Vinci Airports z zezwoleniem KE na zakup lotniska w Gatwick

20 marca 2019 08:30
Komisja Europejska dała zielone światło francuskiemu operatorowi lotnisk, firmie Vinci Airports, na zakup pakietu kontrolnego portu lotniczego Londyn Gatwick. Wartość transakcji sięgnie ok. 3,9 mld. dolarów amerykańskich.
Reklama
O tym, że dotychczasowy właściciel londyńskiego lotniska, Global Infrastructure Partners (GIP) z USA postanowił sprzedać 50,01 proc. udziałów w porcie Gatwick i w zasadzie to zrobił informowaliśmy już w zeszłym roku. Po zakończeniu negocjacji i zawarciu umowy obu spółkom, tj. GIP i Vinci Airports pozostało już tylko zaczekać na rozwiązanie kwestii formalnych, które polegały na otrzymaniu zgody Komisji Europejskiej na dokończenie transakcji. W oświadczeniu tego podmiotu z poniedziałku (18.03) stwierdzono, że sprzedaż pakietu większościowego w Gatwick nie rodzi żadnych wątpliwości pod kątem zjawisk nieuczciwej konkurencji.

Komisja Europejska podała też więcej szczegółów planowanego na drugi kwartał bieżącego roku finału transakcji. Vinci Airports pozyska w ramach umowy spółkę holdingową Ivy Topico Limited zarejestrowaną na Kajmanach, która kontroluje lotnisko w Gatwick, choć niebezpośrednio.


Vinci Airports kontroluje do tej pory 45 lotnisk na całym świecie, a Gatwick w portfelu spółki stanowić będzie największe z nich o jednej drodze startowej. Ten londyński port lotniczy jest w kategorii posiadających jeden pas najbardziej zatłoczonym na świecie. W 2018 lotnisko obsłużyło rekordowe 46 mln. pasażerów, a to i tak pomimo trwającego ponad 36 godzin przestoju w pracy z powodu zamknięcia portu z uwagi na grudniowe, przedświąteczne incydenty z dronami, które zauważane były w zbyt dużej bliskości.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy