Finansowa mozaika europejskiego rynku lotniczego

11 sierpnia 2020 09:00
2 komentarze
Syntetyczny obraz europejskiego i globalnego rynku najlepiej oddają comiesięczne Barometry Pasazer.com, podające i omawiające dane przewozowe przekazywane przez IATA. W dzisiejszym artykule komentujemy niektóre istotne informacje dotyczące rynku europejskiego.
Reklama

Ogromne, przewidywalne straty trzech globalnych Grup

Można ponuro zażartować, że straty w pierwszym półroczu tego roku były godne liderów. Warto zauważyć też, że były dość podobne:
  • Grupa LH – EBIT 3,5 mld EUR, netto 3,6 mld EUR,
  • IAG – 4,04 mld i 3,8 mld EUR,
  • AF/KLM – 2,37 mld i 4,41 mld EUR.
Oczywiście nie są to wyniki w pełni porównywalne z ubiegłorocznymi, gdyż w tym roku Grupy, a i przewoźnicy, ponosili szereg jednorazowym wydatków i kosztów, dotyczących między innymi, hedging-u paliwa oraz wycofywania z floty wielu największych samolotów. Na przykład w przypadku Grupy LH porównywalna strata operacyjna to 2,9 mld euro. To, co obecnie ma jednak największe znaczenie to zasoby gotówkowe/kredytowe Grup. W przypadku AF/KLM i LH są one ogromne, dzięki gigantycznej pomocy publicznej. Na koniec czerwca 2020 ta pierwsza Grupa dysponowała kwotą 14,2 mld EUR, a ta druga – 11,8 mld.


Widzimy bardzo wyraźnie, że szczególnie w przypadku przewoźników tradycyjnych to, co obecnie ma największe znaczenie to płynność finansowa, a mówiąc dokładniej rozmiar pomocy publicznej. Na razie wygląda na to, że przetrwają najbogatsi. Szczególnie, że w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce, epidemia nie odpuszcza. Zapaść rynku może być znacznie dłuższa niż oczekiwaliśmy jeszcze kilka tygodni temu. Dodatkowym ogromnym problemem dla linii sieciowych jest zupełna zapaść wielu rynków interkontynentalnych. Obecnie nawet trudno próbować zgadywać, kiedy wznowiony zostanie istotny ruch pomiędzy Europą i USA.

Giganci widzą, że same ogromne zapasy gotówki nie wystarczą. Topnieją i będą topnieć bardzo szybko. Grupa LH ogłosiła założenia nowego programu restrukturyzacyjnego, nazwanego „ReNew”. Oparte są one na założeniu, że ruch lotniczy w Europie wróci do poziomów z roku 2019 najwcześniej w roku 2024. Konieczne są ogromne oszczędności. Liczba etatów zmniejszy się o 22 tysiące i wycofane zostanie z eksploatacji, co najmniej 100 samolotów. Na koniec czerwca 2020 Grupa zatrudniała prawie 130 tys. pracowników, a rok wcześniej ponad 8 tys. więcej. Po to, aby jak najszybciej spłacić kredyty z pakietu stabilizacyjnego finansowanego ze środków publicznych wydajność pracy, w roku 2023, ma wzrosnąć o 15 proc.


Szefowie chcą dać dobry przykład. Liczba stanowisk kierowniczych – „executives”, ma zostać zmniejszona o tysiąc etatów. Jednak długoletnie plany są takie, że w roku 2024 oferowanie wróci do poziomu z roku 2019. Czy te, dość radykalne działania wystarczą? Praktycznie wszystko zależy od epidemii i epidemiologów – szczepionka.

Tanie linie mają się lepiej

Tanie, a szczególnie ultra-tanie linie mają się finansowo zdecydowanie lepiej, gdyż w ich przypadku udział kosztów stałych w kosztach łącznych jest zdecydowanie mniejszych niż u sieciowych. Jak dość buńczucznie chwalił się Jozsef Varadi, prezes Wizz Aira, jego linii wystarczy gotówki na kilka lat. Dane z ostatnich miesięcy pokazują, że również ich sytuacja rynkowa jest lepsza.


W lipcu br. Ryanair przewiózł o 70 proc. pasażerów mniej niż rok wcześniej, a jego współczynnik wykorzystania miejsc to 72 proc. Wyniki Wizz Aira był jeszcze lepsze – spadek ruchu o 53 proc., z tym, że LF – tylko 60,5 proc.

Linie nie podają bieżącej rentowności siatki. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że w lipcu pokrywane były z nadwyżką koszty zmienne, gdyż obecnie linie nie oferują szalonych promocji, a przynajmniej część foteli jest sprzedawana relatywnie drogo.


Ryanair ogłosił, że w sierpniu będzie oferował 60 proc. ubiegłorocznego rozkładu. W lipcu było to 40 proc. Prawie na pewno również Wizz Air dość znacznie zwiększy swoje oferowanie. Opisana sytuacja jest zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami. Najszybciej odradza się ruch prywatny, niskokosztowy. Oczywiście nie ma żadnych wiarygodnych, dokładnych danych, ale prawie na pewno, istotna część obecnego ruchu tanich linii to tak zwany popyt odłożony. Korzystają z niego również linie sieciowe, ale w znacznie mniejszym zakresie.

Przewoźników niskokosztowych nie dotyczy zapaść rynku interkontynentalnego. I tu maja się lepiej niż sieciowe. A przyszłość? Naszym zdaniem, i właściwie, wszystkich ekspertów, szybsze odradzanie się ruchu prywatnego, bardzo wrażliwego cenowo będzie zjawiskiem trwałym, wieloletnim. A dla linii sieciowych ogromne znaczenie będzie miała kwestia normalizacji na rynkach interkontynentalnych. Bez niej ich straty są nieuniknione.

Polska

Niestety sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju pogarsza się. Trudno mieć nadzieję na szybką poprawę, a więc i na dalsze łagodzenie restrykcji dotyczących podróżowania. Jeżeli chodzi o konkretne kwestie, to w przypadku lotnisk jest tylko jedno pytanie – kiedy dotrze do nich obiecana pomoc publiczna – 140 mln PLN. Jeżeli chodzi o bieżącą sytuację to relatywnie lepiej mają się te lotniska, z których korzystają na dużą skalę tanie linie. I tu pewnie liderem jest Modlin

O LOT nie pytamy. Odpowiedź znamy. "Pomidor".

Ostatnie komentarze

gość_523a7 2020-08-12 23:01   
gość_523a7 - Profil gość_523a7
Szkoda ze ta analiza taka płytka. Warto byłoby pochylić się nad wynikami linii sieciowych a zwłaszcza nad strata operacyjna w drugim kwartale. Na hedgingu stracili wszyscy ale jak szybko cięli inne koszty poza zmiennymi ?
gość_db2c2 2020-08-12 10:33   
gość_db2c2 - Profil gość_db2c2
Zapaść na rynku długodystansowym wpłynie oczywiście na LOT. Dodatkow kolejna zapaść w klientach biznesowych spowoduje że wiele kierunków krótkodystansowych przestanie się opłacać. A podniesienie cen dla klientów leisure spowoduje mniejszy popyt. Linie niskokosztowe będą królować a to oznacza problemy dla LOT, stawia jeszcze większy znak zapytania nad CPK czy nawet rozbudową lotnisk regionalnych. Radom staje się zupełną wtopą bo Okęcie i Modlin będą pustawe.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy