Japan Airlines z ponad 30 proc. niższym zyskiem

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
2 sierpnia 2019 09:30
1 komentarz
Linie lotnicze Japan Airlines (JAL) poinformowały, że zysk netto w zakończonym 30 czerwca br. pierwszym kwartale roku fiskalnego spadł w stosunku rocznym o 32,1 proc. do 11,9 mld jenów. Za taki stan rzeczy winne mają być niestabilność cen paliw oraz globalne wojny handlowe.
Reklama
JAL obwinia za spadek zysku rosnące niepewności w środowisku biznesowym wywołane między innymi tarciami handlowymi między USA i Chinami. Choć ceny ropy były wyższe w stosunku do roku poprzedniego to pod koniec maja zaczęły spadać ratując nieco globalną gospodarkę, ale już w połowie czerwca znów wzrosły, co spowodowane było narastającym konfliktem między USA i Iranem.

Zysk operacyjny JAL spadł w ciągu ostatniego kwartału o 15,6 proc. do 21 mld jenów. Całkowite przychody wzrosły o 4 proc. do 355,7 mld jenów, ale koszty operacyjne wzrosły o 5,5 proc. do 334,6 mld. Wzrost popytu był w tym okresie w sektorze połączeń międzynarodowych ograniczony, ale liczba pasażerów podróżujących w celach turystycznych pozostała wysoka. Osłabło szczególnie zainteresowanie podróżami służbowymi na trasach do Ameryki Północnej. Poza tym JAL zanotował nadpodaż na trasach europejskich. Jednocześnie japoński przewoźnik pochwalił się, że jego operacje międzynarodowe zaliczyły wzrost o 1,4 proc. przy jednoczesnym wzroście oferowanej pojemności o 2,9 proc. Przychody z zagranicznych przewozów pasażerskich wzrosły o 2,4 proc., natomiast z cargo spadły o 3,3 proc. i to właśnie głównie z powodu sporów handlowych.


Popyt na połączenia krajowe był silny zarówno ze strony pasażerów podróżujących w celach turystycznych jak i biznesowych. Ruch krajowy wzrósł o 5,5 proc., a przepustowość o 0,7 proc. Ostatecznie skutkowało to wzrostem przychodów z tego obszaru o 5,7 proc. JAL zdecydował o pozostaniu przy poprzedniej prognozie finansowej, którą przygotowano na cały rok fiskalny do 31 marca 2020 roku. Przewoźnik planuje osiągnąć w tym okresie zysk netto w wysokości 114 mld jenów, co oznaczałoby spadek o 24,4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. JAL prognozuje, że przychody wzrosną o 5,1 proc., a zysk operacyjny wzrośnie o 3,5 proc. do 170 mld jenów.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

bmiki 2019-08-02 12:18   
bmiki - Profil bmiki
spadek zysku o 30% a 30% procent straty ( od czego) to zupełnie coś innego.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy