×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko w Radomiu bez połączenia kolejowego


Ministerstwo Infrastruktury obiecuje, że przebudowywane obecnie lotnisko w Radomiu będzie skomunikowane i otrzyma połączenie kolejowe do stolicy. PKP PLK nie ma jednak w planach budowy linii kolejowej do radomskiego terminala.


Andrzej Kosztowniak, radomski poseł Prawa i Sprawiedliwości, skierował do Ministerstwa Infrastruktury poselską interpelację w tej sprawie.

W planach PPL lokalizacja przystanku kolejowego znajduje się po północnej stronie ul. Lubelskiej w odległości 400 – 500 m od planowanego lotniska. Jest to odległość zdecydowanie zbyt duża. Postuluję niniejszym, aby przystanek kolejowy na lotnisku był zlokalizowany przy terminalu. Jest to standardem w nowych realizacjach. Proszę o uwzględnienie rezerwy terenowej pod ten przystanek - pisze Andrzej Kosztowniak  w swoim zapytaniu.


Odpowiedzi udzielił Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Jego wypowiedź nie napawa optymizmem.

PKP PLK SA nie jest zarządcą bocznicy kolejowej, która mogłaby zostać wykorzystana do połączenia z lotniskiem Radom Sadków, spółka nie planuje obecnie inwestycji w tym zakresie - przekonuje Bittel. - Ewentualna budowa połączenia kolejowego z lotniskiem uzależniona jest od stanowiska władz samorządowych oraz uzgodnień z inwestorem prowadzącym działania w zakresie rozbudowy lotniska.

Linia kolejowa ze stolicy do Radomia, która ma być oddana do 2021 roku, pozwoli (według Ministerstwa Infrastruktury) na pokonanie trasy w 75 minut. Pociągi rozpędzą się do 160 km/h, a średnia prędkość wyniesie 100 km/h. Do tego liczyć trzeba czas potrzebny na dotarcie na pociąg w Warszawie jak i dojazd z dworca na lotnisko w Sadkowie. Bez połączenia kolejowego do terminala atrakcyjność portu może okazać się niewystarczająca.

Obecnie podróż samochodem z Warszawy do radomskiego portu zajmuje około dwóch godzin. 

fot. mat. prasowegość_27b4c - Profil
gość_27b4c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie