LOT raczej nie przejmie Condora. PGL stawia warunki nie do spełnienia

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
27 marca 2020 09:30
41 komentarzy
Polska Grupa Lotnicza, która miała przejąć niemieckiego Condora stawiają nowe warunki, które są nie do spełnienia, a przejęcie jest poważnie zagrożone - donosi "Spiegel Online" i dodaje, że najprawdopodobniej nie dojdzie do skutku.
Reklama

Spiegel donosi, że PGL przedstawiła Federalnemu Ministerstwu Gospodarki w Berlinie "ekstremalne żądania, których spełnienie oznaczałoby prawie kompletne zabezpieczenie inwestycji".

Gazeta pisze, że pojawiają się przypuszczenia, że polska strona celowo stawia przeszkody, żeby móc wycofać się z transakcji. Jak powiedział jeden z insiderów: „Jeżeli byśmy na to przystali, równałoby się to sprezentowaniu Condora polskiemu przedsiębiorstwu.


„Spiegel" pisze też, że „wysoce prawdopodobne jest, że Condor w najbliższym czasie będzie musiał uziemić większą część swojej floty". Obecnie linia realizuje powroty niemieckich turystów z zagranicy. Niebawem samoloty przewoźnik mogą zostać uziemione.

Gazeta zaznacza, że Condor będzie mógł wystąpić do polskiej grupy z roszczeniami, w przypadku gdy umowa nie dojdzie do skutku.

Wczoraj (26.03) Condor poprosił o dłuższy czasu na spłatę kredytu pomostowego. Jako powód podał niepewność w wyniku światowego kryzysu epidemii koronawirusa, które objęły również PGL, polski holding i właściciela LOT-u.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_8b80a 2020-04-02 17:45   
gość_8b80a - Profil gość_8b80a
@gość_66614

O tym, że zakup Condora to oddanie przyszłości LOT-u w ręce Lufy wiadomo było od początku, wystarczyło znać historię Swissaira, Austriana i Air Berlin wykończonych przez Lufę w ramach budowy monopolu w krajach niemieckojęzycznych.

I razem z CPK to doskonały przykład urojeń mocarstwowych obecnego kierownictwa. Wejście Norwegiana z long haulem do Londynu to przykład urojeń mocarstwowych Kjosa. I jeszcze to hurtowe podkupywanie pilotów Ryana. Ja zresztą od początku (długo przez pandemią w Europie) porównywałem zakup Condora z wejściem na long haul do Londynu, bo to niemal kopia tego zrealizowanego głębokiego zamysłu strategicznego. A tu mamy szansę, na na głębokim zamyśle strategicznym się skończy.

Przejęcie Air Baltic, czy CSA to byłaby ambitna racjonalna chęć rozwoju.
gość_66614 2020-04-01 17:02   
gość_66614 - Profil gość_66614
Socjalizm zawsze się kończy dziadostwem i PGL nie powinien umowy podpisać w obecnym kształcie i w tej chwili. Jednak to co jedni by nazwali "mocarstwowymi ambicjami", to zwykła chęć do rozwoju, która występuję u każdej zdrowej firmie. Norwegian kilka lat temu miał dopiero ambicje, kiedy stwierdził że zostanie liderem na trasie między Londynem a Nowym Jorkiem. Może i wyszło bokiem. Jednak o socjalizm tej linii nikt nie podejrzewa.

Za to socjalizm charakteryzuję się przede wszystkim trybem myślenia, że ja nic nie mam, ale sprawa mi to wielką przyjemność, że sąsiad także nic nie ma. Stąd też wynika niestety powszechne w Polsce podejście, że "na pewno się nie uda" w każdej sprawie. A to przykre, bo niektóre Polskie firmy jak choćby Orlen, Reserved i Ciech się dobrze rozwijają za granicą. W sytuacji Condora, kiedy od początku nie znano prawie żadnych szczegółów, od razu komentowano, że na pewno Lot na tym się wyłoży. Trudno ocenić decyzję bez wszelkiej wiedzy, no chyba że ma się już zadeklarowane podejście nie wymagające żadnych podstaw.

Dodam jeszcze, że rządy na całym świecie dają wsparcie zarówno firmom jak i zwykłym obywatelom, którzy zostali dotknięci takim kryzysem epidemiologicznym, jakiego nie widzieliśmy od stu lat. Czy to upozorowane czy nie, mówimy o sytuacji w przypadku Lotu, gdzie rząd zakazał firmie 95% działalności. Nic więc dziwnego, że dostanie wsparcie.
gość_82055 2020-04-01 12:41   
gość_82055 - Profil gość_82055
Narodowy przewoźnik i mocarstwowe ambicje to typowe cechy socjalizmu, który zawsze i wszędzie kończy się dziadostwem i biedą. Potem są przekształcenia - znamy przecież ten schemat. Szkoda że tak wiele osób nie może tego załapać. Wirus jest tu tylko czynnikiem obnażającym. Zwróćcie uwagę że prywatnie nikt z was nie będzie się ubiegał o pomoc publiczna dlatego że się znalazł w trudnej sytuacji przez wirus. Każdy sam musi sobie poradzić. Co więcej większość sobie lepiej lub gorzej jakoś poradzi. Ale wielkomocarstwowa firma już sobie bez pomocy nie poradzi.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama