Bankructwo Amoma.com

14 września 2019 12:06
2 komentarze
W piątek (13.09) wielu turystów zostawiono samych sobie, bez dachu nad głową. Wszystkiemu było winne bankructwo pośrednika rezerwacji hotelowej - agencji Amoma.com, która ogłosiła bankructwo.
Reklama
Hotele przestały honorować rezerwacje zrobione przez pośrednika i większość z nich zostało anulowanych, o czym podróżnych nie poinformowano z wyprzedzeniem, a dowiadywali się o tym po przyjeździe na miejsce. Z kolei sam serwis stwierdził, że nie jest w stanie oddać pieniędzy, bo ich nie ma.

Po pojawieniu się problemów większość multiwyszukiwarek i porównywarek cen szybko usunęło Amoma.com ze swoich systemów. Mimo to, sam pośrednik działał jeszcze przez jakąś część dnia. W sobotę, na jego głównej stronie pojawiło się oświadczenie, w którym wyjaśnia, że od lat działał w trudnych warunkach rynkowych, które zmusiły go w końcu do zaprzestania działalności ze skutkiem natychmiastowym.


- Od swojego powstania nasz serwis z sukcesem działał na zasadzie wyszukiwania hoteli, które oferowały najlepszą jakość w stosunku do ceny. Podmioty twierdzące, że działają jako porównywarki, są w rzeczywistości agencjami marketingowymi, które przekierowują klientów do pośredników takich jak my. Odbywa się to w zamian za opłaty za kolejne kliknięcia. Agencje te są także często własnością firm działających w tym samym co my segmencie, co prowadzi do zaburzeń wolnej konkurencji. Rezultatem jest koncentracja rynku, na którym przetrwa jedynie niewielkie grono internetowych biur podróży. Obecnie władze wielu krajów prowadzą już dochodzenia przeciwko niektórym takim podmiotom zwłaszcza w Australii, Hiszpanii a ostatnio także w USA - czytamy w oświadczeniu Amoma.com.

Klienci, którzy założyli rezerwacje za pośrednictwem bankruta mogą podjąć dwa kroki. Przede wszystkim skontaktować się z hotelem i ustalić, czy ich rezerwacja rzeczywiście została anulowana i ewentualnie uzgodnić na jakiej zasadzie może zostać przywrócona. Poza tym mogą skontaktować się ze swoim bankiem i dokonać operacji chargeback lub skorzystać z ubezpieczenia podróżnego (o ile takowe posiadają).

Jak zauważa serwis skift.com, działalność Amoma.com od lat była bardzo dyskusyjna. Przede wszystkim pośrednik unikał kontaktu z mediami, a na forach krążyły o nim bardzo negatywne opinie. Analitycy rynku zwracali uwagę, że najprawdopodobniej wykorzystuje on skupowane przez siebie zasoby rezerwacyjne hoteli, które normalnie przeznaczały je na rynki offline lub do sprzedaży na rynkach lokalnych. Pośrednik poddawał je potem redystrybucji.

fot. (okładk): CafeCredit.com (CC)

Ostatnie komentarze

gość_5169d 2019-09-16 09:57   
gość_5169d - Profil gość_5169d
Też mam z nimi dobre doświadczenia. Za pierwszym razem, wiele lat temu, nie znając ich w ogóle skusiłem się na hotel w szokująco niskiej cenie. Płatność z góry, w zamian dostałem voucher i tyle. Do ostatniej chwili drżałem, czy hotel na miejscu mnie nie wyśmieje z tym papierkiem. Ale wszystko było ok. A cena była około 50% tego co na bookingu i podobnych
usuniety 2019-09-14 22:17   
usuniety - Profil usuniety
Szkoda :( Często udawało się wyrwać lepsze ceny niż na innych oklepanych stronkach.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy