×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


ET302: Lion Air chce anulować zamówienie na 737 MAX


We wtorek (12.03) Bloomberg.com podał informację, według której indonezyjski tani przewoźnik Lion Air planuje zrezygnować z zamówionych boeingów 737 MAX i przejść na maszyny oferowane przez konkurencję.


Decyzja przewoźnika ma oczywiście związek z katastrofą lotu ET302 etiopskich linii lotniczych z 10 marca br. Przypomnijmy, że to właśnie Lion Air operował boeingiem 737 MAX 8, który uległ pierwszej katastrofie z udziałem tego modelu, do której doszło 29 października 2018 r. Lot JT610 z Dżakarty do Pangkal Pinang (PGK) wpadł do morza krótko po starcie, podobnie jak stało się to z lotem ET302. Na pokładzie znajdowało się 189 osób. Rozbita maszyna była nowa i służyła w Lion Air zaledwie przez trzy miesiące.


Już w 2011 r. Lion Air dokonał zamówienia na 201 sztuk boeingów 737 MAX 8 opiewającego na 21,7 mld dolarów, podczas gdy katalogowa wartość samolotów wynosiła 35 mld. Był to największy pojedynczy kontrakt w historii podpisany przez amerykańskie przedsiębiorstwo Boeing - zarówno pod względem wartości, jak i ilości zamówionych samolotów. W późniejszym czasie przewoźnik domówił ponadto także 50 sztuk większego modelu "maxa" - 737 MAX 9.

Jak donosi Bloomberg.com, Lion Air rozważał anulowanie swojegio zamówienia już po katastrofie ich własnego boeinga w październiku Dodatkowo, Rusdi Kirana, założyciel i współwłaściciel Lion Air, miał być wówczas wysoce niezadowolony z podejścia Boeinga do badania wypadku lotniczego z udziałem 737 MAX.

Finalnie Kirana zdecydował się nie stawiać sprawy na ostrzu noża i zachować pierwotną umowę na boeingi dla Lion Air w niezmienionej formie, jednak po niedzielnej katastrofie lotu ET302 jest on "dalece zdeterminowany", aby anulować zamówienie. Według nieoficjalnych informacji, Lion Air analizuje możliwość pozyskania samolotów z rodziny airbus A320neo, koncentrując się na największym z nich - A321.


Jeżeli kontrakt pomiędzy Lion Air a amerykańskim producentem zostanie zerwany, będzie to oznaczać ogromną stratę dla Boeinga - zarówno finansową, jak i wizerunkową. Lion jest obecnie trzecim największym odbiorcą samolotów 737 MAX, zaraz po Southwest Airlines (245 zamówionych sztuk oraz 34 dostarczone) i Flydubai (240 zamówionych sztuk oraz 10 dostarczonych). Lion Air stał się operatorem 737 MAX 8 w maju 2017 r.

Fot.: materiały prasowegość_e672f - Profil
gość_e672f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie