Budapeszt chce się stać głównym hubem cargo w CEE

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
29 sierpnia 2019 08:00
2 komentarze
Port w Budapeszcie we współpracy z AirBridgeCargo Airlines, zorganizował warsztaty w Szanghaju i Hongkongu dla przedstawicieli chińskich firm z branży cargo i elektronicznej. Lotnisko aspiruje do tytułu głównego węzła przeładunkowego dla Chin w regionie.
Reklama

W warsztatach wzięli udział m.in. chińscy giganci e-commerce Yunda Express, STO Express i SF Express, Qingdao i Xi'an airports, a także Konsul Generalny Węgier w Szanghaju.

- Port lotniczy w Budapeszcie jest na dobrej drodze do stania się głównym węzłem przeładunkowym dla Chin w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. W ostatnich latach rynek handlu elektronicznego w Europie Środkowo-Wschodniej wzrósł do 80 mld euro rocznie, a dzięki centralnemu położeniu, Budapeszt może zaopatrywać cały region - powiedział René Droese, dyrektor ds. nieruchomości i cargo w budapesztańskim porcie.

Dyskusje na warsztatach dotyczyły tematów od handlu elektronicznego po inicjatywę "Belt and Road Initiative", a także konkurencji ze strony bezpośrednich połączeń kolejowych z Chinami oraz otwarcia nowych tras między lotniskiem w Budapeszcie a chińskimi portami lotniczymi. Warsztaty dały uczestnikom możliwość poznania możliwości portu lotniczego i planów rozwoju, w tym m.in. projektu Budapeszt Cargo City.


- Nowo uruchomione bezpośrednie loty pomiędzy Szanghajem a Budapesztem obsługiwane przez Shanghai Airlines i wynikające z nich możliwości przewozu frachtu są dla Węgier poważną zaletą, która przychodzi w najlepszym możliwym momencie, aby przyciągnąć stale rosnący biznes handlu elektronicznego do regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Wszyscy mamy powody, by sądzić, że kolejne trasy i związane z nimi inwestycje logistyczne będą realizowane z Chin i regionu Azji i Pacyfiku - powiedział Szilárd Bolla, konsul generalny Węgier w Szanghaju.

W tym roku, lotnisko w Budapeszcie rozszerzyło swoje połączenia do Chin o nową trasę cargo obsługiwaną przez Cargolux do Zhengzhou, podczas gdy w czerwcu tego roku otwarto nowe połączenie cargo do Szanghaju-Pudong.

- Port lotniczy w Budapeszcie ma stać się idealnym środowiskiem handlu elektronicznego dla chińskiego handlu, a dzięki otwarciu BUD Cargo City w listopadzie tego roku, nie tylko będziemy wspierać rozwój branży cargo w ogóle, ale także pomagać w zaspokojeniu regionalnego popytu na import i eksport z Chin. Jesteśmy obecni w Chinach, a dzięki liniom AirBridgeCargo Airlines i węgierskiemu konsulatowi w Szanghaju warsztaty te zapewniły dalsze możliwości promowania naszych usług największym firmom zajmującym się handlem elektronicznym w Chinach - dodał Droese.


Budapeszt Cargo City stanie się dedykowanym terminalem towarowym na lotnisku i będzie obejmować powierzchnię magazynową oraz budynek spedytora o powierzchni 32,8 tys. mkw. Betonowa płyta postojowa o powierzchni 32 tys. mkw zwiększy przepustowość portu w zakresie przeładunku ładunków oraz utworzy dwa dodatkowe miejsca parkingowe do jednoczesnej obsługi dwóch samolotów typu Boeing B-747-8F.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_18306 2019-08-30 17:53   
gość_18306 - Profil gość_18306
Nie rób nikomu dobrze - nikt ci nie zrobi źle...
gość_e0519 2019-08-29 11:42   
gość_e0519 - Profil gość_e0519
My im z pomocą lotnicza dwa lata temu przyszliśmy, a oni już podgryzają nasz przyszły CPK :-)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama