×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT będzie mógł latać z Budapesztu do Tokio


Węgierski Ministerstwo Innowacji i Technologii poinformowało o istnieniu niewykorzystywanych praw przewozowych do obsługi połączeń między Węgrami a Japonią. Do skorzystania z nich uprawnione są europejskie linie.


Węgierskie Ministerstwo Innowacji i Technologii opublikowało na stronie internetowej krajowego urzędu ds. transportu, informacje o istnieniu niewykorzystanych, ograniczonych praw przewozowych między Węgrami a Japonią - donosi serwis "Budflyer". 

Zgodnie z ogłoszeniem na trasie między Budapesztem a Tokio do obsługi połączeń pasażerskich i cargo może zostać wyznaczony jedynie przewoźnik lotniczy zarejestrowany w jednym z państw Unii Europejskiej lub będący własnością węgierskiego rządu. Ze względu na te warunki jedyną linią mogącą realnie spełnić te kryteria i uruchomić połączenie do stolicy Japonii jest polski LOT.  

Rolf Schnitzler, dyrektor generalny portu lotniczego w Budapeszcie, wspomniał ostatnio w wywiadzie z "Indexem", że bezpośrednie loty z Budapesztu do Tajlandii, Indii i Japonii mogą zostać zainaugurowane w ciągu dwóch lat ze względu na zwiększony popyt ze strony pasażerów. 

Wydaje się, że pierwszy kamień milowy w uruchomieniu japońskiej trasy nastąpił właśnie teraz, wraz z ogłoszeniem praw do obsługi tej trasy, o które może ubiegać się przewoźnik węgierski lub unijny. 

Wymóg ten oraz wsparcie rządu węgierskiego i MSZ dla LOT-u może doprowadzić do uruchomienia kolejnego azjatyckiego połączenia długodystansowego z bazy w Budapeszcie przez polską linię. Na podstawie podobnych kryteriów polski przewoźnik mógł uruchomić wcześniej loty do Seulu. Obecnie połączenie do Korei Płd. jest zawieszone co najmniej do 8 kwietnia br. ze względu na epidemię koronawirusa. 

W styczniu br. średnie obłożenie samolotów z Budapesztu do Seulu wyniosło 89,3 proc., dużo gorsze wyniki zanotowała trasa do Nowego Jorku-JFK - zaledwie 51,1 proc. W związku ze słabymi wynikami tego połączenia, częstotliwość lotów w lutym została zredukowana do dwóch na tydzień. 

LOT lata codziennie z Warszawy do Tokio-Narita i wcześniej bezskutecznie starał się o uzyskanie slotów na lotnisku Haneda. Jeśli polski przewoźnik zdecydowałby się na uruchomienie trasy z Budapesztu to również latałby do Narity.

Do tej pory pomiędzy Budapesztem a Tokio były wykonywane jedynie połączenia czarterowe obsługiwane przez Maleva, Japan Airlines i ANA. Linia JAL pracuje obecnie nad utworzeniem nowego przewoźnika budżetowego realizujące połączenia długodystansowe pod nazwą ZIPAIR Tokyo. Jedynym z potencjalnych kierunków do uruchomienia przez tego przewoźnika ma być właśnie Budapeszt, ale nie nastąpi to wcześniej niż co najmniej w przyszłym roku. 

fot. mat. prasowegość_2bbb5 - Profil
gość_2bbb5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie