Norwegian wybrał nowego prezesa. Poprowadzi restrukturyzację

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
21 listopada 2019 10:19
Rada nadzorcza Norwegiana wyznaczyła Jacoba Schrama na stanowisko dyrektora generalnego. Zastąpi on Bjoerna Kjosa, założyciela linii i będzie odpowiedzialny za skuteczną restrukturyzację przewoźnika.
Reklama

Jacob Schram (57 lat) nie ma doświadczenia w branży lotniczej. Wcześniej pracował w norweskim oddziale firmy konsultingowej McKinsey, a także był dyrektorem wykonawczym w firmie z branży paliwowej.

Zastąpi on Bjoerna Kjosa, który jest jednym z założycieli firmy i przez 17 lat pełnił w niej funkcję dyrektora generalnego. W tym czasie z małego regionalnego przewoźnika uczynił trzecią co do wielkości tanią linię lotniczą na europejskim niebie oraz doprowadził do inauguracji połączeń na trasach transatlantyckich.

Schram będzie miał za zadanie obniżyć koszty i sprawić, by linia lotnicza ponownie stała się rentowna. Po tym, jak jej przełomowa ekspansja przyniosła znaczne straty i wysokie długi, zmuszając ją do wielokrotnego zwracania się do akcjonariuszy o nowe fundusze, aby zapobiec bankructwu. Nowy prezes nie miał wcześniej związków z lotnictwem, ale posiada doświadczenie restrukturyzacyjne w branży paliwowej (Statoil).


Na zwołanej konferencji prasowej przyznał, że jako nastolatek czyścił samoloty na starym lotnisku w Oslo i był zafascynowany branżą lotniczą, która obecnie cierpi na nadpodaż rynkową i wzmożoną konkurencję, co doprowadziło w tym roku do upadku kilku linii.

Norwegian w tym roku oprócz własnych problemów finansowych musiał się mierzyć z globalnym uziemieniem boeingów 737 MAX, które w trzecim kwartale br. kosztowało go 32,7 mln dolarów.

Od lipca firmą zarządza dyrektor finansowy, Geir Karlsen, który zgromadził kapitał, przełożył spłatę długów, sprzedał część aktywów oraz zamknął nierentowne trasy, aby umożliwić przewoźnikowi przetrwanie.

Schram obejmie swoje stanowisko z początkiem przyszłego roku, podczas gdy Karlsen pozostanie na stanowisku dyrektora finansowego i wicedyrektora generalnego spółki.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama