Etihad Airways kolejną linią ograniczającą zużycie plastiku

25 kwietnia 2019 09:57
Etihad Airways jest jednym z pierwszych przewoźników na świecie oraz pierwszym w regionie Bliskiego Wschodu, który zdecydował się podjąć działania mające na celu ograniczenie jednorazowego użycia tworzyw sztucznych w czasie swoich lotów.
Reklama
W styczniu br. informowaliśmy, że Hi Fly, portugalska czarterowa linia lotnicza, odbyła pierwszy w historii lot bez zużywania ani grama plastiku i chciałaby, by w przyszłości tak wyglądały wszystkie jej rejsy pasażerskie. Etihad ma nieco mniej ambitne plany - do 2022 r. przewoźnik ograniczy wykorzystywanie jednorazowych tworzyw sztucznych o 80 proc. względem dzisiejszego poziomu. Już do 1 czerwca 2019 r. zużycie plastiku na pokładzie ma zmniejszyć się o 20 proc.

Aby pokazać swoje zaangażowanie w kwestię ekologii, Etihad także wykonał rejs bez użycia jednorazowych tworzyw sztucznych na pokładzie. Lot odbył się 22 kwietnia - w dzień obchodów Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi.


Według linii, podczas przeciętnego lotu długodystansowego wykorzystuje się ponad 95 jednorazowych produktów. Daje to ok. 50 kg plastikowych śmieci. W zastępstwie za plastik, pasażerowie będą mogli używać szeregu produktów zastępczych, m. in. zestawów kosmetyków wykonanych z surowców odnawialnych, ekologicznych koców z plastikowych butelek z recyklingu czy jadalnych filiżanek do kawy.

Nie są to jednak pierwsze działania mające ograniczyć negatywny wpływa na środowisko podjęte przez linie lotnicze. W maju 2018 r. Alaska Airlines zdecydowały się zastąpić wszystkie plastikowe słomki alternatywnymi, bardziej przyjaznymi dla środowiska. W lipcu z kolei linie American Airlines zaczęły stosować na swoich pokładach i w salonikach lotniskowych biodegradowalne mieszadełka do napojów. Air New Zealand podjęła podobne działania w październiku. W lutym 2019 r. australijski Qantas ogłosił plany zmniejszenia ilości odpadów produkowanych po każdym locie o 70 proc.


Także branżę hotelarską czeka wkrótce zmiana dotychczasowych praktyk szkodliwych dla środowiska. Amerykański stan Kalifornia zmierza do wypowiedzenia wojny plastikowi w hotelach, ośrodkach noclegowych i wypoczynkowych, a także w prywatnych kwaterach wakacyjnych. Nowe prawo, o ile zostanie zatwierdzone, zakaże rozdawania gościom szamponów, żelów pod prysznic, kremów i innych podobnych produktów w znanych na całym świecie małych, plastikowych buteleczkach.

Fot. Etihad Airways, Mirosław Pachowicz

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy