LATAM wcześniej niż planowano opuści sojusz oneworld

3 lutego 2020 08:38
2 komentarze
LATAM opuści oneworld już 1 maja br., a nie jak wcześniej planowano od października. Decyzja o wyjściu linii z sojuszu jest konsekwencją umowy największego przewoźnika Ameryki Łacińskiej z Deltą.
Reklama
Na podstawie porozumienia zawartego we wrześniu 2019 roku linie Delta Air Lines zainwestowały 1,9 mld dolarów w LATAM Airlines Group. Amerykański przewoźnik nabył za tę kwotę 20 proc. akcji LATAM i nawiązał bliską współpracę handlową ze swoim chilijskim partnerem. W konsekwencji LATAM zapowiedział opuszczenie oneworld 1 października br. Termin ten został jednak przyspieszony i drogi LATAM i sojuszu rozejdą się już 1 maja br., a więc pięć miesięcy wcześniej niż pierwotnie ustalono. Zarazem właśnie zakończyła się współpraca południowoamerykańskich linii i jej dotychczasowego partnera, American Airlines.

Przyspieszenie terminu opuszczenia przez LATAM sojuszu oneworld nie będzie jednak miało negatywnych konsekwencji dla klientów linii, którzy dokonają rezerwacji przed 1 maja br. Zgodnie z nowymi ustaleniami przez rok będą nadal honorowane, na podstawie dwustronnych porozumień między przewoźnikami, wybrane przywileje i możliwości związane z naliczaniem mil za loty. Grupa LATAM będzie współpracowała w tym zakresie z British Airways, Cathay Pacific, Finnair, Iberią, Japan Airlines, Malaysia Airlines, Qantas, Qatar Airways, Royal Jordanian, S7 Airlines i SriLankan Airlines.


Klienci wymienionych przewoźników zachowają, na zasadzie wzajemności, możliwość zbierania i wydawania mil na przeloty LATAM w ramach danego programu lojalnościowego, wstęp do poczekalni biznesowych wynikający z posiadanego statusu oraz inne przywileje z tym związane. Szczegółowe zasady współpracy zostaną jednak określone indywidualnie między LATAM a każdą z linii z osobna.

Przewoźnicy z południowoamerykańskiej grupy nie zamierzają natomiast przystępować do sojuszu SkyTeam, którego jednym z głównych członków jest Delta. Współdziałanie z amerykańskim partnerem będzie więc odbywało się na podobnych zasadach do jego obecnej współpracy np. z Virgin Atlantic oraz WestJet. Obie linie pozostają poza SkyTeam, ale ich pasażerowie mogą gromadzić i wykorzystywać mile w programie lojalnościowym prowadzonym przez Deltę oraz korzystać w trakcie podróży z określonych uprawnień statusowych.

Fot. LATAM

Ostatnie komentarze

gość_d51a8 2020-02-04 10:37   
gość_d51a8 - Profil gość_d51a8
mam tam 2000mil i co teraz?
gość_b8a3e 2020-02-03 17:35   
gość_b8a3e - Profil gość_b8a3e
No proszę, a dopiero co przywoływano na tym forum LATAM jako przykład do naśladowania dla Lotu z przejściem do ow...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy