Paryskie lotniska zamkną drogi startowe, żeby zaparkować samoloty

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
20 marca 2020 11:22
Port lotniczy im. Charles De Gaulla oraz lotnisko Orly zamkną łącznie trzy drogi startowe, aby zyskać dodatkową przestrzeń do parkowania samolotów, które obecnie są uziemione z powodu pandemii koronawirusa.
Reklama

W komunikacie NOTAM możemy przeczytać, że począwszy od 23 marca br. na największym paryskim lotnisku zostaną zamknięte dwie drogi startowe po południowej stronie portu lotniczego (8R/26L i 08L/26R). Zmiany potrwają do 28 maja. W tym czasie port będzie dysponował dwiema użytecznymi drogami startowymi (09R/27L i 09L/27R), które znajdują się na północ od terminali.

Lotnisko Orly 18 marca zamknęło najkrótszą ze swoich dróg startowych (02/20) na kolejne 30 dni. W ciągu tego miesiąca do użytku dostępne będą dwie pozostałe drogi startowe (06/24 i 07/25).


Oba porty lotnicze we wspomnianym okresie pozostaną otwarte, natomiast nie wszystkie terminale będą używane. Groupe Aéroports de Paris, operator paryskich lotnisk wyjaśnił, że drogi nie będą służyć jako parking dla samolotów. Miejsca postojowe dla uziemionych maszyn będą znajdować się na drogach kołowania i na płytach wokół dróg startowych, które zostały zamknięte ze względów bezpieczeństwa.

Zwiększone zapotrzebowanie na miejsca do parkowania samolotów na lotniskach spowodowane jest globalnym kryzysem w lotnictwie wynikającego z pandemii koronawirusa. Większość linii lotniczych na świecie było zmuszonych do uziemienia swoich samolotów i teraz szuka obszarów, na których będą mogli parkować maszyny. Jednym z takich przewoźników jest chociażby Air France, które uziemią całą flotę swoich airbusów A380.


Fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama