Wielka transakcja LOT-u. Polska grupa przejmuje Condora

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
24 stycznia 2020 11:10
104 komentarzy
Polskie Linie Lotnicze LOT, a formalnie Polska Grupa Lotnicza złożyła najkorzystniejszą ofertę na zakup niemieckiej linii Condor. Tym samym polska grupa została wybrana jako jego nowy właściciel.
Reklama
Wczoraj (23.01) wieczorem komitet wierzycieli miał ustalić, z którym inwestorem należy dalej negocjować - donosił niemiecki "Handelsblatt". Początkowo na prowadzeniu w negocjacjach byli dwaj inwestorzy - Greybull i Apollo, ale w ciągu ostatnich kilku godzin sytuacja zmieniła się na korzyść LOT-u.

– Przejęcie Condora doskonale wpisuje się w strategię PGL. Transakcja ta zabezpiecza również przyszłość Condora i gwarantuje stabilność i nowe perspektywy rozwoju pracownikom, klientom i partnerom biznesowym tej linii. Chcemy rozwijać ikoniczną markę Condora w Niemczech i wprowadzić ją także na nowe rynki w Europie. Serdecznie witamy wszystkich pracowników Condora w rodzinie PGL i zapraszamy ich do wspólnego tworzenia jednej z największych grup lotniczych w Europie – powiedział Rafał Milczarski, prezes zarządu PGL.

– Cieszymy się, że Condor, najpopularniejsza wakacyjna linia lotnicza w Niemczech, zyskała w PGL i LOT stabilnych, doświadczonych i dynamicznie rozwijających się partnerów, którzy zabezpieczają przyszłość naszej firmy. Razem będziemy obsługiwać dwa razy więcej pasażerów, tworząc tym samym jedną z największych grup lotniczych i wiodącą linię wakacyjną w Europie. Nasi partnerzy i klienci mogą bezpiecznie planować loty wakacyjne z Condorem – zadeklarował Ralf Teckentrup, prezes zarządu Condora.

LOT i Condor będą wspólnie tworzyć jedną z wiodących europejskich grup lotniczych, przewożącą łącznie około 20 mln pasażerów rocznie. Condor będzie nadal działał pod obecnym kierownictwem, korzystając z poszerzonej siatki połączeń i synergii operacyjnych między obiema liniami lotniczymi. Dla klientów Condora niezmienne pozostaną jakość i niezawodność oferowanych usług, które uczyniły tę linię wiodącą marką przewozów wakacyjnych i partnerem pierwszego wyboru dla operatorów turystycznych w Niemczech i na pozostałych rynkach.


Oferta przejęcia Condora przedstawiona przez PGL została uznana za najkorzystniejszą dla spółki, jej pracowników, partnerów, dostawców i klientów. Transakcja ma się zakończyć do końca kwietnia 2020 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych i opuszczeniu przez Condor procedury ochronnej. Inwestycja PGL pozwoli Condorowi w pełni i w terminie spłacić zobowiązania względem niemieckiego banku rozwoju KfW.

Polska Grupa Lotnicza (PGL) jest wiodącym podmiotem lotniczym w Europie Środkowo-Wschodniej. PGL jest właścicielem Polskich Linii Lotniczych LOT – jednego z najstarszych i najszybciej rosnących przewoźników w Europie, z dwoma dynamicznie rozwijającymi się hubami w Warszawie i Budapeszcie. LOT ma swojej ofercie ponad 120 połączeń, w tym 18 połączeń dalekodystansowych z Ameryką Północną i Azją. W 2019 roku LOT przewiózł ponad 10 mln pasażerów, ponad dwa razy więcej niż 4 lata wcześniej. LOT dysponuje flotą 80 samolotów, w tym 15 Boeingów 787 Dreamliner. Grupa PGL osiągnęła w 2019 roku przychody na poziomie 1,9 mld euro.

Condor lata do najpiękniejszych wakacyjnych miejsc na świecie od 1956 roku. Każdego roku około 9,4 mln pasażerów lata na pokładach Condora z ośmiu niemieckich lotnisk do około 90 miejsc w Europie, Afryce i Ameryce. W roku obrotowym 2018/19 Condor Flugdienst GmbH zanotował około 57 mln euro zysku operacyjnego, przy przychodach na poziomie około 1,7 mld euro. Condor dysponuje flotą ponad 50 samolotów utrzymywanych przez spółkę zależną Condor Technik GmbH zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa we Frankfurcie i Düsseldorfie. Według ankiety przeprowadzonej przez niemiecki instytut jakości usług na zlecenie kanału informacyjnego n-tv, Condor od wielu lat jest najpopularniejszą wakacyjną linią lotniczą w Niemczech.

Lazard i Bank Pekao IB były doradcami finansowymi, a White & Case doradcą prawnym PGL. Rothschild był doradcą finansowym, a Noerr doradcą prawnym Condora.

Condor będzie odgrywać kluczową rolę w strategii rozwoju PGL w segmencie przewozów wakacyjnych, nastawionej na wzrost w Niemczech i na sąsiednich rynkach oraz budowę wiodącej w Europie linii wakacyjnej. Linia będzie nadal działać pod kierownictwem aktualnego, doświadczonego zespołu zarządczego i pod obecną marką najpopularniejszej w Niemczech linii wakacyjnej, oferując klientom tę samą co dotychczas jakość, obsługę i niezawodność. Finansowanie pomostowe gwarantowane przez niemiecki rząd federalny i kraj związkowy Hesja będzie w pełni i w terminie spłacone.

Niemiecka linia przewiozła w ostatnim roku 9,4 mln pasażerów. W momencie upadku Thomasa Cooka, Condor zatrudniał 4,9 tys. pracowników. Po przeprowadzeniu restrukturyzacji i zawarciu umowy ze związkami zawodowymi zostało zwolnionych ok. 320 osób. W roku obrotowym 2018/2019 Condor osiągnął zysk operacyjny w wysokości 57 mln euro i przychody w kwocie 1,7 mld euro.Condor funkcjonuje obecnie dzięki wykorzystaniu procedury ochronnej przewidzianej w niemieckim prawie upadłościowym. W celu uniknięcia zakończenia operacji wraz z upadkiem Thomasa Cooka latem zeszłego roku, Condor otrzymał sześciomiesięczną pożyczkę od niemieckich władz w wysokości 380 mln euro.

Według informacji zamieszczonych na swojej stronie internetowej, linia lotnicza Condor posiada flotę 56 samolotów, na którą składa się 25 airbusów A320 i A321 oraz 31 boeingów B757 i B767. Niemiecka linia rejsy wykonuje z ośmiu niemieckich lotnisk do ponad 100 portów docelowych w Europie, Afryce i na półkuli zachodniej. Condor jest specjalistą przewozów wycieczkowych. Połowa siedzeń oferowanych przez przewoźnika była kontraktowana przez biura podróży a druga połowa jest sprzedawana w ofercie skierowanej do klientów indywidualnych.

Artykuł będzie aktualizowany.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_00d7f 2020-01-29 11:51   
gość_00d7f - Profil gość_00d7f
" A formalnie Polska Grupa Lotnicza złożyła najkorzystniejszą ofertę", a PGL to spółka gdzie jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa100% udziałów. Więc formalnie lub też nieformalnie to Polska kupiła Condora, a nie LOT.
gość_5783d 2020-01-28 11:50   
gość_5783d - Profil gość_5783d
@gość_03390

Tak właśnie wygląda jakoś analiz TOR. Pierwsi do TV żeby mówić o ogólnikach i to jeszcze wg. trendów, broń Boże żeby coś kontrowersyjnego.
gość_d0e2b 2020-01-28 09:51   
gość_d0e2b - Profil gość_d0e2b
gość_97fbbOrlen avaiation działa tylko w Polsce.

Chyba mało wiesz o lotnictwie.
Konta trzeba mieć we wszystkich lokalizacjach do których latasz - przede wszystkim te egzotyczne gdzie czasami trzeba płacić gotówką. Zwłaszcza gdy latasz szrotem i każda usterka kosztuje majątek (ściągnięcie części lub kupno na miejscu).
A to że PKO czy Pekao będzie finansować ten deal to tylko szkoda kasy.
600 mln które PGL zapłacił jest w zasadzie nie do odzyskania biorą pod uwagę poziom zyskowności Condora (3% marży operacyjnej, zapewne jeszcze mniej zysku neto).
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy