PAŻP chce osiągnąć kompromis z kontrolerami z warszawskiej wieży

11 grudnia 2019 08:29
1 komentarz
Spór zbiorowy pracowników warszawskiej wieży kontroli lotniska z pracodawcą nadal trwa, choć Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) informowała w poniedziałek (9.12), że to właśnie tego dnia miało dojść do spotkania wieńczącego konflikt.
Reklama

Dwa dni temu redakcja Pasazer.com otrzymała z PAŻP informację odnośnie przebiegu piątkowych negocjacji pomiędzy pracodawcą, a kontrolerami z warszawskiej wieży. Przypomnijmy, że odkąd 2 grudnia br. eskalował konflikt dotyczący między innymi negatywnej opinii załogi na temat działań powołanego w lipcu nowego kierownika wieży to właśnie w piątek doszło do pierwszego spotkania obu stron. Odbyło się ono w stołecznym Centrum Dialogu Społecznego, ale niestety nie przyniosło porozumienia.

PAŻP poinformowała, że podczas spotkania z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Lotniska Warszawa (ZZKLW) wypracowano wspólne ustalenia dot. wszystkich punktów toczącego się sporu zbiorowego. Agencja zaznacza, że w przygotowanym wspólnie po spotkaniu dokumencie zapisano, iż strony na spotkaniu rozpatrzyły wszystkie żądania zgłoszone przez ZZKLW, pomimo, że nie wszystkie z nich mogą stanowić przedmiot sporu zbiorowego. Pomimo tego, nie było możliwe zakończenie toczącego się konfliktu.

- Z przykrością informujemy, że w momencie podpisywania ustaleń rozmowy zostały jednostronnie zerwane przez Przewodniczącego ZZKLW p. Marcina Jaracza. W konsekwencji jednostronnego zerwania rozmów wspólne ustalenia Pracodawca zmuszony był podpisać jednostronnie - oświadczyła PAŻP.

W swoim oświadczeniu PAŻP podkreśliła również dobrą wolę i chęć rychłego osiągnięcia kompromisu oraz zadeklarowała działanie zgodnie z wypracowanymi ustaleniami mimo braku ostatecznego porozumienia w piątek. Ponieważ jednym z postulatów związkowców było przywrócenie z okresu wypowiedzenia dwóch spośród 33 kontrolerów, którzy złożyli oświadczenia o rezygnacji z pełnionych funkcji dodatkowych, a wobec których pracodawca rozpoczął procedurę rozwiązania umowy o pracę, kierownictwo agencji zadeklarowało, że umożliwi pracownikom złożenie kolejnych oświadczeń, które cofną te pierwsze. Jeszcze w piątek członkowie ZZKLW zostali poinformowani, że 7 i 8 grudnia 2019 r. w godzinach 10.00-13.00, sekretariat prezesa zostanie specjalnie otwarty dla pracowników chcących cofnąć oświadczenia woli.

- Wszystkie 33 osoby zainteresowane wycofaniem złożonych do Pracodawcy wypowiedzeń mogą to zrobić także w kolejnych dniach, przedkładając w sekretariacie prezesa pisemną prośbę o wycofanie złożonego wcześniej oświadczenia woli - poinformowała PAŻP. - Pracodawca przygotował w tym celu i przekazał wzór dokumentu. Jest to konieczne, by Pracodawca mógł przywrócić stan prawny sprzed dnia złożenia oświadczenia przez pracownika.


W kwestii innych postulatów, takich jak, przede wszystkim, zmiana na stanowisku kierownika warszawskiej wieży oraz pozostanie przy dotychczasowym systemie czasu pracy (3 dni pracy, 3 dni przerwy), również zapadły wstępne deklaracje. PAŻP deklaruje, że następnego dnia po zakończeniu sporu rozpisze konkurs na stanowisko kierownika wieży, a kandydatury będzie można zgłaszać przez dwa tygodnie. Co do systemu czasu pracy, zaproponowano, aby w pierwszym półroczu 2020 roku stosować system 3-3, a w drugim 3-2, zaś na koniec roku ocenić oba półrocza pod kątem wydajności, opłacalności a także komfortu pracy załogi i wybrać najlepszy system, który będzie obowiązywał od 2021 roku. Agencja zaznaczyła też, że mimo zaproponowania stronie związkowej możliwości podjęcia dalszych negocjacji 9 grudnia, związkowcy odrzucili tę datę i wskazali jako pierwszy możliwy dzień dopiero środę. Niestety z uwagi na obowiązki prezesa PAŻP na arenie międzynarodowej, związane z przejęciem przez Polskę przewodnictwa grupy A6, sojuszu największych europejskich instytucji zapewniających bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej, spotkanie w dniu dzisiejszym również nie było możliwe. Do redakcji Pasazer.com dotarła ze strony ZZKLW informacja, że kolejna runda ustaleń między pracodawcą a związkowcami może odbyć się prawdopodobnie 14 grudnia.

W komunikacie PAŻP-u zapewniano również, że ruch na Lotnisku Chopina odbywa się normalnie, służba kontroli ruchu lotniczego na wieży pełniona jest w sposób nieprzerwany, a bezpieczeństwo ruchu lotniczego jest zapewnione. Jest to z pewnością krzepiąca informacja, po tym jak w piątek w godzinach porannych doszło do chwilowego przerwania operacji z uwagi na błędnie rozpisany grafik i brak kontrolera mogącego pełnić służbę. O pełnym oddaniu kwestiom bezpieczeństwa i ciągłym zapewnianiu służby mimo toczącego się sporu informują również sami kontrolerzy, którzy zapewniają, że ich postulaty są związane tylko i wyłącznie z decyzjami i postępowaniami kierownictwa wpływającymi na komfort ich pracy i mogącymi wpływać negatywnie na to właśnie bezpieczeństwo.

fot. mat. prasowe i P. Bożyk

Ostatnie komentarze

gość_cf95f 2019-12-11 22:34   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
jak to jest, że biedni uciskani przywódcy związkowi potem jątrzą i kombinują...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy