Arabia Saudyjska otworzy się na turystów. Polacy wyrobią wizy turystyczne

27 września 2019 07:00
9 komentarzy
Arabia Saudyjska po raz pierwszy zaoferuje wizy turystyczne dla obywateli różnych narodowości, ponieważ kraj zamierza uczynić z turystyki jeden z filarów swojej gospodarki. Nowe przepisy wizowe obejmą także Polaków.
Reklama
Dziś (27.09) zaplanowano spotkanie, na którym zostaną przedstawione szczegóły nowego programu wizowego.

- Po raz pierwszy otwieramy przygodę, dziedzictwo i historię dla ludzi, którzy odwiedzą Arabię Saudyjską jako turyści - powiedział dla CNN, Ahmad Al-Khateeb, przewodniczący Saudyjskiej Komisji Turystyki i Dziedzictwa Narodowego.

Cele królestwa, jako część jego wizji 2030, obejmują zwiększenie wkładu gospodarczego turystyki z obecnych 3 proc. do 10 proc. PKB do 2030 r. oraz przyciągnięcie 100 mln międzynarodowych i krajowych turystów również do 2030 r. Obecnie zagraniczny rynek turystyczny Arabii Saudyjskiej opiera się prawie wyłącznie na pielgrzymkach religijnych przybywających do kraju na Hajj. Rząd spodziewa się, że do 2030 r. liczba pielgrzymów przekroczy 30 mln rocznie.


Podczas gdy plan jest kamieniem milowym w wysiłkach królestwa na rzecz dywersyfikacji gospodarki uzależnionej od ropy naftowej, jego ogłoszenie następuje w niepewnej chwili. Napięcia pomiędzy Arabią Saudyjską a regionalnym rywalem Szia w Iranie osiągnęły punkt krytyczny. Rijad oskarża Teheran o to, że stoi za atakiem dronów i pocisków rakietowych z dnia 14 września br. na niektóre z największych arabskich zakładów naftowych.

Ultrakonserwatywne królestwo muzułmańskie, stosunkowo od dziesięcioleci zamknięte, złagodziło w ostatnich latach surowe kodeksy społeczne, takie jak segregacja mężczyzn i kobiet w miejscach publicznych oraz wymóg noszenia przez kobiety hidżabu lub abai.

Szef turystyki, Ahmed al-Khateeb powiedział w rozmowie z Reuters w wywiadzie poprzedzającym oficjalne ogłoszenie, że abaja nie będzie obowiązkowa dla turystek, powinny jednak one ubierać się odpowiednio zarówno w mieście jak i na plaży. Podkreślił również, że alkohol pozostaje zabroniony.

Wizy będą dostępne online za około 80 dolarów (65 funtów), bez ograniczeń dla kobiet bez opieki mężczyzn, jak to miało miejsce w przeszłości. Dostęp do świętych miast muzułmańskich Mekki i Medyny będzie jednak ograniczony. Dokument będzie ważny przez 12 miesięcy od momentu wystawienia i będzie upoważniał do maksymalnie 90-dniowego pobytu w kraju bez przerwy oraz do 180-dniowego pobytu w skali całego roku.

Więcej szczegółów, w tym lista krajów, które się zakwalifikują, zostanie przedstawiona dzisiaj. Khateeb zdradził, że programem wizowym zostanie objętych 49 krajów, z czego największego ruchu turystycznego Arabowie spodziewają się z Chin, Japonii, Europy i Stanów Zjednoczonych. Wśród krajów nominowanych do programu wizowego ma się także znaleźć Polska.

fot. marvvikad (flickr.com, CC)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9badd 2019-09-30 22:03   
gość_9badd - Profil gość_9badd
gość_595c0@: O, to zapewne niedługo u nas tę rękę ci odrąbią.
gość_595c0 2019-09-28 14:49   
gość_595c0 - Profil gość_595c0
Trochę cierpliwości. Niedługo Arabię Saudyjską będziemy mieli w wersji kato u siebie - nie trzeba będzie lecieć i przy okazji zaoszczędzi się co nieco.
gość_595c0 2019-09-28 14:48   
gość_595c0 - Profil gość_595c0
@gość_5e3b2 Nie zrozumiałeś mojej intencji. Odciętej ręki nie da się przyszyć z powrotem. A wolskiego buractwa polegającego na opisanych przez Ciebie kradzieżach sklepowych oczywiście nie popieram, podobnie jak moherowego picia i jedzenia w sklepie i płacenia w kasie za puste puszki i opakowania po czipsach - "no przecież zapłacę - o co to czepianie się !"
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy