Airbus: Nowy samolot koncepcyjny o zerowej emisji

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
21 września 2020 13:52
2 komentarze
Airbus zaprezentował trzy koncepcje pierwszego na świecie komercyjnego statku powietrznego o zerowej emisji zanieczyszczeń, który mógłby zostać wprowadzony do eksploatacji do 2035 r.
Reklama

Każda z przedstawionych koncepcji reprezentuje inne podejście do kwestii lotu bezemisyjnego, podąża inną ścieżką technologiczną i przewiduje odmienną konfigurację aerodynamiczną. Wspierają one ambicje firmy do bycia bycia liderem inicjatywy dekarbonizacji całego przemysłu lotniczego.

Wszystkie koncepcje przewidują wykorzystanie wodoru jako głównego źródła energii. Ta opcja zdaniem Airbusa jest wyjątkowo obiecująca jako czyste paliwo lotnicze i prawdopodobnie będzie rozwiązaniem nie tylko dla lotnictwa, ale i wielu innych gałęzi przemysłu, pozwalającym osiągnąć cele neutralności klimatycznej.


- To historyczny moment dla całego sektora lotnictwa komercyjnego. Zamierzamy odegrać wiodącą rolę w najważniejszej przemianie, jakiej kiedykolwiek doświadczył przemysł lotniczy. Koncepcje, które dziś ujawniamy, dają światu wgląd w naszą ambicję realizacji śmiałej wizji przyszłości bezemisyjnych lotów - powiedział Guillaume Faury, prezes Airbusa. - Jestem głęboko przekonany, że wykorzystanie wodoru - zarówno w paliwach syntetycznych, jak i jako podstawowego źródła energii w samolotach pasażerskich - może znacznie zmniejszyć wpływ lotnictwa na klimat.

Trzy koncepcje - wszystkie o kryptonimie „ZEROe” - dotyczące pierwszego pasażerskiego samolotu bezemisyjnego, neutralnego dla klimatu, obejmują:

  • Konstrukcję turboodrzutową (dla 120- 200 pasażerów) o zasięgu ponad 2000 mil morskich, zdolną do lotów międzykontynentalnych, napędzaną przez zmodyfikowane silniki z turbiną gazową, zasilane wodorem zamiast klasycznej nafty lotniczej. Ciekły wodór będzie magazynowany w zbiornikach za tylną grodzią ciśnieniową i stamtąd rozprowadzany do silników.
  • Konstrukcję turbośmigłową (do 100 pasażerów), wykorzystującą silniki turbośmigłowe zamiast turboodrzutowych, także napędzane dzięki spalaniu wodoru w zmodyfikowanych turbinach. Ten samolot byłby w stanie pokonać ponad 1000 mil morskich, co czyniłoby go doskonałą maszyną transportu regionalnego.
  • Konstrukcję ze skrzydłem rozmytym „blended-wing body” (do 200 pasażerów), w której skrzydła płynnie przechodzą w kadłub samolotu, o zasięgu zbliżonym do konstrukcji turboodrzutowej. Wyjątkowo szeroki kadłub takiej maszyny otwiera wiele możliwości przechowywania i dystrybucji wodoru oraz organizacji kabiny pasażerskiej.
- Wymienione koncepcje pomogą nam zbadać oraz dopracować projekt i układ pierwszego na świecie neutralnego dla klimatu, bezemisyjnego samolotu pasażerskiego, który zamierzamy wprowadzić do użytku do 2035 r. - powiedział Faury. - Przejście na wodór, jako główne źródło energii dla tych samolotów koncepcyjnych, będzie wymagało zdecydowanych działań ze strony całego środowiska lotniczego. Dzięki wsparciu ze strony rządu i partnerów przemysłowych możemy sprostać wyzwaniu, jakim jest zwiększenie skali energii odnawialnej i wodoru dla zrównoważonej przyszłości przemysłu lotniczego.


Aby sprostać wyzwaniom, porty lotnicze będą wymagały dostosowania infrastruktury do transportu wodoru i tankowania samolotów. Kluczowe znaczenie dla osiągnięcia ambitnych celów będzie miało wsparcie rządowe, przejawiające się w postaci zwiększonego finansowania badań i rozwoju technologii, cyfryzacji oraz mechanizmów zachęcających do stosowania zrównoważonych paliw i odnawiania flot samolotów.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_cfa8f 2020-09-23 06:45   
gość_cfa8f - Profil gość_cfa8f
Co oni chcą modyfikować w silniku turboodrzutowym? Takie silniki mogą pracować na dowolnym paliwie więc zmiana na wodór nie jest dla nich żadnych problemem, co najwyżej trzeba zmienić średnicę dyszy wtryskiwaczy.
gość_2c43c 2020-09-22 09:12   
gość_2c43c - Profil gość_2c43c
"o zerowej emisji zanieczyszczeń"? moje ulubione green-hasło, a wytworzą go z czary-mary? już sama jego budowa przyczyni się do emisji
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama