New Delhi: paraliż ruchu lotniczego przez smog

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
05 listopada 2019 08:00
W niedzielę (3.11) kilkadziesiąt lotów zostało opóźnionych i przekierowanych na inne lotniska, podczas gdy indyjska stolica dusiła się w smogu.
Reklama

Specjaliści uważają, że w New Delhi padł w niedzielę (3.11) rekord zanieczyszczonego powietrza. Uznano, że jeszcze nigdy w żadnym miejscu na świecie powietrze nie miało tak wysokiego stężenia pyłów i innych szkodliwych substancji.

Intensywny smog w utrzymywał się od kilku dni, jednak w miniony weekend jakość powietrza w niektórych częściach metropolii uznana została za „niebezpieczną”. Przebywanie na otwartym powietrzu było tam niemożliwe ze względu na trudności z oddychaniem.


To jednak brak odpowiedniej przejrzystości powietrza nad miastem był powodem problemów w porcie lotniczym im. Indiry Gandhi. Widoczność była tak słaba, że co najmniej ​​37 lotów, w tym przynajmniej jeden międzynarodowy, zostało przekierowanych na inne lotniska. Nie odbyło się także kilka zaplanowanych startów – informowały władze miasta.

Zanieczyszczenie spowodowało, że jakość powietrza w stolicy Indii wzrosła w niedzielę do „niebezpiecznych” poziomów. Zanieczyszczenie jest nie do zniesienia w całych Indiach Północnych – napisał Arvind Kejriwal, burmistrz Nowego Delhi.

Według raportów przygotowanych przez Newpeace i AirVisual, Delhi uznane zostało za najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie. Oba raporty wykazały także, że aż siedem z dziesięciu miast o największym stopniu zanieczyszczenia powietrza w skali światowej znajduje się w Indiach.


Według danych indyjskiego rządu, w New Delhi w 2016 r. mieszkało ponad 18 mln ludzi, którzy posiadali 8,8 mln zarejestrowanych pojazdów silnikowych. Stan powietrza w mieście jest szczególnie zły o tej porze roku, kiedy temperatury spadają, a rolnicy zamieszkujący obrzeża miasta rozpalają piece i palą w nich czym tylko się da – uważają władze miasta. Poziom smogu podnosi także dym z petard odpalanych z okazji Diwali, hinduskiego święta światła.

Już w piątek rozpoczęto zaopatrzenie mieszkańców miasta w 5 mln sztuk masek antysmogowych. Przynajmniej do wtorku zamknięte pozostaną szkoły.

Fot.: A. Wrotek, materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama