Wstrzymane loty na Okęciu

6 grudnia 2019 10:53
7 komentarzy
Dziś (6.12) rano przez pół godziny nie startowały samoloty z Lotniska Chopina w Warszawie.
Reklama
Według rzecznika Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) loty zostały wstrzymane z powodu niedyspozycji jednego kontrolera podała Wyborcza.pl. Po godzinie 9:00 ruch na lotnisku został przywrócony. Według PAŻP incydent nie był związany z napiętą sytuacją wśród kontrolerów ruchu lotniczego na wieży Lotniska Chopina.


Z kolei według przedstawicieli Kontrolerów Ruchu Lotniczego Lotniska Warszawa Okęcie dzisiejsza przerwa w operacjach lotniczych wynikała jedynie z błędnie rozpisanego przez kierownictwo dziennego rozkładu pracy. W pewnym momencie, z tego właśnie powodu, nie było już na wieży kontrolera, który mógłby poprowadzić ruch bez łamania przepisów dotyczących maksymalnego czasu pracy na stanowisku.

Od kilku dni trwają rozmowy kontrolerów ruchu lotniczego z kierownictwem PAŻP. Pierwsza tura rozmów zakończyła się dziś w nocy o 2:30. Kolejna rozpoczyna się o 14:00. Konflikt dotyczy jednego z kierowników, którego metody pracy, zdaniem kontrolerów z wieży, powodują stres i niezadowolenie. Ponadto kontrolerzy nie chcą przyjąć nowego systemu zatrudnienia polegającego na trzech dniach pracy i dwóch dniach odpoczynku. Stary system zapewniał im o jeden dzień odpoczynku więcej.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b8a3e 2019-12-08 22:04   
gość_b8a3e - Profil gość_b8a3e
Głupota ludzi piszących o paczkach w maśle lub o świętych krowach jest porażająca. Ci ludzie odpowiadają za bezpieczeństwo setek tysięcy ludzi jednocześnie, a w takiej sytuacji nawet sekunda dekoncentracji czy nieuwagi może skończyć się tragedia. To nie McDonald, ze każdy może tu pracować.
gość_0ff30 2019-12-08 11:07   
gość_0ff30 - Profil gość_0ff30
@gość_3b546 to proszę zacytuj mi te magiczne przepisy EASA o czasie pracy kontrolerów. bardzo chętnie je poznam. Bo prawda jest taka, że prawodawstwo europejskie pozostawiło kwestię czasu pracy ATC każdemu ANSP z osobna. Jeżeli zaś chodzi o Maastricht, które tu przytaczałeś to tamtejsi koledzy mają prawie dokładnie taki sam zapis. Czyli minimum 25% przerwy całego czasu pracy na stanowisku operacyjnym. Nie wiem jak jest w DFS, ale prawdopodobnie oni także posiłkują się ICAO DOC 9966. Nie wiem jak pracują na wieży w EPWA. Wiem jak pracuje się na innych wieżach w kraju. I wychodzi, że na 7.5h pracy masz 2h przerwy, czyli zgodnie z normami i identycznie jak w Maastricht.
gość_3b546 2019-12-07 11:33   
gość_3b546 - Profil gość_3b546
wygląda na to , że ci z "wieży" za dobrze mają ... nie doceniają tego co mają !!! a mają się jak pączek w maśle !!! ktoś już zadał pytanie ile dziennie pracują a ile odpoczywają ? I proszę nie powoływać sie na przepisy !!! bo w Rhain control czy Maastrich control zupełnie inaczej to wygląda ( EASA przepisy dla wszystkich są te same )
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy