Norwegian sprzedaje swoją argentyńską spółkę

6 grudnia 2019 09:30
Norwegian pozbywa się udziałów w spółce Norwegian Air Argentina. Argentyńskie trasy europejskiego przewoźnika przejmie JetSMART Airlines – linia kontrolowana przez właściciela m. in. Wizz Aira czy Frontier Airlines. Na decyzje miały wpływ problemy finansowe Norwegiana.
Reklama
Norwegian Air Shuttle podpisał umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w swojej argentyńskiej spółce zależnej Norwegian Air Argentina (NAA) na rzecz JetSMART Airlines. Umowa ma skutek natychmiastowy, a trzy samoloty Boeing 737-800 obsługiwane przez Norwegiana w Argentynie zostaną w ciągu najbliższych miesięcy zastąpione przez airbusy A320 w malowaniu JetSMART. 737 powrócą do obsługi pasażerów w Europie. Decyzja to część ogłoszonej w listopadzie br. restrukturyzacji Norwegiana mającej na celu dopowiedzenie do jej rentowności.

JetSMART Ailrines to południowoamerykański tani przewoźnik z siedzibą w chilijskim Santiago, stworzony przez amerykański fundusz inwestycyjny Indigo Partners, który kontroluje również amerykańską linię lotniczą Frontier Airlines, węgierskiego Wizz Aira oraz meksykańskiego Volarisa. Obsługuje lotniska w Chile, Argentynie, Brazylii, Kolumbii i Peru. Przewoźnik rozpoczął regularne loty w lipcu 2017 r.


Jak tłumaczy kierownictwo Norwegiana, decyzja o wycofaniu się z Argentyny podyktowana jest dążeniem do poprawy nadwyrężonych ekspansją finansów przewoźnika, a także niełatwą sytuacją gospodarczą w południowoamerykańskim kraju.

Norwegian przechodzi właśnie drogę od wzrostu liczby pasażerów do rentowności. Podejmujemy wszelkie niezbędne działania, aby zapewnić sobie dobrą pozycję w przyszłości. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wprowadziliśmy ważne zmiany w naszej siatce połączeń, aby zadbać o długoterminową rentowność. Osiągnięcie zadowalających wyników na stosunkowo niewielkim rynku lotów krajowych okazało się trudne, czego nie ułatwiała ogólna sytuacja w kraju. Podczas gdy większość kosztów Norwegian Air Argentina ponoszona jest w dolarach, przychody są uzyskiwane wyłącznie w pesos – coraz słabszym względem dolara. Taki stan stan gospodarki przyczynił się do znacznej rozbieżności pomiędzy kosztami a przychodami – powiedział Geir Karlsen, dyrektor finansowy Norwegiana.

Zgodnie z umową, pracownicy Norwegian Air Argentina zostaną zatrudnieni przez JetSMART Airlines, za wyjątkiem pracujących obecnie w call center w Buenos Aires, których pracodawcą zostanie europejski Norwegian. Będą oni obsługiwać pasażerów podróżujących na pokładach Norwegiana w ramach długodystansowej oferty do Londynu. Pozostałe szczegóły porozumienia nie zostały ujawnione.


Bardzo cieszymy się z połączenia Norwegian Air Argentina z JetSMART. Nasz przewoźnik już od dłuższego czasu jest obecny na argentyńskim rynku i mamy nadzieje, że zostanie wiodącą linią lotniczą oferującą bilety w bardzo niskich cenach. Dzięki tej transakcji nadal będziemy zapewniać naszym pasażerom połączenia za równo z Buenos Aires–Aeroparque, jak i Cordoby – powiedział Estuardo Ortiz, dyrektor generalny JetSMART.

Wszystkie zaplanowane loty krajowe w Argentynie odbędą się zgodnie z planem. Umowa kupna spółki nie wpłynie także na loty pod marką Norwegiana pomiędzy Londynem–Gatwick a Buenos Aires–Ezeiza, ponieważ są one obsługiwane przez Norwegian Air UK – brytyjską lotniczą spółkę zależną.

Norwegian Air Argentina rozpoczął loty w październiku 2018 r. Obecnie obsługuje ok. 20 codziennych lotów krajowych po Argentynie, ze swoich dwóch baz w portach lotniczych Buenos Aires–Aeroparque oraz Córdoba–Taravella. codziennymi lotami na ośmiu trasach. Od początku działalności z oferty przewoźnika skorzystało ok. 980 tys. pasażerów.

Fot.: materiały prasowe, Wikimedia Commons, T. Śniedzewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy