ANA odebrała pierwszego A380

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
25 marca 2019 09:15
3 komentarze
W środę (20.03) linie lotnicze All Nippon odebrały pierwszy egzemplarz airbusa A380. Ceremonia przekazania samolotu odbyła się w zakładach Airbusa w Tuluzie. ANA jest 15 operatorem tego typu maszyny na świecie
Reklama

Linie lotnicze All Nippon (ANA) złożyły zamówienie na trzy egzemplarze A380 w styczniu 2016 roku. Samoloty są planowane do wykorzystania na trasie z Tokio do Honolulu od 24 maja tego roku. Na bieżąco informowaliśmy o kolejnych etapach montażu i przygotowania maszyn dla japońskiego przewoźnika. Ostatnio pisaliśmy o A380 dla ANA w grudniu, gdy pierwszy egzemplarz został pomalowany w specjalnie zaprojektowany wzór przedstawiający żółwia morskiego. Każdy z trzech zamówionych samolotów będzie nosił ten sam wizerunek podwodnego gada, pierwszy jest niebieski, drugi będzie zielony, a trzeci pomarańczowy.


Airbusy A380 przygotowane dla ANA oferować będą 520 miejsc pasażerskich, a więc postawiono raczej na komfort niż największą możliwą pojemność. Górny pokład to osiem przedziałów pierwszej klasy, 56 foteli w klasie biznes, które można przekształcić we w pełni płaskie łóżka, a także 73 miejsca w klasie Premium Economy. Na dolnym pokładzie samolotu pasażerowie znajdą 383 miejsca w klasie ekonomicznej, z czego 60 to tzw. Couch Seats czyli fotele kanapowe, które mają na celu sprawić, że podróż będzie bardziej komfortowa, szczególnie w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Do dyspozycji pasażerów wszystkich klas będzie nowoczesny system rozrywki pokładowej oraz dostęp do Internetu.

W ceremonii odbioru samolotu w Tuluzie wzięli udział dyrektorzy generalni ANA i Airbusa, Shinya Katanozaka i Tom Enders.


- Wprowadzając airbusy A380 na trasę z Tokio do Honolulu chcemy zapewnić naszym pasażerom najwyższy poziom komfortu - powiedział Shinya Katanozaka, prezes i dyrektor generalny ANA. - Mamy nadzieję, że powiększenie floty o A380 będzie dla ANA punktem zwrotnym i pozwoli na zwiększenie naszego udziału w rynku poprzez podwojenie do 2020 roku oferowanej na trasie z Tokio do Honolulu liczby miejsc. Nasze nowe sympatyczne żółwie, Flying Honu, zostały zaprojektowane wspólnie przez ANA, Airbusa i Rolls-Royce'a tak aby zaoferować pasażerom bezprecedensowy poziom komfortu i nowoczesne rozwiązania.


- Airbus jest dumny mogąc przekazać ANA ten piękny samolot - skomentował wydarzenie Tom Enders, dyrektor generalny Airbusa. - Maszyna ta oferuje pasażerom niezrównany poziom komfortu, co da ANA możliwość zwiększenia swojej aktywności na trasie na Hawaje do maksimum. Jesteśmy przekonani, że samolot będzie bardzo efektywnie służył japońskiej linii i zobowiązujemy się do pełnego wsparcia ANA na każdym etapie eksploatacji maszyny.


Po przekazaniu ANA pierwszego A380 w środę, na świecie na 120 trasach operują już 232 airbusy A380, które są w dyspozycji 15 linii lotniczych. Branża lotnicza z pewnością jeszcze przez długi czas będzie wykorzystywać te maszyny, choć Airbus w połowie lutego 2019 podjął decyzję o zakończeniu produkcji A380. Historię całego programu opisywaliśmy na naszym portalu zaraz po ogłoszeniu tych wieści. Sam producent zapowiada zmianę strategii i zwiększenie produkcji maszyn wąskokadłubowych.

fot. mat. prasowe Airbus
Reklama
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2019-03-26 07:49   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
W czasie wizyty w Paryżu prezydenta Chin podpisano wstępną umowę na zakup 300 samolotów Airbus. 290 sztuk A320 i 10 sztuk A350
pengos 2019-03-25 15:22   
pengos - Profil pengos
Właśnie, obłędne malowanie! Aż człowiek nie wie jakich w sumie rozmiarów jest samolot...
gość_96e16 2019-03-25 09:36   
gość_96e16 - Profil gość_96e16
ślicznie pomalowany.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama