Nie ma rynkowego sposobu na ocalenie Alitalii

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
28 listopada 2019 11:30
5 komentarzy
Nie przewiduje się kolejnego przedłużenia terminu na przedłożenie planu ratunkowego dla inwestorów w przypadku upadłości Alitalii, powiedział włoski minister rozwoju gospodarczego.
Reklama

Włoski rząd rozważa kolejne kroki dla Alitalii po tym, jak postępy w realizacji planu ratunkowego utknęły w martwym punkcie, ale nie spodziewa się upadku linii lotniczej, powiedział minister Stefano Patuanell. Tymczasem Komisja Europejska bada już czy poprzednia pożyczka rządowa stanowi pomoc publiczną dla przewoźnika. Unijny organ jest w kontakcie z włoską administracją w sprawie planów nowego finansowania Alitalii.

Alitalia złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości w maju 2017 r., a dwa i pół roku później jej przyszłość jest nadal pod znakiem zapytania. Szanse na wypracowanie dobrego rozwiązania zniknęły 19 listopada br., kiedy to spółka infrastrukturalna Atlantia, jeden z potencjalnych inwestorów planowanego konsorcjum ratunkowego, stwierdziła, że warunki przystąpienia do konsorcjum nie zostały jeszcze spełnione.

Konsorcjum, któremu miała przewodzić włoska spółka kolejowa Ferrovie dello Stato i które obejmowało także Delta Air Lines, miało przedstawić plan dla Alitalii do 21 listopada - był to zarazem ostatni i tak już wielokrotnie przesuwany termin.

- Nie ma rozwiązania rynkowego dla Alitalii, na jakie liczyliśmy. Oceniamy różne możliwości. Bankructwo i sprzedaż oddzielnych aktywów nie należy do nich - powiedział Patuanelli w wywiadzie dla włoskiego kanału telewizyjnego Rete 4.


Równolegle Komisja Europejska kontaktowała się z włoskimi władzami w sprawie planów rządu dotyczących udzielenia dodatkowego finansowania w celu utrzymania przewoźnika przy życiu. Unijni urzędnicy przyjmują do wiadomości zapowiedź rzymskiej administracji o przyznaniu Alitalii kolejnej pożyczki. Według włoskich mediów rząd przygotowuje się do udzielenia finansowania w wysokości ok. 400 mln euro. W przeciwnym razie linii grozi bankructwo, przypomnijmy, że spółka ma zabezpieczone środki na funkcjonowanie jedynie do końca roku.

Komisja Europejska prowadzi niezależne dochodzenie w sprawie wcześniej udzielonych pożyczek.

- Komisja przeprowadziła dochodzenie mające na celu ocenę, czy pożyczka pomostowa udzielona Alitalii przez rząd w Rzymie w wysokości 900 mln euro stanowi pomoc publiczną i czy jest ona zgodna z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej i nie możemy przesądzać o terminie wydania decyzji czy jej wyniku. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami włoskimi w kontekście toczącego się postępowania wyjaśniającego - tłumaczy rzecznik prasowy KE.

Atlantia, operator autostrad i lotnisk, który miał dołączyć do konsorcjum pozostaje do dyspozycji w zakresie zidentyfikowania partnera biznesowego i zidentyfikowania wspólnego, solidnego i długoterminowego biznes planu, który pozwoli Alitalii na powrót do rentownej działalności.

Dalsze losy Alitalii będą się rozstrzygać w najbliższym czasie. Mocna pozycja Włochów w Brukseli ma niebagatelny wpływ na dalsze losy przewoźnika, który musi wypracować atrakcyjne rozwiązania restrukturyzacyjne i znaleźć sobie solidnego partnera. Jednak konsolidacja Alitalii i rynku włoskiego wymaga czasu, którego w tej chwili bez wątpienia nie ma sama linia.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_6b558 2019-11-29 08:27   
gość_6b558 - Profil gość_6b558
Tak, Lufthansa miała Lufthansa Italia.
Linia ta miała "chory" model biznesowy oferując produkt pełnowartościowy przy śmiesznie tanich przesiadkach w Mediolanie.
Obecnie posiada też Air Dolomiti z 14 E95 i wkrótce flota się podwoi.
W przypadku LO nie mówimy o otwieraniu linii we Włoszech, tylko o większym otwarciu sie na ten rynek zwłaszcza we współpracy z touroperatorami by wyrabiać sobie markę i łapac kontakty
gość_2cc25 2019-11-28 20:51   
gość_2cc25 - Profil gość_2cc25
Bo to jest linia europejska, a nie jakiś tam LOT z kraju w którym nie ma demokracji.
gość_095b0 2019-11-28 17:56   
gość_095b0 - Profil gość_095b0
gość_e5295: Lufthansa już kiedyś próbowała w ten sposób pogrywać z Włochami (Lufthansa Italia), ale ostatecznie się poddała. Lot by na tym tylko stracił.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama