Poradnik: Odprawa w Wizz Airze

30 stycznia 2020 08:30
1 komentarz
Wizz Air oferuje kilka możliwości odprawy. To z jakim wyprzedzeniem i jak w dokonamy wszystkich formalności związanych z check-inem zależy od taryfy, w jakiej zakupiliśmy bilet.
Reklama

Na lotnisku

Zasadniczo odprawa na lotnisku jest płatna. Usługę tę można wykupić jako dodatkową podczas rezerwacji lub otrzymujemy ją w ramach taryfy, w której jest nasz bilet (za darmo odprawią się podróżni WIZZ Go i WIZZ Plus). Od tej zasady jest kilka wyjątków - wtedy pasażerowie odprawiają się na lotniskach bezpłatnie. Dotyczy to odlatujących z: Dubaju (tylko do Budapesztu), Korfu, Palma de Mallorca, Tirany (tylko do Budapesztu), Saragossy, Moskwy i Marrakeszu.

Zwykle odprawa otwierana jest na 2 godziny i zamykana na 40 min. przed planowaną godziną odlotu. Także i tutaj godziny graniczne mogą się różnić (dotyczy to lotnisk: Agadir, Budapeszt - na wybranych trasach, Bukareszt-Otopeni, Dubaj, Eindhoven, Marrakesz, Mediolan-Malpensa - na wybranych trasach, Malaga, Londyn-Luton, Ovda, Tel Awiw). Pełna lista ze szczegółami dostępna jest na stronie przewoźnika.


UWAGA!
Wszyscy pasażerowie nadający bagaż, a bez wykupionej bezpłatnej odprawy na lotnisku muszą wcześniej odprawić się samodzielnie on-line lub przez aplikację. Dotyczy to także osób podróżujących bez bagażu, ale z dziećmi dla których przewożą akcesoria (wózek lub fotelik). W takich sytuacjach i tak trzeba udać się do stanowiska odpraw!

Komu polecamy
Trzeba pamiętać, że odprawa na lotnisku jest płatna w taryfie WIZZ Basic. Jeśli dokupiliśmy bagaż i tak musimy odprawić się sami. Warto wtedy zastanowić się nad kupnem biletu w nieco droższej taryfie Go, bo i tak musimy udać się do stanowiska odprawy.

Przez aplikację

Odprawa przez aplikację jest bardzo wygodna. Trzeba tylko ją ściągnąć na swój smarfon. Niestety zajmuje dość dużo miejsca w porównaniu z podobnymi u innych przewoźników (ponad 61 MB). Nie wszędzie także posłużymy się kartami pokładowymi elektornicznymi w niej wygenerowanymi. Można to sprawdzić tutaj. Jeśli lotnisko, z którego odlatujemy nie ma możliwości ich obsługi - musimy wydrukować je sami i posiadać wersję papierową.

Przez aplikację możemy się odprawić od 30 dni do 3 godzin przed wylotem jeśli wybieraliśmy podczas rezerwacji miejsce (albo w ramach dodatkowo płatnej usługi, albo w ramach taryfy WIZZ Go i WIZZ Plus). W pozostałych przypadkach - check-in otwierany jest na 48 a zamykany na 3 godziny przed planowaną godziną odlotu.

Krok po kroku

1. Ekran startowy aplikacji jest bardzo prosty. Można wybrać z kilku najważniejszych funkcji. Klikamy w ikonkę "Odprawa".


2. Aplikacja pyta nas o identyfikację. Musimy podać nazwisko pasażera i kod potwierdzenia rezerwacji. Klikamy w "Znajdź rezerwację". Proces ten można przyspieszyć logując się do konta WIZZ. Na tym etapie możemy je także założyć.


3. Wybieramy rejs, na który chcemy się odprawić.


4. Wskazujemy osobę, którą odprawiamy. Klikamy "Dalej".


5. System kieruje nas do wyboru miejsca na pokładzie - wskazuje to, które wybraliśmy przy zakupie.


6. Na tym etapie możemy zmienić miejsce lub zakupić nowe.


7. W następnym kroku prezentowane są możliwe usługi dodatkowe (np. bagaż, pierwszeństwo wejścia na pokład itp.).


8. Na kolejnym ekranie informowani jesteśmy o przedmiotach niedozwolonych do przewożenia w kabinie. Musimy zaakceptować te zasady. Następnie klikamy w "Dalej".


9. Na ostatnim ekranie system informuje nas o zakończeniu procesu odprawy. Tutaj także wyświetla się rejs, nazwisko pasażera i jego miejsce w samolocie (które ciągle można zmienić - do 3 godzin przed planowanym odlotem). Możemy także wyświetlić kartę pokładową. W każdej chwili dostaniemy się do niej także z poziomu ekranu startowego aplikacji (również będąc offline), klikając w ikonkę "Karta pokładowa".


Komu polecamy?
Używanie aplikacji jest dobre przede wszystkim dla często podróżujących Wizz Airem w taryfie Basic. Nie trzeba wtedy udawać się do stanowiska odpraw, a użycie jej jest wygodnie. Check-in możliwy niemal w dowolnym momencie (30 dni lub 48 godzin - 3 godziny przed odlotem), kiedy mamy dostęp do internetu (np. w hotelu, biurze). Karty zapisywane są na naszym urządzeniu mobilnym i dostępne offline.

Przez stronę internetową

Online (przez stronę) możemy się odprawić od 30 dni do 3 godzin przed wylotem jeśli wybieraliśmy podczas rezerwacji miejsce (albo w ramach dodatkowo płatnej usługi, albo w ramach taryfy WIZZ Go i WIZZ Plus). W pozostałych przypadkach - check-in otwierany jest na 48 a zamykany na 3 godziny przed planowaną godziną odlotu.

Trzeba pamiętać, że kartę pokładową wygenerowaną podczas odprawy przez internet trzeba albo wydrukować albo pobrać na urządzenie mobilne. Zalecane jest jednak pierwsze rozwiązanie.

Krok po kroku

1. Na stronie przewoźnika w górnym pasku jako trzecia opcja wyświetla się "Odprawa i rezerwacje". Tutaj należy kliknąć.


2. System pyta nas o identyfikację. Musimy podać kod potwierdzenia rezerwacji oraz nazwisko pasażera. Następnie klikamy w "Wyszukaj". Aby przyspieszyć proces możemy się zalogować na nasze konto WIZZ lub za pomocą Facebooka.


3. Wyświetla nam się rejs i informacje o nim. Tutaj także sprawdzimy, czy możemy już dokonać odprawy on-line. Jeśli jest to możliwe klikamy w "Rozpocznij odprawę".


4. Wybieramy pasażerów.


5. W kolejnym kroku system pokazuje nam przydzielone lub wybrane miejsce. Możemy je zmienić i ewentualnie dopłacić różnicę. Klikamy w "Potwierdź".


6. Zostajemy skierowani do strony z wyborem usług dodatkowych i usług partnerów. Możemy dokupić bagaż, odprawę na lotnisku czy informację o locie przez SMS. Klikamy w "Następny".


7. System pyta nas o nasze dane osobowe. Potrzebujemy podać nr telefonu oraz datę urodzenia. Po uzupełnieniu wszystkich pól klikamy w przycisk "Następny".


8. Musimy zapoznać się z warunkami przewozu bagażu i wybranymi zasadami podróży Wizz Airem. Klikamy w "Zaakceptuj i przejdź do odprawy".


9. W następnym kroku wyświetla się szeroka informacja o przedmiotach zakazanych do przewozu w bagażu podręcznym i rejestrowanym. Klikamy w "Następny".


10. O zakończeniu procesu odprawy jesteśmy informowani na następnym ekranie. Wyświetla się także nazwisko pasażera, wybrane (lub przydzielone) miejsce. Tutaj także wskazujemy formę dostarczenia karty pokładowej: można ją od razu wydrukować lub pobrać w formie pliku PDF.


Komu polecamy?
Odprawa przez internet do najlepsze rozwiązanie dla podróżujących Wizz Airem epizodycznie, przeważnie bez bagażu rejestrowanego. Trzeba jednak pamiętać aby ściągnąć kartę pokładową na komputer lub smartfona. Dobrze jest także, jeśli kartę pokładową możemy od razu wydrukować.

fot. Mirosław Pachowicz

Przeczytaj także:

Ostatnie komentarze

gość_0249c 2020-01-30 09:15   
gość_0249c - Profil gość_0249c
A co z odprawą automatyczną? Sprawdziliście jak to działa i czy sie opłaca?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy