Akcje linii lotniczych tanieją przez koronawirusa

25 lutego 2020 08:30
2 komentarze
Europejskie linie lotnicze nie zaliczą początku tego tygodnia (24.02) do udanych. Akcje największych przewoźników w ciągu jednego straciły na giełdzie dnia nawet 17 proc.
Reklama

W związku z rozprzestrzeniającym się poza Chiny koronawirusem (SARS-CoV-2) popyt na loty na całym świecie zaczyna drastycznie spadać. Wczoraj informowaliśmy o szybko rosnącej liczbie chorych we Włoszech. Jest to pierwsze państwo w Europie, które jest bardzo poważnie zagrożone epidemią. Inwestorzy w obawie przed stratą zaczęli pozbywać się swoich akcji przewoźników lotniczych oraz firm hotelarskich.

W poniedziałek akcje największych europejskich linii lotniczych znacząco potaniały. Początek tygodnia okazał się być najgorszy dla spółki easyJet, której notowania spadły o 16,7 proc. w ciągu jednej sesji. Nie lepiej wypadł konkurent brytyjskiego przewoźnika, którym był Ryanair. Akcje irlandzkiej spółki straciły na wartości o 13,8 proc. Notowany na giełdzie papierów wartościowych w Oslo norweski lowcost, Norwegian potaniał o 14,6 proc. Wizz Air stracił 11,3 proc. w ciągu wczorajszej sesji.


Przewoźnicy tradycyjni również zostali dotknięci przez rozprzestrzeniającą się epidemię. Akcje Lufthansa Group, która uziemiła 13 samolotów przez słabnący popyt na azjatyckie kierunki straciły 8,8 proc. we wczorajszej sesji. Holding lotniczy, Air France-KLM również nie uchronił się przed spadkami na giełdzie, tracąc 8,7 proc. International Airlines Group, zrzeszający chociażby British Airways, Iberię oraz Vueling zanotował największą stratę spośród największych przewoźników lotniczych w Europie. Akcje międzynarodowej grupy potaniały wczoraj o 9,2 proc.

Nie tylko linie lotnicze tracą, ale również branże zależne, w tym hotelarska. Akcje Accor Hotels, właściciela hoteli marki Ibis, czy Novotel spadły o 5,6 proc. a spółka Hilton zamknęła poniedziałkowe notowania 5,7 proc. poniżej ceny otwarcia.

Najbardziej dotknięte rozprzestrzeniającą się chorobą okazały się być linie nisko kosztowe. Jest to związanie z typem klientów, których one obsługują oraz z ich zdecydowanie większą obecnością na włoskim rynku niż przewoźników tradycyjnych.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) szacuje, że przychody linii operujących poza rynkiem azjatyckim mogą zmniejszyć się nawet o 1,5 mld dolarów w związku z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2).

Fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_f0906 2020-02-25 17:08   
gość_f0906 - Profil gość_f0906
Ceny akcji nie maja żadnej istotnej wartości, o ile właściciele tychże nie zaczną się ich pozbywać. Problem mógłby się zacząć gdyby inwestorzy zaczęli panikować, ale jeśli głowni akcjonariusze utrzymają nerwy na wodzy to nic nikomu się nie stanie, a akcje za jakiś czas wrócą do poprzedniej wartości. W przypadku dużych firm jest to dobry moment do robienia zakupów, o ile znajda się chętni do sprzedaży.
gość_15839 2020-02-25 11:58   
gość_15839 - Profil gość_15839
A Alitalia bawi się na calego
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy