TAP Portugal planuje rozwój oparty na A321XLR

27 czerwca 2019 10:00
2 komentarze
Linie lotnicze TAP Portugal, których rozwój w ostatnim czasie nabiera sporego tempa, staną się niebawem jednym z użytkowników najnowszej wersji popularnego wąskokadłubowca produkcji Airbusa, czyli A321XLR.
Reklama
Airbus A321XLR został zaprezentowany 17 czerwca br. podczas Paris Air Show (PAS) i od razu zgromadził około 260 zamówień, listów intencyjnych i konwersji z innych zamówionych już typów samolotów europejskiego producenta. Zainteresowani zakupem A321XLR są zarówno leasingodawcy jak na przykład Air Lease Corp., ale też linie lotnicze British Airways z całym holdingiem IAG, American Airlines, Cebu Pacific, JetBlue Airways czy Qantas. Również fundusz Indigo Partners będący właścicielem Wizz Aira wyraził swoje zainteresowanie nowym samolotem Airbusa.

W tym samym tygodniu, w którym we Francji odbywał się PAS portugalskie linie lotnicze TAP inaugurowały bezpośrednie połączenie z Lizbony do lotniska Waszyngton - Dulles. Współwłaściciel TAP, David Neeleman, pytany przy tej okazji przez amerykańskich dziennikarzy o A321XLR odpowiedział, że również portugalski przewoźnik zamówi takie samoloty. Obecnie TAP wykorzystuje w swojej flocie dwa egzemplarze A321LR i ma jeszcze w kolejce 12 zamówionych maszyn tego typu. Neeleman stwierdził, że możliwe jest wykorzystanie opcji zamiany części z tych zamówień na XLR. Jego zdaniem będzie to idealny samolot na trasy takie jak Lizbona - Chicago czy Lizbona - Sao Paulo. Jedyna wątpliwość Neelemana to termin, w którym możliwe będzie rozpoczęcie operacji na A321XLR, czyli dopiero 2023 rok.


Od tegorocznego sezonu letniego TAP uruchomił w sumie trzy bezpośrednie połączenia z Lizbony do USA, po pięć lotów tygodniowo do Waszyngtonu, San Francisco i Chicago. Wszystkie te trasy obsługuje airbus A330-900neo, dla którego TAP był pierwszym klientem. Ten typ samolotu lata także na trasach z Lizbony do Nowego Jorku, Bostonu i Miami. Portugalski przewoźnik twierdzi, że liczba pasażerów przewożonych na rynku północnoatlantyckim wzrosła między rokiem 2015 a 2018 aż o 176,5 proc. czemu towarzyszył prawie czterokrotny wzrost liczby dostępnych miejsc pasażerskich.

W tym roku, poza USA, TAP planuje również uruchomienie połączeń do pięciu innych lotnisk zagranicznych. Będą to trasy z Lizbony do Konakry i Bandżulu oraz z Porto do Brukseli, Lyonu i Monachium. Po takim rozszerzeniu oferty siatka przewoźnika składać będzie się z 91 połączeń do miast w 37 różnych krajach. Również w tym roku TAP odbierze 37 nowych samolotów produkcji Airbusa. Do 2025 roku do floty dołączy w sumie 71 maszyn europejskiego producenta.


- W ciągu trzech tygodni otworzyliśmy trzy nowe trasy do USA, praktycznie podwajając naszą obecność w na tym rynku. Wszystkie obsługujemy nowymi samolotami A330neo i A321LR. Nic takiego nie byłoby możliwe bez wizji Davida Neelemana i jest to znacznie łatwiejsze zadanie z nim na pokładzie - powiedział Antonoaldo Neves, prezes TAP przemawiając na inauguracji połączenia z Waszyngtonem w ambasadzie Portugalii.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_ae803 2019-06-30 07:29   
gość_ae803 - Profil gość_ae803
Dla TAPa to idealny samolot.
Już LR dolatują do pewnych miejsc w Brazylii i USA. Z XLR dolecą do większości interesujących ich miejsc. Ten samolot pozwoli im utrzymać dominującą pozycję na trasach do Brazylii. Będą mogli latać częściej z lepszym wypełnieniem i z niskim kosztem na pasażera.

Dla LOTu to też byłoby chyba lepsze rozwiązanie na część tras do USA bo umożliwiałoby częstsze loty, lepsze dopasowanie dla pasażerów przy równie niskich kosztach. Idealne np. do Budapesztu gdzie 787 jest za duży. Możnaby też ustawić taki samolocik na Pragę.
demar 2019-06-28 08:36   
demar - Profil demar
TAP Portugal jest bacznie obserwowany przez wiele linii zainteresowanych NMA oraz A321LR/XLR. To tutaj w praktyce będzie weryfikowany model A321LR+A330neo, a jak się właśnie dowiadujemy za kilka lat również A321XLR.
Moim zdaniem trzeba poczekać co najmniej rok, dwa aby móc ocenić skuteczność i ekonomię A321LR na lotach TALT. Ale era długich lotów na A321 właśnie się rozpoczęła.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy