Rychło w czas. Polska uruchomiła mechanizm pozwalający na darmowy #LOTdoDomu

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
23 marca 2020 14:12
15 komentarzy
Polska wykorzysta jednak unijny mechanizm obrony ludności, który umożliwi pokrycie do 75 proc. kosztów powrotu do kraju obywateli EU. Dzięki temu mechanizmowi loty repatriacyjne w ramach akcji #LOTdoDomu mogły być darmowe.
Reklama

Jak wcześniej donosiliśmy, Polska nie uruchomiła unijnego mechanizmu, dzięki któremu obywatele mogliby wrócić za darmo do kraju. Wracający do kraju Polacy musieli za bilety zapłacić nawet 2,4 tys zł. Teraz jednak unijny mechanizm zostanie aktywowany, żeby sprowadzać obywateli, którzy utknęli za granicą w związku z pandemią koronawirusa - podaje PAP, powołując się na źródła unijne.

Tym samym Polska dołączyłaby do europejskich państw, które zwróciły się w tej sprawie do UE. Komisja Europejska informuje, że każdy kraj członkowski może uruchomić mechanizm ochrony cywilnej, aby umożliwić osobom, które utknęły poza granicami UE, na powrót do kraju. Polska mechanizmu nie uruchomiła. Gdyby to zrobiła - pasażerowie nie musieliby płacić za bilety.


Przykładowo Czechy, Austria i Niemcy, powrót swoich obywateli do kraju zorganizowały, wykorzystując właśnie ten unijny mechanizm. Unia zwraca każdemu państwu, które uruchomi mechanizm 75 proc. kosztów za przelot, a pasażerowie podróżowaliby za darmo. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że środki zostaną wykorzystane na uruchomienie lotów repatriacyjnych do Czadu, Sudanu, Nepalu i na Malediwy. Samoloty wysyłane po obywateli jednego kraju członkowskiego mogą zabierać też innych.

Od 15 marca, czyli ośmiu dni operacji#LOTdoDomu do kraju powróciło prawie 29 tys. polskich obywateli. Jeszcze dzisiaj przewoźnik zabiera Polaków i uprawnionych do tego cudzoziemców m.in. z Bangkoku, Chicago, Miami, Dublina, Genewy, Helsinek, Budapesztu i Nicei.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ac4cb 2020-03-28 20:20   
gość_ac4cb - Profil gość_ac4cb
@kobus a co jesli ludzi nie stac na powrot do domu? ;)
gość_e6855 2020-03-25 08:06   
gość_e6855 - Profil gość_e6855
Przecież to nie jest program lotdodomu tylko program "publiczna kasa do lotu poza radarem UE". W dziwnych dopłatach do i tak drogich biletów przetransferowano sporo kasy do lotu.
kobus 2020-03-24 15:55   
kobus - Profil kobus
Doceniam to co LOT zrobił i robi. W ramach akcji #lotdodomu sprowadzani są obywatele polscy. Unia proponuje przewożenie wszystkich obywateli UE i co jeśli Polak się nie zapłapie na lot z powodu braku miejsc w samolocie?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama