×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Japan Airlines z ponad 30 proc. niższym zyskiem


Linie lotnicze Japan Airlines (JAL) poinformowały, że zysk netto w zakończonym 30 czerwca br. pierwszym kwartale roku fiskalnego spadł w stosunku rocznym o 32,1 proc. do 11,9 mld jenów. Za taki stan rzeczy winne mają być niestabilność cen paliw oraz globalne wojny handlowe.


JAL obwinia za spadek zysku rosnące niepewności w środowisku biznesowym wywołane między innymi tarciami handlowymi między USA i Chinami. Choć ceny ropy były wyższe w stosunku do roku poprzedniego to pod koniec maja zaczęły spadać ratując nieco globalną gospodarkę, ale już w połowie czerwca znów wzrosły, co spowodowane było narastającym konfliktem między USA i Iranem.

Zysk operacyjny JAL spadł w ciągu ostatniego kwartału o 15,6 proc. do 21 mld jenów. Całkowite przychody wzrosły o 4 proc. do 355,7 mld jenów, ale koszty operacyjne wzrosły o 5,5 proc. do 334,6 mld. Wzrost popytu był w tym okresie w sektorze połączeń międzynarodowych ograniczony, ale liczba pasażerów podróżujących w celach turystycznych pozostała wysoka. Osłabło szczególnie zainteresowanie podróżami służbowymi na trasach do Ameryki Północnej. Poza tym JAL zanotował nadpodaż na trasach europejskich. Jednocześnie japoński przewoźnik pochwalił się, że jego operacje międzynarodowe zaliczyły wzrost o 1,4 proc. przy jednoczesnym wzroście oferowanej pojemności o 2,9 proc. Przychody z zagranicznych przewozów pasażerskich wzrosły o 2,4 proc., natomiast z cargo spadły o 3,3 proc. i to właśnie głównie z powodu sporów handlowych.


Popyt na połączenia krajowe był silny zarówno ze strony pasażerów podróżujących w celach turystycznych jak i biznesowych. Ruch krajowy wzrósł o 5,5 proc., a przepustowość o 0,7 proc. Ostatecznie skutkowało to wzrostem przychodów z tego obszaru o 5,7 proc. JAL zdecydował o pozostaniu przy poprzedniej prognozie finansowej, którą przygotowano na cały rok fiskalny do 31 marca 2020 roku. Przewoźnik planuje osiągnąć w tym okresie zysk netto w wysokości 114 mld jenów, co oznaczałoby spadek o 24,4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. JAL prognozuje, że przychody wzrosną o 5,1 proc., a zysk operacyjny wzrośnie o 3,5 proc.  do 170 mld jenów.

fot. mat. prasowegość_4441d - Profil
gość_4441d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie