Okęcie skończyło 90 lat

29 kwietnia 2024 16:27
Warszawski port lotniczy na Okęciu, zwany od 2001 r. Lotniskiem Chopina, obchodzi 90-lecie swojego istnienia.
Reklama
29 kwietnia 2024 r. minęło 90 lat od uroczystego uruchomienia nowego dworca w porcie lotniczym na Okęciu. W 1934 r. to wydarzenie uświetnił swoją obecnością ówczesny Prezydent Rzeczpospolitej Ignacy Mościcki. Obecni byli także premier, marszałek Sejmu i pięciu ministrów. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli korpusu dyplomatycznego oraz delegacji z innych państw.


Natomiast w konferencji prasowej rozpoczynającej obchody 90-lecia Okęcia wzięli udział wiceminister Maciej Lasek, prezes spółki Polskie Porty Lotnicze (PPL) Andrzej Ilków, członkowie zarządu Marcin Danił, Monika Niewczas i Adam Sanocki. Ważnym gościem uroczystości był szef narodowego przewoźnika Michał Fijoł.

Po słowach wstępnych ministra Laska i prezesa Ilkowa oraz przedstawieniu zarysu historii portu lotniczego na Okęciu plany rozbudowy stołecznego lotniska przedstawił Ireneusz Kołodziej z firmy ARUP. Lotnisko Chopina, którego przepustowość jest oceniana obecnie na ok. 20 mln pasażerów rocznie ma zyskać nowe elementy infrastruktury, które spowodują, że w 2030 r., czyli na swoje 96-lecie, port będzie mógł obsługiwać 30 mln podróżnych.

Przebudowany zostanie pirs północny, w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się część non-Schengen. Zwiększy się liczba gate’ów, jak również dostosowane zostaną stanowiska postojowe tak, aby mogły z nich korzystać większe samoloty, takie jak boeingi B777 czy B787. Dobudowany zostanie nowy procesor sortowni, który obsłuży bagaże pasażerów. Planowane jest stworzenie nowej płyty postojowej, gdzie miejsce znajdzie nawet sześć samolotów kodu C. Uzupełniana jest dokumentacja projektowa, aby można było w najbliższym czasie uruchomić przetargi.


Lasek w swoim wystąpieniu podkreślił, że z powodu niezrozumiałej decyzji poprzedników o wstrzymaniu modernizacjo Okęcia, lotnisko straciło cztery lata i teraz musi szybko nadrabiać to opóźnienie. Według prognozy PPL w 2024 r. na Okęciu zostanie odprawionych 20 mln pasażerów, czyli ok. 10 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Będzie to historyczny rekord. W trwającym obecnie letnim sezonie lotniczym Lotnisko Chopina obsługuje 122 regularne kierunki.

Z podanych na konferencji informacji wynika, że Lotnisko Chopina ma szansę doczekać 100-lecia, choć już pięć lat temu, na uroczystości 85-lecia Okęcia ówczesny prezes PPL zwiastował jego rychłe zamknięcie. Czy zamiary obecnej ekipy uda się zrealizować? Przekonamy się za pięć lat, kiedy powinien nastąpić odbiór wszystkich zaplanowanych projektów i prac.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy