Raport: Wyniki przewozowe największych europejskich linii za 2019 r.

29 stycznia 2020 09:00
2 komentarze
Prawie wszyscy najwięksi europejscy przewoźnicy odnotowali w ubiegłym roku wyraźne spowolnienie. Z tego trendu wyłamuje się Wizz Air, którzy skutecznie wykorzystuje potencjał Europy Środkowo-Wschodniej.
Reklama

W grudniu wszyscy główni europejscy gracze rynkowi, z wyjątkiem Wizz Aira, odnotowali większe lub mniejsze osłabienie trendu popytowego. Byli jednak na to przygotowani, gdyż dzięki ograniczaniu tempa wzrostu oferowania, a w niektórych przypadkach nawet jego redukcji, liniom udało się poprawić współczynniki wykorzystania miejsc pasażerskich – load factor (LF).

Węgierska linia nie tylko utrzymała bardzo wysokie tempo wzrostu przewozów, ale je wręcz znacznie zwiększyła. Wizz Air świetnie wykorzystuje hossę rynkową w naszym regionie oraz kłopoty operacyjne swojego głównego konkurenta – Ryanaira.

Cały rok 2019 to okres słabnącego tempa wzrostu rynku europejskiego, oczywiście z wyjątkiem Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW), co sygnalizowaliśmy poprzednio w Barometrze Lotniska Europejskie.

Wyniki grudnia 2019 i porównanie z grudniem 2018

Uwaga:

* Grupa Lufthansy podaje tu wyniki dla Eurowings łącznie jednak wiadomo już, że nastąpi rozdzielenie Eurowings i Brussels Airlines

** Grupa IAG rozpoczęła podawanie również liczby pasażerów przewożonych przez poszczególne linie

*** W wynikach SAS uwzględnione są również przewozy czarterowe

Grudniowe wyniki potwierdzają osłabienie się trendu popytowego w Europie, jedynym wyjątkiem jest region Europy Środkowo-Wschodniej, co potwierdza wysoki indeks wzrostu przewozów Wizz Aira, który był znacznie wyższy od ich średniej całorocznej.

W wynikach przewoźników warto zwrócić uwagę na fakt, iż prawie wszyscy poprawili swoje wypełnienie pokładowe, a pozostali utrzymali je na ubiegłorocznym poziomie. Dowodzi to, że przygotowali się oni na osłabienie koniunktury dokonując korekt w oferowaniu. W niektórych przypadkach pewne znaczenie miało też uziemienie maxów - Ryanair.

Trzy globalne grupy zwiększyły swoje przewozy, przede wszystkim na dalekim zasięgu, gdyż ich indeksy wzrostu pracy przewozowej, wyrażonej w RPK, były istotnie wyższe niż indeksy wzrostu liczby przewożonych pasażerów. Wyjątkowo wyraźne jest to w przypadku Lufthansy (linii), oraz Air France.

Jeżeli chodzi o wyniki poszczególnych przewoźników to warto zwrócić uwagę, m.in. na znaczny wzrost przewozów linii Austrian Airlines, pomimo ogromnego nacisku konkurencyjnego tanich linii w Wiedniu. Wiemy jednak, że odbywa się to kosztem znacznych spadków średnich wpływów jednostkowych. Duże spadki przewozów odnotowała linia Eurowings, która ponosi spore straty finansowe i czeka ją okres bardzo istotnej restrukturyzacji.

Niderlandzki KLM zanotował z kolei bardzo wysoki poziom wypełnienia pokładowego, zbliżony do wyników tanich linii. Przewoźnik stara się w ten sposób, chociaż częściowo, radzić sobie z ograniczeniami przepustowości w porcie amsterdamskim. Podobnie pozytywną stabilizację odnotowuje Iberia, która znacząco poprawiła swój wskaźnik LF. Również Level bardzo szybko się rozwija i notuje bardzo wysokie indeksy wzrostu, jednak należy podkreślić, że ta linia jest dopiero na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

Linia Turkish Airlines wróciła na ścieżkę szybkiego wzrostu przewozów międzynarodowych, z kolei spadek liczby przewiezionych pasażerów wynika ze znacznej redukcji ruchu krajowego. Należy zauważyć także bardzo dobre wyniki Finnaira, w jego przypadku na niektórych kierunkach azjatyckich występuje obecnie szczyt przewozowy. Jednakże zagrożeniem mogą być obecne problemy z powodu nowej epidemii koronawirusa w Chinach, zwłaszcza jeśli ta niebezpieczna sytuacja będzie się przedłużać i rozszerzać na inne kraje.

Oprócz tego widoczne było także ogromne ograniczenie oferowania i oczywiście przewozów przez Norwegiana. Przewoźnik zamiast na wzroście skupia się obecnie na rentowności i jest maksymalnie skoncentrowany na zdecydowanej restrukturyzacji. Z kolei bardzo dobre wyniki odnotowały tanie linie Ryanair oraz Wizz Air.

Wyniki w roku 2019 i porównanie z rokiem 2018


Wszyscy liderzy europejscy odnotowali w 2019 r. niższe indeksy wzrostu niż rok wcześniej, ale jednocześnie prawie wszyscy poprawili swoje poziomy wypełnienia pokładowego. Praca przewozowa trzech globalnych grup, wyrażona w RPK, jest na bardzo wręcz zaskakująco zbliżonym poziomie. Duże różnice występują w liczbie przewożonych pasażerów i poziomach wypełniania pokładowego. Ma to związek, przede wszystkim z różnymi strukturami siatek połączeń. W Grupie AF-KLM, a szczególnie w linii KLM, bardzo dużą rolę odgrywają połączenia dalekiego zasięgu. W Grupie Lufthansy istotniejszą część stanowi średni zasięg.

Warto zwrócić uwagę na dobre wyniki linii Swiss i Iberia, które maksymalnie wykorzystują swoją przynależność do globalnych grup. Pod względem poziomu wypełniania pokładowego, bardzo dobrze radzi sobie KLM i Transavia, natomiast zdecydowanie dużo gorzej linia Eurowings. W tym miejscu warto przypomnieć, że podawane są jedynie wspólne wyniki zarówno dla niemieckiej taniej linii jak i dla Brussels Airlines. Jednak ze wcześniejszych danych wiemy, że samo Eurowings miało bardzo poważne problemy z uzyskiwaniem poziomu wypełnienia na poziomie choćby zbliżonym do tych, które uzyskują przewoźnicy niskokosztowi - jak właśnie Transavia.

Ponadto widoczny jest także fakt, że Turkish Airlines dość bezboleśnie przeżył zmianę lotniska stambulskiego i w drugiej połowie roku wraca na ścieżkę szybkiego wzrostu. Z kolei w przypadku linii SAS zauważalna jest pełna stagnacja przewozowa, podobnie jak w 2018 r. Być może jego przyczyną jest brak jest rozstrzygnięć, co do przyszłości strategicznej linii, w tej sprawie zgodne stanowisko muszą wypracować trzy rządy skandynawskie.

Finnair natomiast bardzo szybko się rozwija, przewoźnik świetnie wykorzystał wymianę znacznej części floty dalekiego zasięgu i wprowadzenie A350. Linia znacznie zwiększyła też oferowanie na średnim zasięgu wprowadzając m.in. większe samoloty na wielu trasach. Przez znaczną część roku linia Ryanair zmniejszyła tempo wzrostu oferowania i przewozów, ze względu na uziemienie maksów, natomiast Grupa Ryanaira rozwijała się dzięki przejęciu austriackiej Laudy.

W całym roku Norwegian miał zerowe tempo wzrostu, warto jednak przypomnieć, że indeks wzrostu przewozów w RPK, w roku 2018, był rekordowo wysoki – aż 34,4 proc.. Jak już pisaliśmy znaczne redukcje oferowania zaczynają się od sezonu zimowego 2019/20.

O paśmie sukcesów Wizz Aira pisaliśmy już wielokrotnie. Przewoźnik świetnie wykorzystuje potencjał rynkowy naszego regionu, nowe możliwości, jakie stwarza mu Airbus A321 oraz problemy operacyjne Ryanaira. Węgierska linia może też liczyć na nowe możliwości, związane z rynkami, które dopiero niedawno się otworzyły. Oczywiście zdecydowanie największym i najważniejszym jest Ukraina.

Rynek europejski wszedł obecnie w fazę spowolnienia, jednak wciąż nie jest jeszcze przesądzony zarówno okres jego trwania jak i to czy koniunktura ustabilizuje się, czy też będzie w niedalekiej przyszłości jeszcze gorsza. Najwyraźniej przewoźnicy przygotowani są na różne scenariusze.

Dwaj liderzy w naszym regionie, Wizz Air i LOT, wciąż stawiają na niszowy rozwój EŚW. Najbardziej spektakularnym tego wyrazem jest przejęcie przez PGL Condora i plany skierowania tej niemieckiej linii czarterowej do podboju Europy Środkowo-Wschodniej, w wakacyjno-turystycznym segmencie rynkowym. O tym będziemy jednak pisać w oddzielnych tekstach.

Wyjaśnienie skrótów:


  • Zmiana – zmiana w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku (w procentach).
  • Pax – liczba pasażerów (w tysiącach).
  • RPK – praca przewozowa ustalona poprzez pomnożenie liczby płatnych pasażerów przez przeleciany przez nich dystans (w kilometrach).
  • LF – współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich.

Marek Serafin


fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_8ed38 2020-01-30 14:24   
gość_8ed38 - Profil gość_8ed38
Bo zestawienie obejmuje tylko najwieksze linie
gość_381dc 2020-01-29 13:14   
gość_381dc - Profil gość_381dc
Szkoda, że nie umieściliście w tym zestawieniu też LOTu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy