Lotnisko w Radomiu bez połączenia kolejowego

17 maja 2019 08:23
9 komentarzy
Ministerstwo Infrastruktury obiecuje, że przebudowywane obecnie lotnisko w Radomiu będzie skomunikowane i otrzyma połączenie kolejowe do stolicy. PKP PLK nie ma jednak w planach budowy linii kolejowej do radomskiego terminala.
Reklama
Andrzej Kosztowniak, radomski poseł Prawa i Sprawiedliwości, skierował do Ministerstwa Infrastruktury poselską interpelację w tej sprawie.

- W planach PPL lokalizacja przystanku kolejowego znajduje się po północnej stronie ul. Lubelskiej w odległości 400 – 500 m od planowanego lotniska. Jest to odległość zdecydowanie zbyt duża. Postuluję niniejszym, aby przystanek kolejowy na lotnisku był zlokalizowany przy terminalu. Jest to standardem w nowych realizacjach. Proszę o uwzględnienie rezerwy terenowej pod ten przystanek - pisze Andrzej Kosztowniak w swoim zapytaniu.


Odpowiedzi udzielił Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Jego wypowiedź nie napawa optymizmem.

- PKP PLK SA nie jest zarządcą bocznicy kolejowej, która mogłaby zostać wykorzystana do połączenia z lotniskiem Radom Sadków, spółka nie planuje obecnie inwestycji w tym zakresie - przekonuje Bittel. - Ewentualna budowa połączenia kolejowego z lotniskiem uzależniona jest od stanowiska władz samorządowych oraz uzgodnień z inwestorem prowadzącym działania w zakresie rozbudowy lotniska.

Linia kolejowa ze stolicy do Radomia, która ma być oddana do 2021 roku, pozwoli (według Ministerstwa Infrastruktury) na pokonanie trasy w 75 minut. Pociągi rozpędzą się do 160 km/h, a średnia prędkość wyniesie 100 km/h. Do tego liczyć trzeba czas potrzebny na dotarcie na pociąg w Warszawie jak i dojazd z dworca na lotnisko w Sadkowie. Bez połączenia kolejowego do terminala atrakcyjność portu może okazać się niewystarczająca.

Obecnie podróż samochodem z Warszawy do radomskiego portu zajmuje około dwóch godzin.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_98fa3 2019-05-18 19:28   
gość_98fa3 - Profil gość_98fa3
@gość_1a4b2 Pas w Radomiu nie jest zbyt krótki. W Gdańsku podczas remontu pasa startowego pas został skrócony o kilometr do 1800m i to jest minimalna wartość, która pozwalała na wykonywanie operacji.
gość_1a4b2 2019-05-18 16:46   
gość_1a4b2 - Profil gość_1a4b2
Skoro dyskutujemy... Problemem Radomia był zbyt krótki pas. Tam jest 2000 m, a potrzeba 2500 m i to jest główna przyczyna dlaczego przewoźnicy nie chcieli stamtąd latać. Wszystkie dotychczasowe propozycje ( z wyjątkiem Lwowa i Gdańska) nie były popularne bo nie były oferowane przez tanich przewoźników. Myślę, że w tym temacie potrzeba obiektywizmu i pokory. Myślicie, że skoro będzie np. tani Londyn czy tam "coś" w Irlandii, pasażerowie spoza Radomia, którym najzwyczajniej będzie bliżej na Sadków pojadą do Modlina? Wyrównamy szanse i zobaczymy efekty.
gość_b0b55 2019-05-18 13:43   
gość_b0b55 - Profil gość_b0b55
Ja osobiście jestem przeciwko dziwnym planom rządu polegającym na wyrzucaniu przewoźników z WAW do Radomia, jednakże nie jestem przeciwny istnieniu tego lotniska. Moim zdaniem RDO może mieć sens jako regionalne lotnisko LCC, z jednym/dwoma połączeniami do dużych hubów oraz kilkoma trasami emigracyjnymi W6/FR.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy