LATAM opuści sojusz oneworld

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
27 września 2019 12:57
Delta Airlines, członek sojuszu SkyTeam zainwestuje 1,9 mld dolarów w LATAM Airlines Group. W konsekwencji południowoamerykański przewoźnik opuści alians lotniczy oneworld.
Reklama
Według informacji Reuters Delta Air Lines, jedna z największych linii lotniczych USA, zakupi 20 proc. akcji LATAM Airlines Group za 1,9 mld dolarów amerykańskich (USD). W ten sposób Delta stworzy silny związek z chilijskim przewoźnikiem i jednocześnie zakończy współpracę LATAM z American Airlines.

Umowa z największym przewoźnikiem Ameryki Łacińskiej jest niespodzianką. Zapewni ona Delcie znacznie większy zasięg w regionie, który jest dla niej rynkiem potencjalnego wzrostu. LATAM lata do wielu portów, w tym do miast w Argentynie, Peru i Brazylii. Transakcja z LATAM jest największą inwestycją Delty od czasu, gdy dziesięć lat temu połączyła się z Northwest Airlines.


Przedstawiciele American, który jest od dawna wiodącym amerykańskim przewoźnikiem w regionie starającym się w przeszłości poszerzyć sojusz z LATAM, stwierdzili, że ​​utrata chilijskiego partnera nie wpłynie znacząco na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Ponadto dla American partnerstwo z LATAM miało ograniczony potencjał, zwłaszcza po decyzji Sądu Najwyższego Chile, który nie zgodził się na plany współpracy tych przewoźników na trasach, na których funkcjonowały już porozumienia z innymi członkami sojuszu oneworld tj. British Airways i Iberią.

Po zrealizowaniu kontraktu z Deltą LATAM opuści sojusz oneworld i zacznie obsługiwać trasy wspólnie z Deltą i Aeromexico, jej partnerem z aliansu lotniczego SkyTeam rywalizującego z oneworld. Nie jest jednak jeszcze przesądzone czy LATAM dołączy oficjalnie do SkyTeam. Wyjście LATAM z oneworld ma się odbyć we właściwym czasie i zgodnie z zawartymi umowami. Nie podano jednak kiedy konkretnie to nastąpi. Równocześnie australijskie Qantas Airways powiedziały, że zachowają umowy code-share z LATAM, pomimo odejścia chilijskiego przewoźnika z sojuszu.

W wyniku umowy z południowoamerykańskim przewoźnikiem Delta sprzeda swoje udziały w największej brazylijskiej linii lotniczej Gol, konkurencie LATAM. Szefowie Delty nie spodziewają się przeszkód prawnych w związku z inwestycją w Chile. Plan przewiduje wzrost obu przewoźników, którzy obecnie rywalizują tylko na jednej trasie. Ed Bastian, prezes Delty powiedział, że obie linie świetnie do siebie pasują.


Dodatkowo Delta przekaże LATAM 350 mln USD w ramach wsparcia wychodzenia z oneworld oraz integracji ze swoją siatką połączeń. Bastian stwierdził, że współpraca osiągnie założoną intensywność nie wcześniej niż za rok, ale nie później niż za dwa lata. Delta kupi również od LATAM cztery samoloty Airbus A350 i przejmie zobowiązania na zamówione kolejne 10 sztuk tych maszyn. Szerokokadłubowe airbusy maja zostać dostarczone w latach 2020-2025.

Oprócz akcji w Grupo Aeromexico, Delta posiada również udziały w spółkach Air France/KLM, China Eastern, Virgin Atlantic i Korean Air Lines. W ramach strategii zwiększania swojej obecności na arenie międzynarodowej Amerykanie negocjują również nabycie 10 proc. udziałów w Alitalii.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy