (+673 tys.), Turcja (+599 tys.), Egipt ma wzrosnąć o 655 proc. do 245 tys. Jedyny wyjątek to wciąż największy rynek turystyczny – Hiszpania. Tu spadek wyniesie 767 tys. foteli. Jednak i tak kraj ten pozostanie najważniejszy z 11 mln foteli. To około 42 proc. całego oferowania do destynacji turystycznych.
  • dokona skokowej redukcji oferowania z i do Niemiec, bo aż 49 proc. Zamiast z dwunastu portów będzie operował jedynie z siedmiu.

I Ryanair i easyJeta stawiają w sezonie Lato 2021 na ruch wakacyjno/turystyczny. Wierzą, że ten rodzaj popytu powróci najszybciej. Jest to bardzo prawdopodobne. Po prawie zupełnie straconym roku 2019 Europejczycy na pewno są spragnieni słonecznego wypoczynku i pozytywnych, turystycznych wrażeń. Jednak jest jeden warunek. W bardzo znacznym stopniu chodzi tu o ruch rodzinny. A dla tego typu pasażerów ogromne znaczenie ma kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego. Czyli wracamy do kwestii skuteczności akcji szczepień i cofania się pandemii. Cóż za 8 – 10 tygodni zobaczymy, jak sytuacja będzie się rozwijać.

Widzimy też, że Ryanair wyraźnie stawia na nasz region. Jest przekonany o większej odwadze podróżniczej naszych obywateli. Tu niewątpliwie dochodzić będzie do coraz ostrzejszej konkurencji z Wizz Airem. Jednak nawet odważni mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej nie wrócą masowo na pokłady samolotów tanich linii, jeżeli pandemia nie znajdzie się w zdecydowanym odwrocie, jeżeli lockdowny nie skończą się. A póki co sytuacja nie jest tu zbyt dobra. Niemcy właśnie przedłużyły swój.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy