Wizz Air stara się uniknąć bojkotu w Norwegii

19 października 2020 09:30
5 komentarzy
Węgierski przewoźnik naraził się rządowi w Oslo, po tym jak jego prezes opowiedział się przeciwko zrzeszeniom pracowników. Wizz Air ostatecznie zadeklarował chęć dostosowania się do norweskiego prawa.
Reklama
Na początku miesiąca informowaliśmy, że Wizz Air zamierza otworzyć kolejną bazę operacyjną, tym razem na lotnisku Gardermoen w Oslo, gdzie będzie próbować stawić czoła duopolowi SAS i Norwegian Air, między innymi na trasach krajowych.

Wkrótce norweskie związki zawodowe zapowiedziały bojkot Wizz Air po tym jak prezes przewoźnika wprost opowiedział się przeciwko jakimkolwiek formom zrzeszania się pracowników w firmie kierowanej przez niego. Do związkowców dołączyła Erna Solberg, premier Norwegii, która zapowiedziała, że nie będzie latać Wizz Airem, ponieważ linia ta sprzeciwia się istnieniu związków zawodowych, co jej zdaniem jest nie do pomyślenia w państwie demokratycznym. Dodała także, że takie praktyki będą stać w sprzeczności z norweskim prawem.


– Poglądy Váradiego są niezwykle przestarzałe i antypracownicze – pokazują całkowity brak zrozumienia historii sukcesu Norwegii i tutejszego modelu życia zawodowego – powiedziała z kolei Hadia Tajik, rzeczniczka norweskiej Partii Pracy.

Po groźbach bojkotu węgierskiego przewoźnika, Váradi wydawał się być niewzruszony stanowiskiem Norwegów. Zapowiedzi premier Solberg wraz z innymi politykami, oraz kilku lokalnych związków zawodowych nazwał „dziecinnym” zachowaniem.

Spójrzcie na te linie lotnicze, które były zdominowane przez związki zawodowewszystkie są dzisiaj na skraju bankructwa – powiedział Józef Váradi, dyrektor generalny Wizz Air dla Norway Today.

Wydaje się jednak, że tania linia zmieniła swoje nastawienie, ogłaszając chęć przestrzegania norweskiego prawa, a w szczególności umożliwiając swoim pracownikom zrzeszanie się.


W Wizz Air zawsze przestrzegamy aktualnego prawa we wszystkich krajach, w których działamy. Jest to kluczowe i niezbędne do prowadzenia działalności zgodnie z przepisami. W pełni szanujemy norweski model życia zawodowego i oczywiście będziemy przestrzegać norweskiego prawa – czytamy w komunikacie wysłanym do norweskich mediów przez Johana Eidhagena, członka zarządu Wizz Air odpowiedzialnego za marketing.

To nie pierwszy raz kiedy tani przewoźnicy zderzają się z rzeczywistością prowadzenia działalności w krajach skandynawskich, znanych z solidnych systemów ochrony pracowników – w 2015 r. Ryanair ogłosił zamknięcie swojej bazy w Kopenhadze, po tym jak przegrał proces sądowy z duńskimi związkami zawodowymi egzekwującymi sobie prawo do strajku.

Fot.: materiały prasowe, M. Pachowicz, D. Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_68987 2020-10-22 23:54   
gość_68987 - Profil gość_68987
@gość_1c922 zrozum wreszcie, że płacą liniom za latanie na całym świecie. I w USA i Europie, tak jak kolejom czy komunikacji autobusowej. Zresztą kasę od lotnisk/samorządów mniej lub bardziej oficjalnie dostają również Legacy.
gość_1c922 2020-10-22 00:14   
gość_1c922 - Profil gość_1c922
gość_68987: Wizz wyżebrał kieszonkowe od Wielkiej Brytanii za loty na Luton. A wcześniej bardzo dużo wyżebrał od samorządów, które płaciły żeby lotniska nie były puste. W jaki inny sposób Wizz miałby przez jakiś czas bazę w Lublinie?
gość_68987 2020-10-21 12:31   
gość_68987 - Profil gość_68987
@wirnik ty masz wręcz elementarne braki w wiedzy, za to zabierasz głos jakbyś znał się na tej branży choć odrobinę. ważne, że twój ukochany LOT znowu pewnie dostanie zapomogę i będzie udawał wielkiego gracza na rynku. zejdź na ziemię i skończ komentować coś czego nie rozumiesz.
w przeciwieństwie do wielkich potęg legacy, które wyżebrały kieszonkowe, LCC radzi sobie tym co zarobił, zarobi, rozumiesz? nie dostał.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy