PAŻP: Szkolenie nowych kontrolerów ruchu lotniczego zawieszone do 2024 roku

Artur Banach - Profil Artur Banach
14 lipca 2020 09:08
1 komentarz
Bieżący kryzys zmniejszył zapotrzebowanie na personel operacyjny. Trwający od września 2019 roku nabór został anulowany, a kolejne nie pojawią się w ciągu następnych czterech lat.
Reklama

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej - jedyna w Polsce instytucja zatrudniająca cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego - do 2024 roku nie będzie szkoliła nowych adeptów tego zawodu, a trwający od września ubiegłego roku nabór został anulowany.

"Zaistniała sytuacja [...] oraz towarzyszące jej skutki w gwałtowny sposób wpłynęły na liczbę obsługiwanych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej operacji lotniczych oraz zmniejszyły aktualne zapotrzebowanie na personel operacyjny. Analiza liczby pracujących w PAŻP Kontrolerów Ruchu Lotniczego oraz praktykantów znajdujących się w procesie szkolenia, przy uwzględnieniu prognoz dotyczących wzrostu ruchu lotniczego w szerszym kontekście czasowym, skłoniły PAŻP do podjęcia decyzji o czasowym wstrzymaniu procesów rekrutacji na kurs dla kandydatów na Kontrolerów Ruchu Lotniczego" - czytamy w oficjalnym komunikacie PAŻP.

Istotny spadek liczby wykonywanych lotów, na który powołuje się Agencja, trwa od marca i osiąga znaczne wartości. W zeszłym tygodniu (29.06 - 5.07), krajowe porty lotnicze obsłużyły o 68 proc. mniej operacji niż w analogicznym okresie 2019 roku - jak wynika z raportu samej PAŻP. Podobnie sytuacja kształtuje się w całej europejskiej przestrzeni powietrznej, Tu spadek liczby wykonanych połączeń wyniósł 65 proc. we wskazanym czasie - szacuje z kolei EUROCONTROL.

Według dorocznego raportu Urzędu Lotnictwa Cywilnego, z końcem ubiegłego roku Agencja zatrudniała niewiele ponad 600 kontrolerów ruchu lotniczego. Osoby myślące o dołączeniu do tego grona będą musiały uzbroić się w cierpliwość.Ostatnie komentarze

gość_2c43c 2020-07-14 22:07   
gość_2c43c - Profil gość_2c43c
"...nie będzie szkoliła nowych adeptów tego zawodu" skończyli się pociotkowie czy wizja cięć ich zniechęciła. potem znowu będzie płacz, że brak ATCO i jak zwykle Polska w czołówce slotów na ATC, bo za duży ruch.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama