Tak ma wyglądać CPK. Pokazano wstępny układ elementów infrastruktury

13 maja 2019 15:15
34 komentarzy
Spółka CPK pokazała dziś (13.05) definicję portu lotniczego w ramach Programu CPK, czyli wstępny układ elementów infrastruktury Portu Lotniczego Solidarność (części lotniskowej CPK).
Reklama
W spotkaniu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wzięli udział wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild, p.o. prezesa CPK Piotr Malepszak i Dariusz Sawicki, członek zarządu CPK ds. inwestycji lotniskowej.

W definicji uwzględniony m.in. zakładany układ dróg startowych (dwóch w ramach etapu pierwszego na 45 mln pasażerów rocznie oraz czterech dróg startowych w układzie docelowym - w ramach etapowania inwestycji). Zobaczymy też zakładany układ m.in. dróg kołowania, płyt postojowych, terminali (pasażerskich, cargo i general aviation), stacji kolejowej zintegrowanej z terminalem pasażerskim, parkingów i dróg wewnętrznych. Definicja portu lotniczego uwzględnia też m.in. infrastrukturę utrzymania technicznego, paliwową, odladzania samolotów, Lotniskowej Straży Pożarnej, utrzymania pojazdów, a także. energetyczne, gazowe, kanalizacyjne itd.

Definicja części lotniskowej inwestycji stanowi pierwszy krok w procesie planowania, a później projektowania CPK. Na wstępnym schemacie lotniska uwzględniliśmy dotychczas ponad 60 elementów infrastruktury, które wejdą w jego skład. Następnie model będzie jeszcze modyfikowany w zależności od potrzeb m.in. partnerów branżowych (tzw. interesariuszy), które określamy i doprecyzowujemy w ramach konsultacji z branżą. Co bardzo istotne, definicja będzie jeszcze w przyszłości doprecyzowana m.in. na etapie planu generalnego (masterplanu), który zostanie zlecony jeszcze w tym roku.

W połowie kwietnia spółka CPK rozpoczęła proces uzgodnień strategicznych z partnerami branżowymi (przewoźnikami, zarządcami infrastruktury, firmami handlingowymi, operatorami cargo, firmami spedycyjnymi, dostawcami paliw itd.). Podczas inauguracyjnego spotkania, w którym wzięło udział ponad 60 przedstawicieli firm i instytucji zainteresowanych projektem, inwestor CPK przedstawił założenia koncepcji planowanego portu (pokrywające się z załączonym schematem), zapoznając ich z zakładanymi etapami, przedstawił roboczy blokowy schemat realizacji projektu i założenia spółki CPK dotyczące formuły i zakresu współpracy. Zaproszone firmy miały czas na zgłoszenie swoich uwag i oczekiwań.

- Nowość jest taka, że zakończyliśmy już zbieranie wniosków w ramach I etapu konsultacji strategicznych. Wpłynęło ponad 400 uwag i propozycji dotyczących infrastruktury planowanego lotniska, m.in. obsługi samolotów, pasażerskiej, bagażowej, cargo, zaplecza technicznego itd. Firmy są zadowolone, że inwestor CPK konsultuje z nimi założenia inwestycji już na wczesnym etapie przygotowań. Wszystkie uwagi posłużą nam podczas opracowywania założeń projektowych portu lotniczego - mówią przedstawiciele CPK.

- Wyszliśmy z założenia, że lotniska nie da się wybudować bez wsłuchiwania się w głos tych, którzy będą z niego korzystać i świadczyć dla niego usługi. Zależy nam na tym, żeby CPK spełniał wymagania przyszłych użytkowników, dostawców i partnerów biznesowych - dodają.

W najbliższej przyszłości będą zapraszani kolejni uczestnicy w ramach kolejnych etapów konsultacji. Każdy z podmiotów uczestniczących w Forum Interesariuszy będzie mógł zadeklarować swoje wymagania i potrzeby dotyczące infrastruktury planowanego lotniska.

W tym roku powinien zostać wskazany doradca strategiczno–techniczny, czyli międzynarodowy podmiot z doświadczeniem inwestycyjnym w zakresie projektowania, budowy i zarządzania portami przesiadkowymi. Zadaniem doradcy będzie współpraca ze spółką CPK i jej bieżące wsparcie merytoryczne.

W tym roku CPK zleci też plan generalny, czyli tzw. masterplan: jeden z najważniejszych dokumentów przy planowaniu portów lotniczych, jeszcze bardziej rozbudowany i istotny przy planowaniu inwestycji typu „greenfield”. Przedstawia on prognozowany rozwój portu lotniczego, zwykle na przestrzeni ponad 20 lat. Zawiera szereg studiów wykonalności i strategii, m.in.: prognozy ruchu lotniczego, zwymiarowanie planowanej infrastruktury i wstępny plan jej ulokowania, etapowanie budowy, plan organizacji przestrzeni powietrznej, strategię dojazdu do lotniska, strategię zrównoważonego rozwoju i wpływu na społeczności lokalne oraz szczegółowy model biznesowy planowanego lotniska.

Tzw. Test Prywatnego Inwestora wykonany w tym roku przez jedną z wiodących firm konsultingowych wykazał, że stopa zwrotu z lotniskowej części tej inwestycji wynosi ponad 10 proc. TPI określa m.in. podstawowe parametry inwestycji i weryfikuje argumenty ekonomiczne przemawiające za jej budową. Wyniki wskazują na opłacalność budowy CPK z perspektywy potencjalnego inwestora prywatnego.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.
Tagi
cpk ekg

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_1b46f 2019-05-15 16:37   
gość_1b46f - Profil gość_1b46f
Skok na kasę dalej trwa. Nie ma znaczenia czy rządzi PO, PiS, PSL, SLD bo wszyscy jednakowo kradną. Tylko jedna partia chce dobra dla Polski więc wiecie jak powinniście głosować a całą tą bandę złodziei zasiadającą obecnie w sejmie do ciupy na długie lata i przepadek mienia
gość_3137a 2019-05-15 11:08   
gość_3137a - Profil gość_3137a
Do ec29:

W jakim sensie to projekt antypoznanski?

Poz ma trzy funkcje: a) lcc, b) czartery, c) doloty do hubow.

Cpk nie bedzie mial ani lcc ani czarterow. Jak juz to przeniesienie czarterow i lcc do radomia moze zniechecic klientow z Poznania do korzystania z "warszawskich" lcc i czarterow. No a doloty zostana bo mysle ze i na cpk wiele osob bedzie wolalo doleciec oddajac bagaz juz poz. Tym bardzuej doloty do innych niz cpk hubow.
gość_ffeee 2019-05-15 10:50   
gość_ffeee - Profil gość_ffeee
Drodzy zwolennicy CPK i Lotu, wytłumaczcie mi proszę parę kwestii:
1. Co jest dobrego w tym, Lot ma pozycję uprzywilejowaną w WAW (brak slotów, blokowanie konkurencji, wyrzucanie tanich linii/czarterów), jeżeli mniejsza konkurencja prowadzi do droższych biletów dla was?
2. Jeżeli tak kibicujecie lotowi to przeniesienie na CPK zmniejszy jego konkurencyjność (brak problemów ze slotami dla konkurencji, równe szanse dla wszystkich), a wiec zwiększy ryzyko bankructwa jak będzie sobie słabo radził w trudniejszych czasach (drożejące paliwo itp.)
3. Komponent kolejowy spowoduje, że część pasażerów dojedzie na lotnisko koleją (CPK nie będzie wiec HUBem z punktu widzenia takich pasażerów i zarobi na nich nie Lot, tylko PKP), jednocześnie część, szczególnie biznes, nadal będzie wolała lecieć całą trasę samolotem (bo tak wygodniej). Samoloty na krajówkach nadal będą musiały latać (generując koszty), a duża część przychodów odejdzie na rzecz kolei.
4. Zmniejszenie częstotliwości krajówek (bo część paxów wybierze szybką kolej) wydłuży całkowity czas lotu dla pasażerów spoza Warszawy i spowoduje odejście od lotu na rzecz konkurencji latającej z regionów do innych HUBów.
5. Pozostawienie otwartego WAW oznacza że do Warszawy będą latać paxy z regionów. Przy CPK przestanie się to opłacać czasowo (lot na CPK + czekanie na pociąg do Warszawy + dojazd pociągiem do centrum + taxi do miejsca docelowego) na rzecz bezpośredniego pociągu (lot na WAW + taxi do miejsca docelowego).
6. Jaki jest sens inwestowania w Radom, jeśli rozbudowa Modlina byłaby wielokrotnie tańsza i znacznie szybsza, a rozbudowane WAW + WMI spokojnie wystarczy na pokrycie ruchu dla aglomeracji warszawskiej
7. Jaki jest sens inwestowania w rozbudowę WAW, jeżeli lotnisko wkrótce ma zostać zamknięte?
A jeżeli jednak inwestujemy w rozbudowę WAW to jaki jest sens jednocześnie inwestować w konkurencyjne lotnisko (CPK)?
8. Naprawdę uważacie, że będą to dobrze wydane miliardy pieniędzy podatników, szczególnie biorąc po uwagę, że na razie nasze pieniądze są wydawane na raporty mające udowodnić jedyną słuszną wizję władzy?


Pozostaję otwarty na rzeczową dyskusję
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy