Alitalia: Potencjalny nowy inwestor, możliwe kolejne przesunięcie terminu
Niesamowity przypadek prosto z Włoch: okazuje się, że plan naprawczy dla Alitalii znów może zostać nie przyjęty. Prezes klubu piłkarskiego Lazio z Rzymu, Claudido Lotito, wyraził zainteresowanie zainwestowaniem w upadającą włoską linię lotniczą.
Reklama
Oferta Claudido Lotito wpłynęła raptem dwa dni przed ostatecznym terminem, tj. 15 czerwca br., w którym włoska spółka kolejowa Ferrovie dello Stato (FS) miała przedstawić szczegółową ofertę i plan biznesowy, w oparciu o który można byłoby przeprowadzić restrukturyzację Alitalii. Cała operacja miała odbywać się we współpracy z włoskim rządem, który chce uczynić z linii lotniczej podstawę strategii transportu multimodalnego, która pobudzi włoską turystykę. Udział w przedsięwzięciu miały brać także amerykańskie linie Delta Air Lines.

Gdyby faktycznie doszło do przedłużenia terminu składania ofert inwestorskich to byłoby to już bodaj czwarte przesunięcie rozstrzygnięcia. Ostatnie miało miejsce w maju i wtedy wyznaczono właśnie termin 15 czerwca. Wcześniej daty końcowe na prezentację ofert zmieniano w kwietniu i marcu. Powodem były głównie prośby ze strony FS, ponieważ kolejarze twierdzili, że potrzebują więcej czasu na rzetelne przygotowanie strategii. W międzyczasie włoscy ministrowie i szefowie Alitalii podali do wiadomości, że do konsorcjum dołączy jeden lub więcej dodatkowych inwestorów. Mowa była najprawdopodobniej o grupie infrastrukturalnej Toto Holding i Atlantia, która zarządza lotniskami w Rzymie i jest kontrolowana przez rodzinę Benetton. Ponieważ Atlantia posiada koncesję na obsługę mostu Morandi w Genui, który zawalił się w sierpniu 2018 roku zabijając 43 osoby, włoski rząd nalegał, aby wybór inwestorów Alitalii był dokonywany niezależnie od innych spraw.
Wicepremier Włoch i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini powiedział 11 czerwca we włoskiej telewizji, że Atlantia będzie „naturalnym partnerem” dla Alitalii i że nie będzie miał uprzedzeń co do wyboru inwestora. Przyznał jednak, że nie był odpowiedzialny za podjęcie decyzji. W opozycji do tych słów stoi jednak oświadczenie Atlantii z 12 czerwca, które opublikowane zostało przez agencję prasową ANSA. Firma podała wtedy, że jej stanowisko nie zmieniło się od czasu, gdy jej prezes powiedział, że jest zbyt zajęty innymi sprawami i nie weźmie udziału w restrukturyzacji Alitalii.

Alitalia złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości ponad dwa lata temu, w maju 2017 roku po tym jak popadła w kłopoty finansowe przez agresywną konkurencję ze strony przewoźników niskokosztowych i szybkich pociągów. Od tego czasu wciąż trwają komplikacje i opóźnienia w procesie znalezienia sposobu na uratowanie przewoźnika. Kredyt pomostowy w wysokości 900 milionów euro (1 miliard dolarów), który utrzymywał działalność Alitalii od czasu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, ma zostać spłacony do końca tego miesiąca.
fot. mat. prasowe