Alitalia: Potencjalny nowy inwestor, możliwe kolejne przesunięcie terminu

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
17 czerwca 2019 09:01
1 komentarz
Niesamowity przypadek prosto z Włoch: okazuje się, że plan naprawczy dla Alitalii znów może zostać nie przyjęty. Prezes klubu piłkarskiego Lazio z Rzymu, Claudido Lotito, wyraził zainteresowanie zainwestowaniem w upadającą włoską linię lotniczą.
Reklama
Oferta Claudido Lotito wpłynęła raptem dwa dni przed ostatecznym terminem, tj. 15 czerwca br., w którym włoska spółka kolejowa Ferrovie dello Stato (FS) miała przedstawić szczegółową ofertę i plan biznesowy, w oparciu o który można byłoby przeprowadzić restrukturyzację Alitalii. Cała operacja miała odbywać się we współpracy z włoskim rządem, który chce uczynić z linii lotniczej podstawę strategii transportu multimodalnego, która pobudzi włoską turystykę. Udział w przedsięwzięciu miały brać także amerykańskie linie Delta Air Lines.


Gdyby faktycznie doszło do przedłużenia terminu składania ofert inwestorskich to byłoby to już bodaj czwarte przesunięcie rozstrzygnięcia. Ostatnie miało miejsce w maju i wtedy wyznaczono właśnie termin 15 czerwca. Wcześniej daty końcowe na prezentację ofert zmieniano w kwietniu i marcu. Powodem były głównie prośby ze strony FS, ponieważ kolejarze twierdzili, że potrzebują więcej czasu na rzetelne przygotowanie strategii. W międzyczasie włoscy ministrowie i szefowie Alitalii podali do wiadomości, że do konsorcjum dołączy jeden lub więcej dodatkowych inwestorów. Mowa była najprawdopodobniej o grupie infrastrukturalnej Toto Holding i Atlantia, która zarządza lotniskami w Rzymie i jest kontrolowana przez rodzinę Benetton. Ponieważ Atlantia posiada koncesję na obsługę mostu Morandi w Genui, który zawalił się w sierpniu 2018 roku zabijając 43 osoby, włoski rząd nalegał, aby wybór inwestorów Alitalii był dokonywany niezależnie od innych spraw.

Wicepremier Włoch i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini powiedział 11 czerwca we włoskiej telewizji, że ​​Atlantia będzie „naturalnym partnerem” dla Alitalii i że nie będzie miał uprzedzeń co do wyboru inwestora. Przyznał jednak, że nie był odpowiedzialny za podjęcie decyzji. W opozycji do tych słów stoi jednak oświadczenie Atlantii z 12 czerwca, które opublikowane zostało przez agencję prasową ANSA. Firma podała wtedy, że ​​jej stanowisko nie zmieniło się od czasu, gdy jej prezes powiedział, że jest zbyt zajęty innymi sprawami i nie weźmie udziału w restrukturyzacji Alitalii.


Alitalia złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości ponad dwa lata temu, w maju 2017 roku po tym jak popadła w kłopoty finansowe przez agresywną konkurencję ze strony przewoźników niskokosztowych i szybkich pociągów. Od tego czasu wciąż trwają komplikacje i opóźnienia w procesie znalezienia sposobu na uratowanie przewoźnika. Kredyt pomostowy w wysokości 900 milionów euro (1 miliard dolarów), który utrzymywał działalność Alitalii od czasu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, ma zostać spłacony do końca tego miesiąca.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

adam1987 2019-06-18 13:52   
adam1987 - Profil adam1987
Czyli zostały dwa tygodnie a potem powinno to wreszcie ostatecznie upaść jak Malev. Ale pewnie unia nie będzie chciała Włochów denerwować patrząc na nastroje antyeuropejskie w tym kraju.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy