×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus korzysta na kryzysie Boeinga


Europejski producent w dalszym ciągu umacnia swoją pozycję na rynku samolotów wąskokadłubowych w czym bez wątpienia pomaga mu kryzys Boeinga, który w kwietniu br. odnotował jedne z najgorszych w historii wyników dostaw i zamówień.


Airbus liderem wąskokadłubowców 

W kwietniu br. Airbus dostarczył 70 nowych samolotów i zebrał zamówienia na pięć maszyn, w backlogu producenta znajduje się obecnie 7282 samolotów. Na trzy nowe airbusy A350-900 zdecydowała się spółka zależna Lufthansy, zaś na dwa airbusy A330-800 zdecydowały się linie Uganda Airlines. W związku z problemami indyjskich linii Jet Airways anulowano zamówienie na pięć airbusów A330-200. 

Airbus umacnia swoją pozycję na rynku samolotów wąskokadłubowych. W dalszej perspektywie czasowej pomaga mu w tym kryzys wizerunkowy Boeinga spowodowany przez katastrofy z udziałem boeingów 737 MAX. Airbus dostarczył w kwietniu trzy airbusy A220 oraz 57 airbusów A320, z czego 47 w wersji neo. 

Poza tym europejski producent dostarczył dwa airbusy A330neo oraz osiem airbusów A350-900 i A350-1000. Przedsiębiorstwo skupia się w tym momencie na zwiększeniu możliwości produkcyjnych i nadrobieniu zaległości w dostawach. 

Najgorsze wyniki Boeinga 

To jeden z najgorszych momentów w historii amerykańskiego potentata. Boeing dostarczył w ubiegłym miesiącu jedynie 23 samoloty i odebrał cztery zamówienia na cztery boeingi 737 MAX. To najgorszy miesięczny wynik producenta od 1997 r. 

Boeing musi się mierzyć z kryzysem wizerunkowym spowodowanym przez dwie katastrofy boeingów 737 MAX, które w zamyśle producenta miały stać się bestsellerami i odzyskać pozycję lidera na rynku maszyn wąskokadłubowych. Tymczasem wieści o nieprawidłowościach w procesie certyfikacji i co za tym idzie zmniejszenie produkcji boeingów 737 o 20 proc. przyczyniły się do bardzo słabych wyników producenta. 

Ponadto nadszarpnięty wizerunek przynajmniej na jakiś czas ochłodził relacje z przewoźnikami i firmami leasingowymi, które są mniej chętne do składania zamówień, dopóki sytuacja nie zostanie wyjaśniona. 

Boeing dostarczył w kwietniu dziewięć 737-800, 12 boeingów 787 Dreamliner i po jednym 747-8 i 777-300ER. Z backlogu producenta zniknęło 210 samolotów zamówionych przez Jet Airways. 

Kiedy wrócą MAX-y?

Uziemienie boeingów 737 MAX to obecnie największa bolączka producenta. Według amerykańskich mediów, komisja powołana przez FAA może najwcześniej znieść zakaz lotów MAX-ami w połowie sierpnia br. Nie jest jednak powiedziane, że w innych krajach samoloty wrócą do służby również pod koniec wakacji. 

Skandaliczny proces certyfikacji nadwyrężył zaufanie zagranicznych instytucji do amerykańskiego regulatora i stąd można się spodziewać, że te będą chciały przeprowadzić oddzielne śledztwa nim podejmą decyzję. 

Uziemienie samolotów przypadające na szczyt sezonu letniego jest niekorzystne dla przewoźników, którzy muszą szukać samolotów zastępczych. Z drugiej strony za czas uziemienia Boeing będzie musiał wypłacić wielomilionowe odszkodowania. 

fot mat. prasowe
gość_fefbd - Profil
gość_fefbd
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie