LOT będzie mógł latać z Budapesztu do Tokio

6 marca 2020 09:15
2 komentarze
Węgierski Ministerstwo Innowacji i Technologii poinformowało o istnieniu niewykorzystywanych praw przewozowych do obsługi połączeń między Węgrami a Japonią. Do skorzystania z nich uprawnione są europejskie linie.
Reklama
Węgierskie Ministerstwo Innowacji i Technologii opublikowało na stronie internetowej krajowego urzędu ds. transportu, informacje o istnieniu niewykorzystanych, ograniczonych praw przewozowych między Węgrami a Japonią - donosi serwis "Budflyer".

Zgodnie z ogłoszeniem na trasie między Budapesztem a Tokio do obsługi połączeń pasażerskich i cargo może zostać wyznaczony jedynie przewoźnik lotniczy zarejestrowany w jednym z państw Unii Europejskiej lub będący własnością węgierskiego rządu. Ze względu na te warunki jedyną linią mogącą realnie spełnić te kryteria i uruchomić połączenie do stolicy Japonii jest polski LOT.

Rolf Schnitzler, dyrektor generalny portu lotniczego w Budapeszcie, wspomniał ostatnio w wywiadzie z "Indexem", że bezpośrednie loty z Budapesztu do Tajlandii, Indii i Japonii mogą zostać zainaugurowane w ciągu dwóch lat ze względu na zwiększony popyt ze strony pasażerów.

Wydaje się, że pierwszy kamień milowy w uruchomieniu japońskiej trasy nastąpił właśnie teraz, wraz z ogłoszeniem praw do obsługi tej trasy, o które może ubiegać się przewoźnik węgierski lub unijny.

Wymóg ten oraz wsparcie rządu węgierskiego i MSZ dla LOT-u może doprowadzić do uruchomienia kolejnego azjatyckiego połączenia długodystansowego z bazy w Budapeszcie przez polską linię. Na podstawie podobnych kryteriów polski przewoźnik mógł uruchomić wcześniej loty do Seulu. Obecnie połączenie do Korei Płd. jest zawieszone co najmniej do 8 kwietnia br. ze względu na epidemię koronawirusa.

W styczniu br. średnie obłożenie samolotów z Budapesztu do Seulu wyniosło 89,3 proc., dużo gorsze wyniki zanotowała trasa do Nowego Jorku-JFK - zaledwie 51,1 proc. W związku ze słabymi wynikami tego połączenia, częstotliwość lotów w lutym została zredukowana do dwóch na tydzień.

LOT lata codziennie z Warszawy do Tokio-Narita i wcześniej bezskutecznie starał się o uzyskanie slotów na lotnisku Haneda. Jeśli polski przewoźnik zdecydowałby się na uruchomienie trasy z Budapesztu to również latałby do Narity.

Do tej pory pomiędzy Budapesztem a Tokio były wykonywane jedynie połączenia czarterowe obsługiwane przez Maleva, Japan Airlines i ANA. Linia JAL pracuje obecnie nad utworzeniem nowego przewoźnika budżetowego realizujące połączenia długodystansowe pod nazwą ZIPAIR Tokyo. Jedynym z potencjalnych kierunków do uruchomienia przez tego przewoźnika ma być właśnie Budapeszt, ale nie nastąpi to wcześniej niż co najmniej w przyszłym roku.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_47b4a 2020-03-06 12:37   
gość_47b4a - Profil gość_47b4a
a może z Bratyslawy do Mogadiszu?
gość_8b80a 2020-03-06 09:21   
gość_8b80a - Profil gość_8b80a
Cztery Dreamlinery w BUD w 2021 i JFK, LAX, ICN i Tokio (zapewne tylko Narita) to też racjonalny krok. Moim zdaniem LAX będzie łatwiejszy i powinien być trzeci. I co najmniej Colombo w zimie.

Oczywiście mamy czynniki ryzyka typu wirusy, czy kryzys gospodarczy. Za przemawia rynek wtórny Dreamlinerów, który powinien polepszyć się w tym roku.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy